تقدیر ترامپ از آلبانی

اعتراض جمهوری اسلامی نسبت به اخراج دیپلمات‌هایش از آلبانی

زیتون– بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه٬  اخراج سفیر و یک دیپلمات خود از کشور آلبانی را ادامه «سناریوسازی» آمریکا، اسرائیل و برخی «گروه‌های تروریستی» خواند.

 آلبانی سفیر ایران و یک دیپلمات ایرانی را به ظن فعالیت‌های غیرقانونی که امنیت کشور را به خطر انداخته، اخراج کرده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، برای اولین بار این خبر را منتشر کرد و در توییتر خود نوشت: «ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی الان سفیر ایران را اخراج کرد، این اقدام حاوی پیامی برای رهبران ایران است که حمایت‌ آنها از تروریسم تحمل نخواهد شد.»

دونالد ترامپ٬ رییس جمهوری آمریکا نیز امروز (پنجشنبه) از دولت آلبانی بابت اخراج دو دیپلمات ایرانی تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ در نامه ای خطاب به «ادی راما» نخست وزیر آلبانی پیام تشکر آمیزی فرستاد و نوشت: بابت تلاش های ثابت قدمتان برای ایستادگی در برابر ایران و مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده این کشور و همچنین ساکت کردن صداهای مخالف در سراسر جهان، تقدیر و تشکر را دارم.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، در واکنش به خبر اخراج غلامحسین محمدنیا، سفیر ایران در آلبانی و دیپلمات دیگری که به گفته یکی از سخنگویان وزارت خارجه این کشور به دلیل «نقض وضعیت دیپلماتیک‌شان» اخراج شده‌اند، آلبانی را «قربانی» خواند.

او گفت: «آلبانی در ادامه سنایورسازی‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی گروه‌های تروریستی قربانی اقدام ناخواسته در برخورد با دپیلمات‌های ما شده است.»

قاسمی افزود: «تصور می‌کنم که این اقدام در ادامه سناریوهای قبلی برای تخریب روابط ایران و اروپا در برهه حساس کنونی صورت گرفته» و «ایران همواره به تمام قوانین و مقررات داخلی این کشور که بخشی از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، احترام گذاشته است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفت که «با توجه به این که نخستین موضع‌گیری در این مورد قبل از همه و همزمان با آلبانی توسط ایالات متحده آمریکا صورت گرفته و کشور آلبانی نیز اعلام کرده که این اقدام در همکاری با سرویس‌های امنیتی سایر کشورها انجام شده، صحت این مسئله که این اقدام توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام شده، تایید می‌شود.»

قاسمی در ادامه به آلبانی توصیه کرد که «از کیان، استقلال و امنیت خود دفاع کند و نباید اجازه دهد دیگران به دلایل خاص سیاسی در روابط این کشور با ایران تاثیرگذار باشند و اخلال ایجاد کنند.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

تقدیر ترامپ از آلبانی

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »