دستیار ارشد وزیر خارجه: روسیه امنیت اسرائیل را تضمین کرده است

زیتون– حسین‌ جابری انصاری٬ دستیار ارشد وزیر خارجه٬ تاکید کرد که «هیچ گاه روسیه در موضوع اسرائیل در کنار ایران نبوده است» و افزود که «روسیه امنیت اسرائیل را تضمین کرده است.»

او با اشاره به سخنان اخیر سرگئی ریابکوف مبنی بر اینکه «ایران می‌داند امنیت اسراییل اولویت ما است»٬ افزود: «اگر تاریخ چند دهه گذشته را مشاهده کنیم، اتحاد جماهیر شوروی سابق که روسیه میراث‌بر تاریخی آن است، اولین دولت در جهان (قبل از امریکا و انگلستان) است که موجودیت اسراییل را به رسمیت شناخت. این یک واقعیت تاریخی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.»

جابری انصاری در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد ادامه داد: «اینکه ایران و روسیه در سوریه یا در برخی مسائل منطقه‌ای دیگر همپوشانی و همکاری مبتنی بر منافع مشترک پیدا کرده‌اند، به معنای نفی اختلافات و تناقضات دیگر مابین ایران و روسیه نیست. در سوریه تا جایی که درگیری با جریان‌های تروریستی که می‌خواهند دولت مرکزی را ساقط کنند در جریان است، ایران و روسیه با یکدیگر همپوشانی منافع دارند. اگر موضوع دعوا در سوریه منازعه با اسراییل شد، هذا فراق بیننا و بینهم- بین ایران و روسیه جدایی ایجاد خواهد شد- این یک امر بدیهی و روشن است.»

پیشتر بنیامین نتانیاهو در نشست کابینه اسرائیل  در مورد نتایج سفر اخیرش به روسیه گفت: «در دیدار با پوتین با ایجاد کمیته مشترکی با روسیه و با مشارکت دیگر طرف‌های خارجی برای خارج کردن نیروهای خارجی از سوریه به توافق رسیدیم. ولادیمیر پوتین با خروج نیروهای خارجی که بعد از سال ۲۰۱۱ و با شروع جنگ داخلی وارد خاک سوریه شدند، موافق است.»

همچنین سخنگوی کاخ کرملین هم از تشکیل «کارگروه سوریه» توسط روسیه و اسرائیل به منظور «نابودی تروریسم و برقراری ثبات در سوریه» خبر داد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. روسیه در هیچ امری در کنار ایران نبوده است ، الا ساختن نیروگاه اتمی بوشهر!
    قبلا برای ساخت چند نیروگاه دیگر و ساخت زیر دریایی هم توافقنامه امضا شده است ، حمایت لفظی روسیه هم مجانی نیست !!
    بیا سوته دلان گرد هم آئیم !!!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

میانجی‌گری چین  میان عربستان سعودی و ایران از یک سال پیش با عربستان سعودی به بحث گذاشته شده بود. معلوم نیست کدام کشور این پیشنهاد را در ابتدا با دیگری به‌گفتگو گذاشته اما هردو حد

ادامه »

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به

ادامه »

«برادران لیلا» در حالی مجوز پخش در سینماهای داخل کشور را نگرفت که شش ماه از قیام زن ،زندگی آزادی در

ادامه »