دستیار ارشد وزیر خارجه: روسیه امنیت اسرائیل را تضمین کرده است

زیتون– حسین‌ جابری انصاری٬ دستیار ارشد وزیر خارجه٬ تاکید کرد که «هیچ گاه روسیه در موضوع اسرائیل در کنار ایران نبوده است» و افزود که «روسیه امنیت اسرائیل را تضمین کرده است.»

او با اشاره به سخنان اخیر سرگئی ریابکوف مبنی بر اینکه «ایران می‌داند امنیت اسراییل اولویت ما است»٬ افزود: «اگر تاریخ چند دهه گذشته را مشاهده کنیم، اتحاد جماهیر شوروی سابق که روسیه میراث‌بر تاریخی آن است، اولین دولت در جهان (قبل از امریکا و انگلستان) است که موجودیت اسراییل را به رسمیت شناخت. این یک واقعیت تاریخی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.»

جابری انصاری در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد ادامه داد: «اینکه ایران و روسیه در سوریه یا در برخی مسائل منطقه‌ای دیگر همپوشانی و همکاری مبتنی بر منافع مشترک پیدا کرده‌اند، به معنای نفی اختلافات و تناقضات دیگر مابین ایران و روسیه نیست. در سوریه تا جایی که درگیری با جریان‌های تروریستی که می‌خواهند دولت مرکزی را ساقط کنند در جریان است، ایران و روسیه با یکدیگر همپوشانی منافع دارند. اگر موضوع دعوا در سوریه منازعه با اسراییل شد، هذا فراق بیننا و بینهم- بین ایران و روسیه جدایی ایجاد خواهد شد- این یک امر بدیهی و روشن است.»

پیشتر بنیامین نتانیاهو در نشست کابینه اسرائیل  در مورد نتایج سفر اخیرش به روسیه گفت: «در دیدار با پوتین با ایجاد کمیته مشترکی با روسیه و با مشارکت دیگر طرف‌های خارجی برای خارج کردن نیروهای خارجی از سوریه به توافق رسیدیم. ولادیمیر پوتین با خروج نیروهای خارجی که بعد از سال ۲۰۱۱ و با شروع جنگ داخلی وارد خاک سوریه شدند، موافق است.»

همچنین سخنگوی کاخ کرملین هم از تشکیل «کارگروه سوریه» توسط روسیه و اسرائیل به منظور «نابودی تروریسم و برقراری ثبات در سوریه» خبر داد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. روسیه در هیچ امری در کنار ایران نبوده است ، الا ساختن نیروگاه اتمی بوشهر!
    قبلا برای ساخت چند نیروگاه دیگر و ساخت زیر دریایی هم توافقنامه امضا شده است ، حمایت لفظی روسیه هم مجانی نیست !!
    بیا سوته دلان گرد هم آئیم !!!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »