?زنده| رییس ستادکل نیروهای مسلح ایران: احتمال دارد رویکرد تهاجمی اتخاذ کنیم

 

جوادی آملی: حمله به سفارت خانه‌ها خلاف دستورات دین است

جوادی آملی٬ از مراجع تقلید شیعیان در قم٬ گفت: «هرگز نباید اقداماتی مانند حمله به سفارت عربستان صورت پذیرد، این کار خلاف دستور دین است.»

او با تاکید بر رعایت احترام در عرصه بین الملل، عنوان کرد: «حج بالذاته یک حرکت سیاسی است اما نباید سیاست های دنیایی را به حج ارتباط داد، هرگز نباید اقداماتی مانند حمله به سفارت عربستان صورت پذیرد، این کار خلاف دستور دین است، نباید انتظار داشت چنین حرکاتی انجام پذیرد و در مقابل، آنها حرکتی انجام ندهند! اگر کسی در عرصه بین الملل احترام می خواهد، باید به دیگران احترام بگذارد.»

آملی همچنین افزود: «دستورات دین در سه حوزه ملی، منطقه ای و بین المللی است و قرآن برای هر سه منطقه برنامه دارد یعنی حتی با اهل کتاب و ملحدان نیز می توان بر اساس موازینی ارتباط برقرار کرد، می فرماید در هر سه بخش با فهم و عقل رفتار کنید و تاکید می کند اگر مودب به آداب دینی نباشید به مشکل برمی خورید.» /شفقنارییس ستادکل نیروهای مسلح ایران: احتمال دارد رویکرد تهاجمی اتخاذ کنیم

محمد باقری٬ رییس ستادکل نیروهای مسلح٬ از احتمال اتخاذ رویکرد تهاجمی از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی خبر داد.

او با بیان اینکه تهران «قصد تجاوز و تهاجم و حتی چشمداشتی به خاک هیچ کشوری» را ندارد، گفته که «اما این به معنای آن نیست که در رویکرد‌های سطح عملیاتی و تاکتیکی صرفاً دفاعی و منفعلانه عمل کنیم.»

باقری افزوده است که با این حال «در حفظ منافع خودمان ممکن است رویکرد آفندی (تهاجمی) داشته باشیم.»

او علت اتخاذ احتمالی این رویکرد را نیز بدین صورت شرح داده که «تا اجانب با مشاهده آثار و شواهد آن، فکر تجاوز به منافع کشورمان را از سر بیرون کنند.»جلسه استاندار خوزستان با مسئولان قوه قضاییه درباره اسماعیل بخشی

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان٬ درباره وضعیت سپیده قلیان و اسماعیل بخشی٬ گفت: «این دو فرد در اختیار دستگاه قضایی هستند و اطلاعاتی درباره جزئیات وضعیت آن‌ها ندارم، اما امروز عصر جلسه‌ای با مسئولان مربوطه داریم و جزئیات را پیگیری خواهم کرد.»

او در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت فعلی کارگران هفت‌تپه و پرداخت حقوق ماهانه‌شان نیز، توضیح می‌دهد: «وضعیت کارگران و کارخانه به حالت عادی بازگشته و در حال حاضر حقوق‌ها طبق روال پرداخت می‌شود.»

استاندار خوزستان درباره اخباری مبنی بر اعتراض گروهی از کارگران هفت‌تپه نسبت به بازداشت بخشی می‌گوید: «هیچ موردی در این باره نداشته‌ایم.»

بخشی، قلیان و چند تن دیگر از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در پی چند هفته اعتصاب و اعتراض به خصوصی‌سازی و عدم پرداخت حقوق ماهیانه خود، ۲۷ آبان سال جاری بازداشت و ۲۱ آذر آزاد شدند. /ایرنا


https://twitter.com/sedighepakzamir/status/1089532737730564096


وزیر اقتصاد فرانسه: با ایران تجارت می‌کنیم

برونو لومر٬ وزیر اقتصاد فرانسه٬ در گفتگو با رسانه های فرانسوی،‌ خواستار استقلال عمل اروپا از آمریکا شد.

وزیر اقتصاد فرانسه با تاکید بر این که بزودی و طی روزهای آینده، سازوکار مالی مشترک اتحادیه اروپا و ایران وارد فاز اجرایی خواهد شد، همچنین بر استقلال عمل اتحادیه اروپا از آمریکا تاکید کرد.

وزیر اقتصاد فرانسه در این گفتگو، کانال مالی مشترک مالی ایران و اروپا را فرصتی برای نشان دادن استقلال عمل از آمریکا عنوان کرد.

برونو لومر با انتقاد از رویکرد آمریکا در برابر اتحادیه اروپا، خواستار اتحاد عمل در این اتحادیه در برابر سیاست‌های آمریکا شد چون به گفته او سیاست‌های آمریکا در قبال اروپا حتی در مقاطعی در دوره ترامپ جنبه تهاجمی به خود گرفته است.

وزیر اقتصاد فرانسه با ضروری عنوان کردن تاسیس نهاد مستقل مالی در مراودات میان ایران و اتحادیه اروپا، تاکید کرده که ما باید بتوانیم از طریق این نهاد مستقل مالی با ایران تجارت کنیم، حتی اگر آمریکا مخالفت کند. /مهربیانیه صدها فعال سیاسی و مدنی با درخواست آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان

بیش از ۸۰۰ نفر فعال از طیف‌های مختلف با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی هرچه سریع‌تر اسماعیل بخشی و سپیده قلیان شدند.

امضا کنندگان این نامه تاکید کردند که آخرین نمونه از موج سرکوب توسط جمهوری اسلامی، «بازداشت مجدد اسماعیل بخشی از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه و سپیده قلیان دانشجوی معترض و گزارشگر آزاد، پس از پخش نمایش امنیتی ‘طراحی سوخته’ از برنامه ۲۰:۳۰ صدا وسیمای جمهوری اسلامی است.»

به گفته امضاءکنندگان این بیانیه «نهادهای امنیتی دولت و سپاه، با طرح اتهاماتی مانند «اقدام علیه امنیت ملی می‌کوشند مطالبات کارگران را در مخالفت با خصوصی‌سازی‌ها، پرداخت حقوق معوقه، دستمزد متناسب با رشد تورم، حق تشکل مستقل، شورایی‌کردن ادارهٔ محل کار توسط کارگران و حق برخورداری از تأمین اجتماعی عمومی شایسته را خاموش و سرکوب آنان را تسهیل کنند.»

در پایان این بیانیه آمده است که «ما امضاءکنندگان این بیانیه، ضمن ابراز نگرانی شدیدمان از وضعیت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، دستگاه امنیتی وزارت اطلاعات و شخص رئیس‌جمهوری را مسئول حفظ جان و سلامتی آن دو ودیگر فعالان جنبش‌های اجتماعی دانسته و خواهان آزادی هرچه سریع‌تر این دو زندانی هستیم.»

 وزیر راه: همه شرکت‌های هواپیمایی ایران در فهرست تحریم هستند

پس از آن‌که دولت آلمان اعلام کرد که شرکت هواپیمایی ماهان ایر از سال ۲۰۱۹ میلادی دیگر قادر نخواهد بود برای پروازهای خود از فرودگاه‌های این کشور استفاده کند، به تازگی محمد اسلامی- وزیر راه و شهرسازی به صراحت بیان کرد که تمامی شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از جمله ایران ایر نیز در فهرست تحریم‌ها قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه که این قبیل اقدامات خلاف حقوق بین‌الملل است، خاطرنشان کرد که آمریکا همواره در طول تاریخ چنین اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده است و ملت ایران نیز شاهد اقدامات تروریستی و حمایت از تروریسم از جانب آمریکا بوده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص تحریم شرکت هواپیمایی ماهان از سوی آلمانی‌ها اظهار کرد که در نامه‌ای که از سوی دستگاه متولی حوزه حمل و نقل هوایی آلمان به سازمان هواپیمایی کشور ارسال شد، مطالبی درج شد که زیبنده نبود که البته از سوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز پاسخ نامه آن تهیه و ارسال شد. /ایسناابتلا شهروند آمریکایی بازداشت شده در مشهد به سرطان

مادر مایکل وایت، شهروند آمریکایی که در ایران زندانی شده است، می‌گوید که بیماری سرطان فرزند وی عود کرده و از این رو خواستار آزادی اوست.

جاناتان فرانک، نماینده جوآن وایت، روز جمعه پنج بهمن در بیانیه‌ای عنوان کرد که خانم وایت بر اساس مستنداتی که هم‌بندی‌های ایرانی فرزند او در زندان مشهد در اختیارش قرار داده‌اند، معتقد است که بیماری سرطان، جان پسرش را تهدید می‌کند.

این بیانیه عنوان می‌کند: «او [جوآن وایت] با احترام از حکومت ایران می‌خواهد که مایکل وایت را آزاد کنند تا او بتواند مراقبت‌های لازم را از فرزندش به عمل آورد. در این ضمن، ضرورت دارد که حکومت ایران با توجه به تعهدات بین‌المللی خود به مایکل اجازه دسترسی آزادانه و منظم به کنسولگری و تماس با خانواده‌اش را بدهد.»

مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا، از مرداد ماه در ایران زندانی‌ست و اولین شهروند آمریکایی محسوب می‌شود که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایران با چنین مسئله‌ای روبه‌رو شده است. /رادیو فردا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »