سه عضو کانون نویسندگان ایران بازداشت و به اوین منتقل شدند

زیتون– کانون نویسندگان ایران در یک بیانیه اعلام کرد که رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین از اعضای این کانون بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

این سه عضو کانون نویسندگان روز سه‌شنبه دوم بهمن ماه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی با دو اتهام جدید احضار شدند و دادگاه کفالت صدمیلیون تومانی برای هر یک از اعضا را به وثیقه یک میلیاد تومانی تبدیل کرد که به دلیل عدم تامین قرار، آن‌ها بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

کانون نویسندگان همچنین خبر داد که رییس دادگاه٬ قاضی محمد مقیسه٬ آن‌ها را از حق داشتن وکیل محروم کرده است.

این سه نویسنده روز گذشته (سه شنبه) به شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی مراجعه کرده و مهلت تعیین وکیل و برخورداری از حق دفاع از خود را درخواست کردند اما رئیس دادگاه قرار تأمین را از کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی برای هر یک، به وثیقه‌ یک میلیارد تومانی برای هر کدام از آن‌ها تبدیل کرد و اعضای کانون به دلیل عدم امکان تأمین وثیقه، بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

کانون نویسندگان ایران با بیان این‌که رییس دادگاه حق اعضای کانون برای برخورداری از وکیل را نقض کرده، آورده است: «پرونده‌ فوق تاکنون دو بار مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و هر بار قرار تأمین آن تشدید شده بود. بار نخست، اعضای کانون به “تبلیغ علیه نظام” متهم شدند و بار دوم که پرونده از “دادسرا” به “دادگاه” رفته و بازگردانده شده بود، دو اتهام سنگین‌تر یعنی “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا” به اتهام فوق افزوده شد و اعضای کانون با قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شدند.»

جلسه‌ دادگاه در روز سه‌شنبه ۲ بهمن بر اساس این سه اتهام تشکیل شده بود که به تشدید قرار وثیقه برای هر یک از اعضای کانون انجامید.

رضا خندان مهابادی و کیوان باژن اعضای هیئت دبیران و بکتاش آبتین بازرس کانون نویسندگان ایران هستند.

شاکی پرونده این سه عضو کانون نویسندگان، وزارت اطلاعات است که پرونده آن‌ها اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ باز شد وآبتین، خندان و باژن از آن زمان بارها برای بازجویی درباره دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیر قانونی» احضار شده‌ بودند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »