?زنده| دادستان تهران: حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته است

 

وکلای دادگستری: رسیدگی به موضوع شکنجه بخشی توسط دادستان شوش غیر قانونی است

۲۱ وکیل دادگستری در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه اعلام کردند که رسیدگی دادستان شوش به شکایت اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت تپه، درباره شکنجه شدنش «فاقد وجاهت قانونی» است.

در این نامه تاکید شده که دادستان شوش به دلیل وظیفه خود مبنی بر نظارت بر ضابطان دادگستری، خود «در مظان اتهام تخلف» است و انجام تحقیقات مقدماتی دراینباره توسط وی «فاقد وجاهت قانونی» است.

نویسندگان این نامه تاکید کردند که همچنین دادستان براساس ماده ۱۱ قانون آئین دادرسی کیفری « در مقام تعقیب و اقامه دعوای عمومی، در جایگاه شاکی قرار دارد» و «نمی‌تواند در نقش مرجع بی طرف، میان شاکی خصوصی و متهم» رسیدگی کند.

فرزانه زیلابی، امیر رئیسیان، حسین زکی، پیام درفشان، غزال لرستانی، حسین تاج، سجاد چترسفید، حافظ سواری، لیلا خسروی، معصومه اورکی، سعید دهقان، احمد نورالدینی، منصور شکیبا، جما‌ل‌الدین حیدری‌منش، حمیدرضا رسولیان، محمدرضا طهماسبی‌فر، آنا دشتی، حسین علی حاتمی، رضا ممبنی، مازیار طاطائی و سجاد خسروی این نامه را امضا کرده‌اند. /کلمه

 دادستان تهران: حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته است

عباس جعفری دولت آبادی٬ دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست علیه یک مقام دولتی به دلیل اظهارنظر در خصوص حصر مبنی بر اینکه «از حصر پوسته‌ای باقی نمانده است» خبر داد و گفت: «در مورد گوینده این مطلب کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال شده است.»

او تاکید کرد: «در خصوص حصر اخباری در رسانه‌ها منتشر می شود که صحت آن باید توسط دبیرخانه شورای امنیت ملی تایید شود.»

دادستان تهران با اشاره به اظهارات یک مقام دولتی مبنی بر اینکه «از حصر پوسته‌ای باقی نمانده است»، از مسئولان خواست که متناسب با جایگاه و مسئولیت خود اظهار نظر کنند.

وی با بیان اینکه حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته است، بیان داشت: «هر زمان این پوسته شکست، از سوی مراجع ذیربط اعلام خواهد شد و مطبوعات اخبار حوزه حصر را صرفاً پس از تایید دبیر­خانه شورای امنیت ملی کشور منتشر کنند.»

جعفری دولت آبادی علت بیان نکردن برخی مطالب را ناشی از ضرورت حفظ آرامش جامعه اعلام و تاکید کرد: «ضرورت دارد مطبوعات اخباری که صحت ندارد، منتشر نکنند.»

اخیرا حسام‌الدین آشنا٬ مشاور رییس جمهوری٬ در اظهار نظری گفته بود از حصر تنها پوسته آن باقی مانده است. /ایرنامحکومیت رضا خندان و فرهاد میثمی به ۱۲ سال زندان

فرهاد میثمی و رضا خندان به ۶ سال حبس محکوم شدند.

رضا خندان همسر نسرین ستوده و فعال مدنی و  فرهاد میثمی پزشک و فعال مدنی، هر کدام، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس محکوم شدند.

اتهام  خندان و میثمی برای اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به ۵ سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم شدند. همچنین آنها به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها محروم شده‌اند.
این رای دادگاه بدوی بوده و قطعی نیست.

 دادستان تهران: سلطان سکه که اعدام شد، سکه نداشت

عباس جعفری دولت آبادی٬ دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت که از وحید مظلومین مشهور به سلطان سکه که پاییز سال جاری به اتهام خرید و فروش سکه اعدام شد «در زمان دستگیری سکه‌ای کشف نشد.»

دادستان تهران تاکید کرد که وحید مظلومین «به دلیل اینکه در کار سکه بود به سلطان سکه شهرت داشت اما در زمان دستگیری سکه‌ای از او کشف نشد اما اموال زیادی از او کشف شده و پلیس و دستگاه‌های امنیتی اموال را شناسایی کردند و یکی از معاونان ما که مسئول پیگیری پرونده است ماموریت دارد که اموال شناسایی شده را بررسی کند.»

در زمان دستگیری وحید مظلومین، مسئولین قضایی از بازداشت او با ۲ هزارکیلو سکه طلا (نزدیک به ۲۵۰ هزار قطعه سکه کامل) خبر دادند اما همین منابع در اظهارات بعدی خود درباره این میزان سکه طلا تردیدهایی ایجاد کردند. /میزان

 


https://twitter.com/iliya_jazayeri/status/1087659218948288513


دستگیری ۷۲ نفر در پارتی شبانه در ساری

دادستان عمومی و انقلاب مرکز ساری از دستگیری ۷۲ نفر در پارتی شبانه در ساری خبر داد.

سیدیونس حسینی‌عالمی٬ در این رابطه توضیح داد: «این مجلس همراه با سرو مشروبات الکلی بوده است.»

او با بیان اینکه این پارتی شبانه با حضور به موقع نیروهای اطلاعات سپاه استان و نیروی انتظامی به پایان رسید، افزود: «تمام افراد مرتبط با این پرونده دستگیر شدند.»

دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران با اشاره به اینکه فردی که خانه را در اختیار افراد قرار داده بود، در دادگاه بدوی دارایی پرونده قضایی است، گفت: میزان محکومیت ۶۰ میلیارد تومان به دلیل قمار بوده است. /فارسشمس الواعظین به دادسرای اوین احضار شد

ماشاء الله شمس الواعظین مدرس روزنامه نگاری از احضارش به دادسرای اوین خبر داد و گفت: «طی هفته های گذشته تاکنون این سومین احضاریه ای است که به دستم رسیده است.»

او درباره ماجرای احضار خود به دادسرای اوین اظهار داشت: «شنبه گذشته ۲۹ دی احضاریه ای از دادسرای اوین به دستم رسید که به موجب آن باید طی ۵ روز آینده خود را به دادسرا معرفی کنم.»

این روزنامه نگار پیشکسوت تاکید کرد: «از چند و چون این احضاریه اطلاعی ندارم زیرا چند سالی است که فعالیت های مطبوعاتی خود را کاهش داده ام و برای امرار معاش و استمرار حیات به مزرعه داری و در پاره ای مواقع به تدریس مواد درسی حوزه روزنامه نگاری مشغول هستم و به جز فعالیت های یادشده کار دیگری ندارم.»

این روزنامه نگار توضیح داد: «البته این سومین احضاریه ای است که از سوی اجرای احکام دادسرای اوین دریافت کرده ام و به خاطر انجام اعمال جراحی بر روی لثه خود نتوانستم در احضارهای قبلی به دادسرا بروم اما وکیل خود را به دادسرای اوین فرستادم که به او گفتند بعد از پایان جراحی شخصا به اجرای احکام مراجعه کنم.»

شمس الواعظین یادآور شد: «چهارسال پیش به خاطر سخنانی که در مراسم اهدای جایزه جهانی آزادی مطبوعات داشتم پرونده ای برایم تشکیل و نهایتا به موجب حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۱۴ ماه حبس محکوم شدم. پس از آن به حکم صادره اعتراض کردم تا پرونده در مرجع تجدید نظر بررسی شود.» /ایرناشمخانی: تحریم ابزاری برای مذاکره مجدد با آمریکا نیست

علی شمخانی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی٬ با بیان این‌که تحریم به هیچ عنوان ابزاری برای مذاکره‌ مجدد روی مسائلی که توافق شده است، نخواهد بود، گفت: «آمریکا در آزمون برجام مردود شد، از این رو ایران نمی‌تواند در هیچ حوزه‌ دیگری به آن‌ها اعتماد کند؛ مذاکره با آمریکا بی‌فایده است و ما بیش از این اجازه نداریم فرصت ملت ایران را صرف روندهای بی‌حاصل کنیم.» /ایسناعفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان شد

رها بحرینی، پژوهشگر عفو بین‌الملل،‌ با انتقاد از بازداشت دوباره اسماعیل بخشی و سپیده قلیان گفت که مقام‌های امنیتی در تلاش هستند تا با ایجاد فضای رعب و وحشت، ‌مانع فعالیت‌های به حق کارگران شوند.

رها بحرینی با انتقاد از پخش برنامه «طراحی سوخته»‌ اعلام کرد که سازمان عفو بین‌الملل نگران وضعیت خانم قلیان و آقای بخشی است و افزود: «آنها در خطر شکنجه و بدرفتاری بیشتر قرار دارند.»

پژوهشگر امور ایران در عفو بین‌الملل گفت که این سازمان از مقام‌های ایران می‌خواهد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را فورا آزاد کنند و بستری را فراهم آورند تا کارگران بتوانند مطالبات خود را در فضایی مسالمت‌آمیز مطرح کنند. /رادیو فردا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »