جناب آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

با سلام؛

اینک بیش از هزار روز از بازداشت و زندانی شدن نازنین زاغری (رادکلیف)‌ می‌گذرد و علی‌رغم مشاورت‌ها و توصیه‌های مشفقانه‌ی کسانی که خواستار پایان دادن به تنش‌های بیهوده و زیان‌بار میان ایران و جامعه بین‌المللی و به‌خصوص کشورهای غربی بوده و هستند، وضعیت این بانو هم‌چنان نامعلوم و سرنوشت او تبدیل به یک «فوتبال سیاسی» میان جناح‌های رقیب در داخل کشور شده است؛ به ویژه در شرایطی که بنابر اظهارات خانواده‌اش به علت بی‌توجهی مقامات زندان،‌ با مشکلات بهداشتی بسیار جدی مواجه است.

طبیعی است که در هر جای جهان، هر کس که متهم به جرم یا ارتکاب کاری خلاف مجوزات و مصالح کشور گردد، طبق قانون و البته با مراعات حقوق متهم، باید مورد تعقیب قرار ‌گیرد و کارش به دادگاه و مجازات هم کشیده ‌شود. ولی شواهد امر در ارتباط با خانم زاغری نشان می‌دهد که سیر قانونی، اتهام وارده و مجازاتِ جاری، به هیچ‌وجه با یکدیگر تناسب نداشته و ندارد.

به عنوان مثال، جنابعالی تصدیق خواهید فرمود که در ۴۰ سال گذشته،‌ کسانی که مانند خانم زاغری با اتهاماتی در سطح «توطئه یا تبانی در براندازی نظام» مواجه شده‌اند، اغلب با مجازاتی کمتر از اعدام روبرو نبوده‌اند. اینکه علی‌رغم سرو صداهایی که در ارتباط با اتهامات وارده علیه خانم زاغری از سوی قوه قضائیه مطرح شده،‌ دادگاه پس از بررسی پرونده اتهامات، ایشان را در نهایت به هفت سال حبس محکوم کرد تنها این نتیجه را مشخص می‌سازد که مسئولان قوه قضائیه در اتهامات وارده علیه ایشان مبالغه کرده‌اند و جرم ایشان نمی‌توانسته چیزی در ابعاد آنچه که اعلام شده بوده، باشد.

از سوی دیگر مشکلاتی که برای دوملیتی‌ها (ایرانیانی که اغلب پس از خروج اجباری از کشور ناچار به اخذ تابعیت ممالک دیگر شده‌اند)‌ و یا فعالان محیط زیست به وجود آمده و در برخی موارد حتی وزارت اطلاعات هم بر بی‌گناهی آنها شهادت داده، شاهدی دیگر بر درستی این ادعاست که رفتار قضایی در ایران تبدیل به تسویه حساب سیاسی شده و به اعتبار عدالت قضایی در کشور لطمه سنگینی وارد کرده است.

در شرایط کنونی، جنابعالی می توانید با مداخله،‌ این ماجرا را فیصله دهید و نگذارید تا شهرت و مصالح عالیه‌ی کشور بیش از این ـ آن‌هم در شرایطی که مردم رنج‌دیده ما با مشکلات زیاد و عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند ـ طعمه منافع کسانی شود که با توجه به رقابت‌های داخلی،‌ خواست‌شان در واقع تضعیف موقعیت مسئولانی است که در ماه‌های گذشته نرمش بیشتری در قبال فشارهای خارجی برای آزادی خانم زاغری و پرونده‌سازی علیه دوملیتی‌ها از خود نشان داده‌اند.

شما می‌توانید با دستور آزادی خانم زاغری که پس از گذراندن بیش از هزار روز در زندان (بیش از نیمی از مجازاتش) و جدایی از دختر خردسال و شوهری که امکان دیدنش را در این ایام نداشته،‌ به معالجه و درمان نیز نیازمند است،‌ آن چهره‌ای را که شایسته مردم و ملت ایران است به نمایش بگذارید و با حل انسان‌دوستانه‌ی این ماجرا، بخشی از فشارهای وارده بر مردم و مملکت ما را کاهش دهید.‌

بازگشت به صفحه اول