واکنش‌ها نسبت به تایید مرگ جمال قاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی

پذیرش آمریکا٬ تهدید ترکیه و سکوت ایران

زیتون– دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در واکنش به بیانیه تایید مرگ جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان٬ آن را گامی مثبت و «خوب» در راه کشف حقیقت این رخداد توصیف کرد.

سرانجام شب گذشته٬ عربستان سعودی٬ دو هفته پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنونی این کشور، اعلام کرد که وی به دنبال یک درگیری در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

این اطلاعیه توضیح داد که جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول با افرادی که در آنجا مواجه شد مشاجره و درگیری فیزیکی پیدا کرد که این امر به قتل او منجر شد و سپس این افراد تلاش کردند که قتل وی را لاپوشانی کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، هجده نفر تاکنون در ارتباط با این پرونده دستگیر شده‌اند و تحت بازجویی قرار دارند. اما نام هیچ یک از بازداشت‌شدگان در این گزارش عنوان نشده است.

این گزارش همچنین عنوان می‌کند که ژنرال احمد عسیری، معاون سازمان اطلاعات و امنیت عربستان سعودی، و چهار نفر دیگر از مقامات بلندپایه امنیتی اخراج شده‌اند، اما باز توضیحی به دست نمی‌دهد که این مقامات چه نقشی در کشته شدن جمال خاشقجی داشته‌اند.

ساعتی پس از انتشار اطلاعیه حکومت عربستان سعودی، دونالد ترامپ آن را یک «گام اولیه خوب» نامید و عنوان کرد که اعتقاد دارد توضیحات ریاض در این باره معتبر است.

همچنین کاخ سفید نیز به این اطلاعیه واکنش نشان داد و بر انجام تحقیقات بین‌المللی در رابطه با این پرونده و اجرای عدالت تاکید کرد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، در توییتر نوشت که ایالات متحده اقدام پادشاهی عربستان سعودی را که اعلام کرده تحقیقات پیرامون سرنوشت جمال خاشقجی در حال انجام است و علیه مظنونان این حادثه نیز دست به اقداماتی زده است تایید می‌کند.

وی در ادامه عنوان کرد: «ما همچنان به دقت تحقیقات بین‌المللی درباره این رخداد تراژیک را دنبال می‌کنیم و خواستار اجرای عدالت به‌هنگام، شفاف و مطابق قانون هستیم.»

خانم سندرز در نهایت عنوان کرده است: «ما از شنیدن تایید مرگ آقای خاشقجی اندوهگین شده‌ایم و تاسف عمیق خود را به خانواده، نامزد و دوستان وی اعلام می‌داریم.»

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان٬ رییس جمهوری ترکیه٬ در نخستین واکنش به اعتراف به قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول از سوی آل سعود گفت: «این کار را نیمه کاره رها نمی کنیم.»

اردوغان همچنین تاکید کرد: «وظیفه خود را برای روشن شدن رویداد انجام می دهیم.»

رسانه های ترکیه نیز در نخستین واکنش به این بیانیه اعلام کردند که روایت رسمی عربستان در مورد قتل جمال خاشقچی با اطلاعاتی که از تیم تحقیقاتی ترکیه در این خصوص درز کرده است، همخوانی ندارد.

جمهوری اسلامی اما به رغم تمامی رقابت‌هایی که در منطقه با عربستان سعودی دارد٬ تا کنون در خصوص این پرونده سکوت پیشه کرده است.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یک پاسخ

  1. ج ا چطور سکوت کرده؟ چه بکوید به دشمنی که خود، خودش را مفتضح کرده است. هر چند خودش هم بی سابقه نیست!
    انشاء الله بن سلمان رفتنی است و منطقه و دنیا هم از این جنایت ها کمتر خواهد دید.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب