تنهایی یک رهبر

زیتون ـ سولماز ایکدر: تصویر این روزهای رهبر فعلی جمهوری اسلامی بی‌شباهت به تصویری نیست که سال‌های اخیر از بنیانگذار انقلاب اسلامی در حال پیاده شدن از هواپیما منتشر می‌شود؛ تنها.

اگرچه خالی شدن تصویر آیت‌الله خمینی از «یاران» پس از تسویه‌های پی در پی رخ داده است٬ اما تنهایی آیت‌الله خامنه‌ای نتیجه‌ای جز «بی‌اعتمادی» او به «اغیار» ندارد.

تا بیستمین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد افراد «درون حلقه» نزدیکان رهبران جمهوری اسلامی انقدر زیاد بود که لازم نبود هر «فرد معتمد» حداقل در چندین منصب گوناگون قرار بگیرد.

اما ترکیبی از بی‌عتمادی رهبر فعلی و تنگ شدن دایره «خودی‌ها» به مرور کار را به جایی رساند که آیت‌الله خامنه‌ای در انتصاب اخیرش مجبور شد رییس فعلی قوه قضاییه و عضو شورای نگهبان را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بگمارد.

این تصویر بیانگر تنهایی رهبری است که حتی نمی‌تواند برای مناصبی از این دست٬ افراد مختلفی را بیابد.

تنهایی رهبر فعلی جمهوری اسلامی از بی‌اعتمادی او به چپ‌های خط امامی یا اصلاح طلبان شروع شد. تلاش‌های او برای ورود چهره‌‌های جدید و افرادی که نظرش به آنان «نزدیک» بود، مانند احمدی‌نژاد، به حلقه افراد درجه یک نظام با شکست مواجه شد. چرا که این «فرزند خلف نظام» خیلی زود نافرمان شد و حالا رهبر او را مانند استخوانی در گلو تحمل می‌کند.

در نهایت آیت‌الله علی خامنه‌ای باقی مانده است و تنی چند از افراد مورد اعتمادش که پی در پی به مناصب گوناگون منصوب می‌شوند؛ اگرچه دست مرگ هر از گاهی یکی از معتمدین را می‌رباید و می‌برد.

صادق لاریجانی، معتمدی برآمده از ۸۸

صادق لاریجانی از جمله همین معدود افراد معتمد است که مستمرا برایش از سوی رهبر جمهوری اسلامی حکم صادر می‌شود.

Risultati immagini per ‫خامنه ای صادق لاریجانی‬‎

او به نسبت دیگر معتمدان مدت زمان زیادی نیست که در حلقه نزدیکان رهبری وارد شده. شاید کلید اعتماد رهبری به او پذیرش مسئولیت قوه قضاییه در مرداد ماه سال ۸۸ و در حالی بود که به دلیل اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم نظام از هر زمان دیگری به خطر نزدیک‌تر بود.

او همچنین توسط رهبر جمهوری اسلامی به عنوان «فقیه شورای نگهبان» نیز منصوب شده است.

حداد عادل، معتمد خانگی

غلامعلی حدادعادل، پدرِ همسرِ مجتبی، فرزند مورد علاقه آیت‌الله خامنه‌ای نیز از جمله همین معتمدان است.

 

Immagine correlata

غلامعلی حدادعادل نیز از جمله افرادی است که چندین پست مختلف را با حکم رییس جمهوری برعهده داد. او عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ عضو شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما و در عین حال مشاور عالی رهبری است.

مناصب او به همین‌ها محدود نمی‌شود. حدادعادل چندین شغل دیگر نیز دارد. او عضو هیئت امنای بنیاد دائرهالمعارف اسلامی و مدیرعامل بنیاد دانشنامه جهان اسلام هست.

همچنین رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی٬ رییس بنیاد سعدی٬ عضو هیئت امنای بنیاد ایران‌شناسی٬ عضو هیئت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی٬ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی٬ عضو شورای عالی آموزش و پرورش٬ عضو شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و عضو هیئت امنای مؤسسهٔ آموزشی مجمع جهانی اهل بیت نیز هست.

ولایتی، از امور بین‌الملل تا دانشگاه آزاد

از جمله دیگر نزدیکان آیت‌الله خامنه‌ای می‌توان به نام علی اکبر ولایتی اشاره کرد.

علی‌اکبر ولایتی٬ مختصص کودکانی است که با ۷۲ سال سن زیر سایه «اعتماد» رهبر جمهوری اسلامی٬ ۳۷ شغل مختلف دارد.

Risultati immagini per ‫خامنه ای علی اکبر ولایتی‬‎

در میان این مشاغل٬ عمده آنان از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به او تنفیذ شده است.

او در حال حاضر مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است .

ولایتی همچنین دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و نایب رییس شورای روابط خارجی نیز هست.

این در حالی است که او در کنار تمامی این مشاغل٬ ۲۳ شغل مربوط به پزشکی و ۸ منصب فرهنگی را نیز برعهده دارد٬ از جمله بنیاد دائرهالمعارف اسلامی نیز حضور دارد. او ریاست بیمارستان مسیح دانشوری و جمعیت حمایت از پیوند اعضاء را هم بر عهده دارد.

اعتماد آیت‌الله خامنه‌ای در طول سال‌های طولانی باعث شده است که این دو فرد نه فقط در مناصب تعیین شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی که در دیگر حوزه‌ها نیز مشاغل گوناگونی را برعهده بگیرند.

جنتی، ۳۰ سال وفاداری

احمد جنتی نیز اگرچه همراهی‌اش با آیت‌الله خامنه‌ای به قدمت ولایتی و حدادعادل است٬‌ اما تعداد مناصبی که توسط رهبر جمهوری اسلامی به او واگذار شد٬ از آن دو کمی کمتر است.

Risultati immagini per ‫خامنه ای احمد جنتی‬‎

او که دبیر شورای نگهبان و همزمان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هست٬‌ دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی٬ رییس سازمان تبلیغات اسلامی و نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان نیز هست.

احمد جنتی همچنین با حکم آیت‌الله خامنه‌ای عضو هیئت مؤسس جامعه الزهرا٬ شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ شورای عالی تبلیغات خارجی٬ ستاد احیای امیر به معروف و نعی از منکر نیز هست.

همچنین نایب رییس کمیسیون صدا و سیما٬ نماینده ولی فقیه در کمک‌رسانی به مردم بوسنی و هرزگوین و امام جمعه تهران است.

با این همه آیت‌الله خامنه‌ای بر «رویش‌های نظام اسلامی» تاکید دارد.

او اخیرا در دیداری مردمی بر «رویش‌های» نظام اسلامی تاکید کرد. به گفته او اگرچه جمهوری اسلامی مانند هر انقلاب دیگری ریزش داشته است٬ اما به رغم مشکلات ناشی از «دشمنی‌ها» و «کارشکنی‌ها» همچنان «رویش آن بیش از ریزش آن است.»

اما شاید نگاه مصباح‌یزدی٬ نظریه پرداز جناج نزدیک به رهبری٬ به واقعیت نزدیک‌تر باشد.

مصباح یزدی٬ رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی٬ هفته گذشته در اظهارنظری از برخی کاستی‌ها و اشتباهات در گذشته برای تربیت نیرو‌های موثر و مدیر در کشور سخن گفت. به عقیده او «برخی جا‌ها اشتباهاتی رخ داد و کم کاری و غفلت صورت گرفت و نیروسازی برای آینده با برنامه دقیق و صحیح صورت نگرفت. اگر هوشیارانه‌تر عمل کرده بودیم، امروز نظام ما برای این‌که کسی را برای پستی تعیین کند، این قدر در تنگنا نبود!»
مصباح یزدی همچنین افزود: «همین امروز چند نامزد ایده‌آل برای ریاست‌جمهوری کشور سراغ دارید؟ چاره‌ای نیست که بین افراد کسی را مدنظر قرار دهیم که نسبت به دیگران بهتر باشد، نه این‌که کامل و ایده‌آل باشد. این یعنی به فکر ساختن نیروی معتقد متخصص نبوده‌ایم. یکی از عوامل ضعف ما، همین غفلت بوده است و جا دارد تا فرصت هست، این غفلت را جبران کنیم؛ البته اگر امروز شروع کنیم، ۲۰ سال دیگر نتیجه خواهد داد.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

7 پاسخ

 1. مصباح یزدی نمیداندکه اگر طرح ها و نقشه های مستبدین و دیکتاتورهای دنیا عملی میشد، هم اکنون اعقاب استالین و هیتلر و پینوشه و صدام و قاجار ووو …. بر جهان حکومت می کردند. جهت گیری به اصطلاح جبری تاریخ هرگز فرصت طولانی به جباران نداده است . او نمیداند که در طول چهل سال گذشته همه ی تلاشهای ممکن برای نیرو سازی برای نظام و حفظ نیروهای با سابقه صورت گرفته است اما این تلاشها حتی نتوانسته است نیروهای جان بر کف نظام را حفظ نماید و آنها یکی پس از دیگری از بدنه ی نظام جدا شده اند. زهی خیال باطل جناب مصباح.

