ضرورت ورود رهبری به پرونده نازنین زاغری

مهرداد خوانساری

جناب آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

با سلام؛

اینک بیش از هزار روز از بازداشت و زندانی شدن نازنین زاغری (رادکلیف)‌ می‌گذرد و علی‌رغم مشاورت‌ها و توصیه‌های مشفقانه‌ی کسانی که خواستار پایان دادن به تنش‌های بیهوده و زیان‌بار میان ایران و جامعه بین‌المللی و به‌خصوص کشورهای غربی بوده و هستند، وضعیت این بانو هم‌چنان نامعلوم و سرنوشت او تبدیل به یک «فوتبال سیاسی» میان جناح‌های رقیب در داخل کشور شده است؛ به ویژه در شرایطی که بنابر اظهارات خانواده‌اش به علت بی‌توجهی مقامات زندان،‌ با مشکلات بهداشتی بسیار جدی مواجه است.

طبیعی است که در هر جای جهان، هر کس که متهم به جرم یا ارتکاب کاری خلاف مجوزات و مصالح کشور گردد، طبق قانون و البته با مراعات حقوق متهم، باید مورد تعقیب قرار ‌گیرد و کارش به دادگاه و مجازات هم کشیده ‌شود. ولی شواهد امر در ارتباط با خانم زاغری نشان می‌دهد که سیر قانونی، اتهام وارده و مجازاتِ جاری، به هیچ‌وجه با یکدیگر تناسب نداشته و ندارد.

به عنوان مثال، جنابعالی تصدیق خواهید فرمود که در ۴۰ سال گذشته،‌ کسانی که مانند خانم زاغری با اتهاماتی در سطح «توطئه یا تبانی در براندازی نظام» مواجه شده‌اند، اغلب با مجازاتی کمتر از اعدام روبرو نبوده‌اند. اینکه علی‌رغم سرو صداهایی که در ارتباط با اتهامات وارده علیه خانم زاغری از سوی قوه قضائیه مطرح شده،‌ دادگاه پس از بررسی پرونده اتهامات، ایشان را در نهایت به هفت سال حبس محکوم کرد تنها این نتیجه را مشخص می‌سازد که مسئولان قوه قضائیه در اتهامات وارده علیه ایشان مبالغه کرده‌اند و جرم ایشان نمی‌توانسته چیزی در ابعاد آنچه که اعلام شده بوده، باشد.

از سوی دیگر مشکلاتی که برای دوملیتی‌ها (ایرانیانی که اغلب پس از خروج اجباری از کشور ناچار به اخذ تابعیت ممالک دیگر شده‌اند)‌ و یا فعالان محیط زیست به وجود آمده و در برخی موارد حتی وزارت اطلاعات هم بر بی‌گناهی آنها شهادت داده، شاهدی دیگر بر درستی این ادعاست که رفتار قضایی در ایران تبدیل به تسویه حساب سیاسی شده و به اعتبار عدالت قضایی در کشور لطمه سنگینی وارد کرده است.

در شرایط کنونی، جنابعالی می توانید با مداخله،‌ این ماجرا را فیصله دهید و نگذارید تا شهرت و مصالح عالیه‌ی کشور بیش از این ـ آن‌هم در شرایطی که مردم رنج‌دیده ما با مشکلات زیاد و عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند ـ طعمه منافع کسانی شود که با توجه به رقابت‌های داخلی،‌ خواست‌شان در واقع تضعیف موقعیت مسئولانی است که در ماه‌های گذشته نرمش بیشتری در قبال فشارهای خارجی برای آزادی خانم زاغری و پرونده‌سازی علیه دوملیتی‌ها از خود نشان داده‌اند.

شما می‌توانید با دستور آزادی خانم زاغری که پس از گذراندن بیش از هزار روز در زندان (بیش از نیمی از مجازاتش) و جدایی از دختر خردسال و شوهری که امکان دیدنش را در این ایام نداشته،‌ به معالجه و درمان نیز نیازمند است،‌ آن چهره‌ای را که شایسته مردم و ملت ایران است به نمایش بگذارید و با حل انسان‌دوستانه‌ی این ماجرا، بخشی از فشارهای وارده بر مردم و مملکت ما را کاهش دهید.‌

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

  1. حال که امریکا خانم هاشمی که مانند خانم زاغری هر دو مورد بلا استثنا مانند هم می باشند پس از ده روز ازاد نامود این زن را هم ازاد نمایند ان کشور جنایتکار اینگونه برخورد کرد این کشور ارمان دنیا اینگونه تمام مردم ایران از این قضیه برای یک زن ناراحتند. ما مردم ایران اهل رافت هستیم. اخر یک زن هر چه زودتر ازاد شود هزینه اش برای نظام هم کمتر است.

  2. ای بابا آقای خوانساری! دردناک است مشکل خانم زاغری، ولی خامنه‌ای منشا همه دردهاست. تو از منشا دردر میخواهی‌ درد را دواکند! هیهات!

  3. آقای خونساری من قبلاٌ یک مقاله از شما در همین سایت زیتون خوانده بودم و متوجه شدم که شما مقداری در نوشتن مطلب مورد نظرتان ، دجار تناقص گویی میشوید ( اگرتمایل داشتید ، حاضرم آنها را برای شما بنویسم ) مورد مشخص اینجاست که هر چقدر که شما سعی میکنید که با زبان دیپلماتیک با سران و مسائل ایران روبرو شوید ، اما من فکر میکنم که موضوع هم برای شما و هم برای مردم ایران کاملاٌ مشخص است . این رژیم از رهبرش تا پایین ترین نماینده اش ، هیچ ابائی از دروغ گویی و تزویر ندارند و نام آنرا هم تقیه گذاشته اند .حال شما با زبان دیپلماتیک از این آقا می خواهید که بعنوان بالاترین “مسئول ” کشور ایران ، چهره شایسته ای از ملت ایران را به نمایش بگذارد !!!!!!
    اوس کاظم بنا

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »