منطق نادرست و ساختار معیوب

آیا وزارت اطلاعات می‌تواند به اتهامِ خود رسیدگی کند؟

ارجاع شکایت شاکی به متشاکی یکی از دلایل تداوم اعتراض به انتخابات ۸۸ بود. بخشی از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به اعتراض مهندس موسوی که چگونه می‌توان از شورای نگهبان شکایت داشت و مرجع رسیدگی‌کننده خود شورای نگهبان باشد به دو نکته اشاره کرده بود:

-بر حسب قانون مرجع رسیدگی به شکایات انتخاباتی شورای نگهبان است و هر شکایتی باید در آنجا مورد بررسی قرار گیرد و

– در این نظام آیا از آقایان جنتی و مؤمن قابل اعتمادتر کسی هست که بتوان به ایشان مراجعه کرد و …

در جریان دستگیری اسماعیل بخشی که ادعا کرده در دوران بازداشت به وسیله نیروهای وزارت اطلاعات شکنجه شده ، کمیسیون امنیت ملی و استاندار خوزستان به منطق و ساختاری اشاره کرده‌اند که شباهت فراوانی با پاسخ رهبری به موسوی و معترضین انتخابات دارد. آن‌ها گفته‌اند برای اعلام و پیگیری شکایت در ساختار وزارت اطلاعات سازوکاری وجود دارد که شکایت باید از آن مجاری مورد رسیدگی قرار گیرد و کمیسیون امنیت ملی هم با استناد به سخنان وزیر اطلاعات و کارشناسان آن، شکنجه‌شدن اسماعیل بخشی را منتفی دانسته است.

منطقی که رهبری و مجلس به آن توسل جسته ناگزیر به تولد و تولید ساختاری معیوب می‌انجامد. این که کسانی که در قدرت هستند قابل اعتمادند و این به تنهایی برای برقراری عدالت و برابری کافی است، منطقی نادرست است و از نقص شناخت ویژگی‌های انسان و قدرت حکایت دارد.

انسان موجودی به‌غایت پیچیده است و می‌تواند در زمان‌ها و مکان‌های مختلف پرده از راز درون خویش برندارد و چهره عوض کند. قدرت نیز فسادآور است و …

این منطق به تنهایی مخاطرات فراوانی به‌بار می‌آورد که یکی از آنها ایجاد ساختار معیوب برای رسیدگی به دادخواهی است. در موارد فوق‌الذکر منطق معیوب مانع از تأسیس قوه قضائیه مستقل شده است. در هر دو مورد، مشکل از آنجا جدی می‌شود که شاکی با متشاکیی روبه‌رو می‌شود که هم‌زمان قاضی دعوا نیز است.

اعتماد صرف به کارگزاران حکومتی به معنای آن است که به نهادهای نظارتی مستقل نیازی نیست و دقیقاً به همین دلیل جامعه در برخی موارد با بن‌بست مواجه می‌شود. راه رهایی از این بن‌بست تأسیس نهادهای نظارتی مستقل و در رأس آنها قوه قضائیه‌ای است که به جای قضات قابل اعتماد، اولویت با استقلال قوه و سازمان قضایی است.

نام نویسنده این یادداشت نزد زیتون محفوظ است.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

3 پاسخ

 1. گرچه مدتی است در زیتون برخی پیامها نشان داده نمی شود! نمیدانم چه خبر است ! خدا کند سربازان گمنام امام زمان بویژه آن دسته از سربازان که در اطلاعات سپاه هستند در آن رخنه نکرده باشند.
  در حکومتی که رهبر را برگزیده خدا، ولی امر مطلق مسلمین جهان، و … و ماموران اطلاعات زیر امر ایشان را سربازان امام زمان بخوانند و این سربازان سابقه قطعه قطعه کردن شهروندان را داشته باشند و راست راست بگردند و مردم را برای اعتراض مدنی به زندانهای بلندمدت، شکنجه و اعدام محکوم و به آنها تجاوز هم بکنند یا کسانی را در زندان خودکشی کنند، سرمایه های کشور را بشیوه های مختلف غارت کنند یا به دشمنان ایران ببخشند، ارج هم ببینند و این گونه خیانتها و جنایتها پایانی نداشته باشد (که این رشته سر دراز دارد) باید منتظر هر رخدادی از این گونه بود.
  از آغاز هم گفتند که ما برای ملی و کشور و ایران ارزشی قائل نیستیم، هدف ما مکتب ما است ! نتیجه حاکم و معیار شدن مکتبشان را هم در این چهل سال دیدیم ! تبلیغات ضدایرانی هم با هزینه ایرانی تمامی ندارد !
  کشور به دست اینها افتاده و از هیچ جنایت و خیانتی هم پروا ندارند.
  آنها که از اینها پشتیبانی و در این راه مردم را سرکوب میکنند و میکشند کی هشیار خواهند شد نمی دانم.

 2. خانه از پای بند ویران است
  تا ساختار کلی‌ نظام عوض نشود این آش و این کاسه بر پا خواهند بود

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب