زیتون–  ۹ فعال حوزه زنان به دادسرای زندان اوین احضار شدند.

امیر رئیسیان، وکیل مدافع افراد احضار شده به دادسرا، گفت: «در هفته جاری احضاریه‌ای از سوی دادسرای اوین برای تعدادی از فعالان حوزه زنان که تعدادشان فعلاً ۹ نفر است و امکان هم دارد بیشتر باشد، ارسال شده است.»

او درباره علت احضار فعالان حوزه زنان به دادسرای اوین به خبرگزاری ایرنا گفت: «در احضاریه‌ای که برای این افراد ارسال شده، علت احضار “حضور جهت ادای پاره‌ای توضیحات” عنوان شده و فعلاً هیچ اطلاع بیشتری نداریم.»

یکی از احضارشدگان که خواسته نامی از وی برده نشود به ایرنا گفت تا این لحظه ۹ فعال حوزه زنان احضار شده‌‌اند و قرار است هفته آینده در تاریخ‌های مشخص به دادسرای مقدس زندان اوین بروند.

طی ماه‌های گذشته چند فعال حقوق زنان احضار و بازداشت شدند.

در این بین نجمه واحدی٬ فعال حقوق زنان٬ ساعتی پیش آزاد شد.

این فعال حقوق زنان پس از ۶۷ روز به قید وثیقه آزاد شد. برادر نجمه واحدی این خبر را در توییتر خود اعلام کرده است.

دو روز پیش نیز هدی عمید٬ فعال حقوق زنان و وکیل دادگستری٬ از زندان آزاد شده بود.

نجمه واحدی و هدی عمید، کارگاه‌هایی برای آموزش شروط ضمن عقد به زنان ایرانی برگزار می‌کردند. یکی از فعالیت‌های عمده نجمه واحدی نیز تمرکز بر کارخانگی زنان و تلاش برای توجه بخشیدن به ارزش اقتصادی کار خانگی زنان و رفع تبعیض‌های جنسیتی ناشی از کار خانگی بوده است.

فعالان حقوق زنان همواره با سرکوب و تهدید نیروهای امنیتی روبه‌رو بوده‌اند. اعتراض به تبعیض جنسیتی، قوانین نابرابر و حجاب اجباری به عنوان اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام تلقی می‌شود.

بازگشت به صفحه اول