زیتون– پس از انتشار اعترافات تلویزیونی سپیده قلیان و اسماعیل بخشی٬ علی مجتهدزاده٬ وکیل دادگستری از چند تن از مراجع در این باره استفتا کرد.

او جواب این مراجع را در حساب کاربری توییترش منتشر کرد.

آیت‌الله نوری همدانی در پاسخ به این سوال تنها پاسخ داده است که «از پاسخ به سوالات قضایی معذور است.»

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ نیز در پاسخ گفته است: «این پایگاه فقط پاسخگوی سئوالات عام فقهی میباشد و از پاسخگویی به سئوالاتی که جنبه قضایی دارد معذور است.»

آیت‌الله مکارم شیرازی اما به این سوال پاسخی متفاوت داد. دفتر این مرجع تقلید شیعیان پاسخ داد: «از قضیه شخصیه اطلاعی نداریم اما تا جرم و اتهام شخص متهم ثابت نشده نمی توان اسم و تصویر و اقراری که داشته است را منتشر نمود و حتی بعد از ثبوت هم اگر جرم مخفی بوده، آشکار کردن آن جایز نیست.»

آیت‌الله بیات زنجانی اما تنها مرجعی بود در بین مراجع تقلید شیعیان که این امر را «حرام» دانست. او در پاسخ به این استفتا گفت: «این کار علاوه بر اینکه مشروع نیست از نظر اخلاقی نیز درست در برابر کرامت انسان و حرمت اوست و بنا بر روایات مستند و مورد وثوق این اعترافات در دادگاه نیز قابلیت استناد ندارد.»

۲۹ دی ماه بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه یک‌سیما، فیلمی از اعتراف‌های قلیان، اسماعیل بخشی و علی نجاتی پخش کرد که به هم‌کاری با حزب‌های کمونیستی بیرون از کشور اعتراف داشتند.

بازگشت به صفحه اول