 2. جناب حقوقدان ،من یه دهه هفتادی هستم و علاقه ای به این رهبرتون ندارم پس از جانب خودتون حرف بزنید در ضمن حداقل بیست درصد مردم همفکر شما هستن جناب باسواد سیاسی.

 3. وقت آن رسیده است که رهبران شیعه به اشتباه برداشت خود از کتاب الهی پی ببرند و دست از اصرار بر آن بردارند…

  ایشان باید از این توهم بیرون بیایند که بر جای شخص معصومی نشسته اند و همان اختیارات را دارند…

  حتی شخص پیامبر منتظر دستور الهی می مانده اند…تنازع و مجادله در این فاصله بین مومنین و پیامبر رخ داده است…سوره مجادله ….مجادله بین یک بانوی مسلمان و پیامبر را در صدر خود دارد…

  البته رعایت روش پیامبر در مناسک (مانند نماز) عینا اجرا میشده و باید بشود و جزئیات آنها در قرآن نیست…

  در غیر اجرای مناسک رسالات الله و پیام های الهی رافع تنازعات بوده است و باید باشد…پس از پیامبر در هر امری شورای اولی الامر ضروری است به کتاب الهی مراجعه کنند… در این رجعت به کتاب الهی روش رعایت اتصال آیات ملاک است…(لازم است به چیدمان فعلی آیات بر طبق کنترل الهی نیز باور بشود)

  رهبران باید منتخب شورا باشند و هر وقت تنازع پیش آمد با شورا و انتخابات رهبران جدید جای آنها را بگیرند و یا ایشان روش خود را اصلاح کنند…

  رهبران بمانند ریاست جمهور هستند که بر طبق میثاق و شورای مومنین در دوره های زمانی معین (و یا هر وقت اختلافات شدید شد زودتر از موعد توافق شده) انتخاب میشوند…

  دموکراسی وفق قرآن برای وحدت است که انعکاسی از اتصال آیات میباشد…نه دموکراسی برای فریب و رقابت…

 4. آیت اله جنتی رئیس مجلس خبرگان نیز است. دکتر ولایتی از اصحاب منقل هم است، هم منقل ولی امر مسلمین جهان است.
  از آغاز هم پیش بینی میشد که کار به اینجا بکشد. بگفته آقای بنی صدر این حلقه ها یکی یکی حذف میشوند تا به صفر برسد !

 5. چقدر شما بی سوادسیاسی هستین
  شماهنوز اونقدر سواد سیاسی ندارید که فکر میکنید اگر رییس قوه قضاییه شده رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام حتما لاریجانی مورد اعتماد رهبرو میخوادهمه مقامارو بده مورد اعتماداش
  اول سوادسیاسیتون زیاد کنید مجبورنشین هرچی به ذهنتون میرسه تخلیه کنید توصحفات مجازی.
  دوم رهبرانقلاب الان یکی ودوسال که میخواد رییس قوه قضاییه رو عوض کنه اما جناب لاریجانی مصمم بودبرراس بشینه وبرسرجایگزین کردن ایشون سخنگویی و مذاکره بودورییس فعلی قوه حاضرنبودترک منصب کنه اگر یه ذره تدبیر سیاسی داشتین میفهمیدین ریاست مجمع ؛بهانه ی برای انتخاب ریاست جدیدقوه قضاییه وایشون بااین کارش راه انتخاب رییس جدید قوه قضاییه رو که الان دوسال میخوادعوض کنه رو هموارکردن
  بازهم میگم لطف کنید سوادسیاستون زیادکنید موارد رو دقیق دنبال کنید تا توهم تنهایی رهبرنزنین
  رهبری حتی اگر سیاسیون راس مملکت رهاش کنن هنوز دهه هفتادی هایی مث شهید حججی وامثالهم دوربرشن?

 6. نویسندهٔ عزیز از مطلبی غافل است. قدرت و ثروت در دستِ رهبر، یارانِ تازه‌ای برایش خلق می‌کند. رفتن قبلی‌ها به معنای بی‌جایگزین ماندنِ پُست‌ها نیست. قبلی‌ها هم از آسمان نیامده بودند و لایق‌تر از اینان نبودند. از این نظر، حرف او در بارهٔ “ریزش و رویش”، دستکم دربارهٔ مناصبِ اجرایی و قدرت، درست است. در بارهٔ “ریزش و رویش” جوانان ولی، ایشان خودفریبی می‌فرمایند​.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »