فتوای مراجع در خصوص پخش اعترافات تلویزیونی

زیتون– پس از انتشار اعترافات تلویزیونی سپیده قلیان و اسماعیل بخشی٬ علی مجتهدزاده٬ وکیل دادگستری از چند تن از مراجع در این باره استفتا کرد.

او جواب این مراجع را در حساب کاربری توییترش منتشر کرد.

آیت‌الله نوری همدانی در پاسخ به این سوال تنها پاسخ داده است که «از پاسخ به سوالات قضایی معذور است.»

https://twitter.com/alimojtahedzade/status/1087311986877095936

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ نیز در پاسخ گفته است: «این پایگاه فقط پاسخگوی سئوالات عام فقهی میباشد و از پاسخگویی به سئوالاتی که جنبه قضایی دارد معذور است.»

https://twitter.com/alimojtahedzade/status/1087608902751932417

آیت‌الله مکارم شیرازی اما به این سوال پاسخی متفاوت داد. دفتر این مرجع تقلید شیعیان پاسخ داد: «از قضیه شخصیه اطلاعی نداریم اما تا جرم و اتهام شخص متهم ثابت نشده نمی توان اسم و تصویر و اقراری که داشته است را منتشر نمود و حتی بعد از ثبوت هم اگر جرم مخفی بوده، آشکار کردن آن جایز نیست.»

آیت‌الله بیات زنجانی اما تنها مرجعی بود در بین مراجع تقلید شیعیان که این امر را «حرام» دانست. او در پاسخ به این استفتا گفت: «این کار علاوه بر اینکه مشروع نیست از نظر اخلاقی نیز درست در برابر کرامت انسان و حرمت اوست و بنا بر روایات مستند و مورد وثوق این اعترافات در دادگاه نیز قابلیت استناد ندارد.»

https://twitter.com/alimojtahedzade/status/1087643233893711873

۲۹ دی ماه بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه یک‌سیما، فیلمی از اعتراف‌های قلیان، اسماعیل بخشی و علی نجاتی پخش کرد که به هم‌کاری با حزب‌های کمونیستی بیرون از کشور اعتراف داشتند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »