تغییر قانون انتخابات؛ مسلمانی شرط نامزدی

زیتون– سخنگوی وزارت کشور امروز (شنبه) از تعیین ٧ شرط عمومی برای ثبت نام در انتخابات در چهارچوب لایحه جامع انتخابات خبر داد.

به گفته سلمان سامانى  تمامى داوطلبانى که قصد دارند در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا ثبت نام کنند باید از شرایط عمومی که در هفت بند تعریف شده است برخوردار باشند.

بر اساس آنچه سخنگوی وزارت کشور اعلام کرده است٬ تابعیت ایرانی، تدین به دین اسلام و عمل به احکام در حد انجام واجبات و عدم اصرار بر محرمات بر اساس خود اظهاری فردی، وفاداری به نظام جمهوری اسلامی ایران و پذیرش و تبعیت از قانون اساسی بر اساس خود اظهاری فردی، عدم محجوریت و داشتن سلامت جسمی در حد برخورداری از شنوایی و بویایی در انتخابات‌ها و بینایی در انتخابات ریاست جمهوری، داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائمی برای آقایان، نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان و سابقه محکومیت موثر کیفری و نداشتن تابعیت اکتسابی ایرانی یا خارجى شروط هفتگانه عمومى داوطلبان در هر سه انتخابات است.

بر این اساس پس از این اقلیت‌های دینی٬ از نامزدی در انتخابات‌ مجلس و شوراهای شهر محروم خواهند شد.

طبق قانون اقلیت‌های دینی حق داشتن نماینده در مجلس را دارند و هیچ منعی نیز برای نامزدی اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر وجود ندارد. هرچند در دوره پیشین انتخابات شوراهای شهر٬ سپنتا نیکنام٬ عضور شورای شهر یزد٬ تا مرز صلب صلاحیت نیز رفت٬ اما در نهایت به شورا بازگشت.

اما با توجه به قانون جدید او برای دور آینده انتخابات حتی از فرصت نامزد شدن نیز محروم است.

سلمان سلمانی همچنین در ادامه با اشاره به شروط اختصاصى جدید براى داوطلبان مجلس و شوراهاى شهر گفت: «داوطلبان شرکت در این دو انتخابات علاوه بر دارا بودن شرایط عمومى بایستی یا از طرف حزب دارای فعالیت معتبر معرفى شوند یا اینکه امضای الکترونیکی قابل شناسایی ۱۰ هزار نفر یا یک درصد واجدین شرایط اخذ رای حوزه انتخابیه مربوطه خود را ارائه کنند.»

هرچند به گفتی سخنگوی وزارت کشور داوطلبانى هم که از این شرایط برخوردار نیستند مى توانند مبلغی که میزان و شرایط آن در آیین‌نامه اجرایی این قانون تعیین می‌شود را سپرده گذارى کرده و مستندات آن را هنگام ثبت نام ارائه کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

  1. مسلمانی چه که چه عرض کنند ! رو به قبله خامنه ای داشتن ! شرک !
    پس از امام پرستی، اکنون به نظام پرستی و ولایت فقیه پرستی رسیده اند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »

More Interesting News

More Interesting News