زیتون– تعدادی از شهروندان ایرانی که در روزهای اخیر از ورود آنها به گرجستان ممانعت به عمل آمده و دیپورت شده‌اند، ظهر امروز (دوشنبه) مقابل سفارت گرجستان در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع کنندگان امروز افرادی بودند که در روزهای اخیر از ورود آنها به گرجستان ممانعت به عمل آمده و دیپورت شده‌اند.

تجمع اعتراضی ظهر امروز٬ به مدت چهار ساعت مقابل سفارت گرجستان در تهران برگزار شده است.

در هفته‌های اخیر تعداد زیادی از ایرانی‌ها از ورود به خاک گرجستان منع شده‌اند.

سفیر گرجستان در تهران هم بعد از مدتی با حضور در جمع معترضان قول داد که پیگیر اعتراضشان باشد.

روند دیپورت شهروندان ایرانی از گرجستان در طی یک ماه اخیر شدت گرفته و از ورود بسیاری از شهروندان ایرانی که اقامت موقت در تفلیس داشته و اقدام به خرید ملک و ثبت شرکت و… کرده‌اند، ممانعت به عمل آمده و هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای هم برای ممانعت از ورود آنها بیان نشده است.

گرجستان از جمله کشورهایی است که ایرانیان برای سفر به این کشور نیازی به اخذ روادید (ویزا) ندارند و می‌توانند بدون داشتن ویزا به مدت ۴۵ روز در این کشور اقامت داشته باشند و ورود مجدد به این کشور بعد از ۴۵ روز براساس توافق فیمابین دو کشور هیچگونه محدودیتی ندارد. اگر شخصی کارت اقامت گرجستان را نداشته باشد و بخواهد اقامتش را تمدید کند، با خروج از این کشور و ورود مجدد به آن می‌تواند برای ۴۵ روز دیگر در گرجستان بماند و تمدید این مدت برای بارهای متوالی نیز امکان‌پذیر است؛ منوط به اینکه شخص موردنظر ولو برای یک ساعت هم باید خاک گرجستان را ترک و دوباره وارد شود.البته مدتی است که به بهانه‌های مختلف از ورود مجدد این افراد به خاک گرجستان جلوگیری به عمل می‌آید و به نوعی ریجکت می‌شوند.

متأسفانه بسیاری از اوقات مأموران مرزی افراد ریجکت‌ شده را جهت پیگیری و حتی دریافت روادید (تجاری) به سمت سفارت آن کشور در ایران هدایت می‌کنند، در حالی که سفارت آن کشور به هیچ‌ وجه پاسخگوی افراد ریجکت شده نیست.

در همین رابطه بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، از ایرانی‌ها خواست از هرگونه سفر غیرضروری به گرجستان خودداری کنند.

بازگشت به صفحه اول