زیتون–  عباس عراقچی٬ معاون سیاسی وزیر امور خارجه٬ گفت: «ظرف یکی دو روز آینده قرار است اس پی وی اعلام شود.»

عراقچی پس از دیدارش با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت: «۸ ماه مذاکرات با سه کشور اروپایی زمان زیادی است که برای تشکیل ساز و کار ویژه مالی صرف شده است. همه کشورهای اروپایی امیدوارند که این ساز و کار تشکیل شود و قرار است سه کشور اروپایی سهام‌دار آن باشند و طی یکی دو روز آینده اعلام شود، مگر کسانی که نمی‌خواهند این مکانیزم شکل بگیرد مانع کار شوند.»

او همچنین گفت: «در دیدار با آقای آمانو توضیح دادم که برجام در شرایطی است که منافع ایران در این توافق دچار صدمات اساسی شده و این مساله خوب نیست. چرا که حتماً تعهدات هسته‌ای با تعهدات مرتبط با رفع تحریم‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند.»

به گفته معاون وزیر امور خارجه طرف مقابل باید تعهدات خود را به نحوی انجام دهد که ایران منافعش حفظ شود تا ما هم به همکاری خود ادامه دهیم.

شب گذشته و در حالی که سخنگوی سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت که راه‌اندازی کانال مالی اروپا برای ایران «در مرحله پیشرفته‌ای» قرار گرفته، یک مقام ارشد دولت ایالات متحده از تصمیم آمریکا برای سختگیری شدید علیه این اقدام اروپا خبر داد.

این مقام ارشد آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده تحریم‌های خود علیه ایران را تمام و کمال اجرایی خواهد کرد و با هر فرد یا نهادی که این تحریم‌ها را تضعیف کند مقابله خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، کاخ سفید به اروپایی‌ها در این خصوص تذکر داده و گفته‌است که اگر بکوشند تحریم‌ها علیه ایران را دور بزنند با جریمه‌ها و تنبیهات سنگین مواجه خواهند شد.

این مقام آمریکایی تأکید کرده است که دولت ایالات متحده از نزدیک تلاش‌های اروپا را برای برقرار کردن سازوکار ویژه برای تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا، تحت نظر داد.

بازگشت به صفحه اول