درخواست خانواده زندانیان دو تابعیتی از آمریکا: ویزای فرزندان مقا‌م‌های ایران را لغو کنید

زیتون– دو منبع مطلع نزدیک به خانواده‌های آمریکایی که در ایران زندانی هستند روز دوشنبه به شبکه «ان بی سی» گفته‌اند این خانواده‌ها در نامه‌ای از دولت دونالد ترامپ خواسته‌اند که ویزای فرزندان مقام‌های بلند‌پایه حکومت جمهوری اسلامی که در آمریکا حضور دارند را لغو کند.

این منابع گفته‌اند، این خانواده‌ها منتظر اقدام کاخ سفید در این زمینه هستند.

بی‌بی‌سی به نقل از ان‌بی‌سی خبر داد که طبق این گزارش خانواده‌های این زندانیان فهرستی از فرزندان و بستگان مقام‌های بلند پایه جمهوری اسلامی از جمله برادرزاده حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را به دولت و قانونگذاران آمریکایی ارائه کرده اند.

پسر معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران در امور بانوان و خانواده ، نیز هم اکنون دانشجو و ساکن کالیفرنیاست. معصومه ابتکار از چهره های جریان گروگان‌گیری ۵۲ دیپلمات آمریکایی در سفارت این کشور در سال ۱۳۵۸ بود.

گفته می‌شود، دختر علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز در حال گذراندن دوران رزیدنسی خود در بیمارستانی در ایالت اوهایو است.

براساس این گزارش برادرزاده حسن روحانی و فرزند مشاور سابق او حسین فریدون، در نیویورک دانشجو است.

هم اکنون چهار شهروند ایالات متحده و یک فرد دارای اقامت آمریکا در ایران زندانی هستند.

دوستان و خانواده‌های بازداشتی‌ها دوتابعیتی در ایران می‌گویند، موضوع ویزا برای فرزندان مقام‌های ایرانی می‌بایست به عنوان اهرم فشار در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود در پاسخ به پرسشی در خصوص استفاده از لغو ویزای فرزندان مقام‌های ایرانی گفته است: ایالات متحده برای پایان دادن به حبس خودسرانه آمریکایی‌های بازداشتی به دنبال استفاده از تمام گزینه‌ها است و تا زمان حل این مسئله به فشار بر حکومت ایران ادامه می‌دهد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا حاضر نشده توضیح بیشتری در خصوص اقدامات خود در این زمینه ارائه کند.

شماری از قانونگذاران آمریکایی از جمله سناتور جمهوریخواه تد کروز و الیوت آنگل از درخواست خانواده های زندانیان دوتابعیتی برای لغو ویزای فرزندان مقا‌م‌های ایران حمایت می کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »