عربستان و جمال خاشقجی؛ جنایت و مکافات

علی کشتگر

یک هفته پس از اعلام خبر ناپدید شدن و قتل جمال خاشقجی و جستجوی شبانه‌روزی رسانه‌ها، حالا دیگر همه مطمئن شده‌اند که عربستان متهم ردیف اولِ این آدم‌ربایی و ترور است.

قدرت و ثروت بی‌حساب و کتاب همیشه با این فلسفه همراه بوده است که با پول و زور همه‌کس و همه‌چیز را می‌شود خرید؛ تا بوده همین بوده. عربستان با قراردادهای میلیاردی خرید سلاح از آمریکا و بریتانیا و با بذل و بخش‌های سخاوتمندانه‌ای که برای خرید اربابان قدرت در سال‌های اخیر به راه انداخته، برای کشتار وحشیانه مردم یمن و ترور مخالفان خود حق امتیاز دریافت کرده است.

همیشه اما هستند وجدان‌های آزاده‌ای که با هیچ قیمتی قابل خرید نیستند. رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران آزاده و مستقل وجدان بیدار جهانِ پر از بیداد و نکبت عصر ما هستند.

«جمال خاشقجی»، هر که بود و هر گذشته‌ای داشت، از سال‌های اخیر به یک روزنامه‌نگار غیرقابل خرید تبدیل شده بود. صدایی مستقل که به خود حق می‌داد از بن‌سلمان و سیاست‌های خارجی و داخلی رژیم عربستان انتقاد کند و از آنجا که قدرت‌های مافیایی از وجود چنین کسانی احساس خطر می‌کنند چاره‌ی کارشان مرگ است.

البته رژیم عربستان ظاهرا در مساله ترور خاشقجی بسیار ناشیانه و احمقانه عمل کرده و از مکافات عمل خود غافل مانده. حالا افکار عمومی جهانیان از این جنایت وحشیانه چنان برانگیخته شده که شرکاء و حامیان اصلی رژیم عربستان در آمریکا و بریتانیا که هم‌دست عربستان در کشتار مردم یمن و سرکوب شهروندان عربستان بوده‌اند، سخت سراسیمه شده‌اند. درست در همین هفته و در میانه‌ی جستجو برای سرنوشت خاشقجی، گزارش کمیته حقوق کودکان سازمان ملل منتشر شده که بر اساس آن، حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان، به مناطق مسکونی در یمن عمدی بوده و از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۱۲۴۵ کودک یمنی کشته شده‌اند. با این‌همه آیا می‌توان به همراهی شرکای عربستان در امر دادخواهی از جنایت در پرونده‌ی خاشقجی خوشبین بود؟

دیدیم که دونالد ترامپ در بحبوحه بالا گرفتن این رسوایی از «حفظ قراردادهای نظامی-تسلیحاتی آمریکا و عربستان» دفاع کرد و گفت اگر عربستان را در این عرصه تحت فشار قرار دهیم به رقبای جهانی ما نزدیک می‌شود؛ و این یعنی: می‌توان برای جان انسان صریح و روشن قیمت تعیین کرد.

او البته با زرنگی و برای لوث کردن ماجرا از نامزد خاشقجی دعوت کرد که به کاخ سفید برود؛ تلاشی صرفا برای فریب افکار عمومی و خریدن فرصت. رجب طیب اردوغان هم آن‌چنان که در گذشته به خوبی نشان داده، اهل معامله است و سر و صدایی که فعلا به راه انداخته برای بازار گرمی و بالا بردن قیمت است.

این را هم بگویم که ترور خاشقجی آن دسته از رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ایرانی را که به هر دلیل نسبت به رژیم عربستان راه و روش سکوت داشته و دارند، با یک پرسش بزرگ روبه‌رو خواهد کرد و آن این است چرا سکوت؟ آیا سکوت ناشی از حق‌السکوت تلقی نمی‌شود؟ آیا این‌که مساله اصلی ما مبارزه با دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران است می‌تواند دلیل قابل قبولی برای سکوت در برابر جنایات رژیم سعودی باشد؟‏

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

6 پاسخ

 1. بعضی جوری کامنت می نویسند که گویی ماموریت دارند بن سلمان را تبرئه کنند!
  جنایت از هر کس باشد محکوم است. چپ و راست ندارد. مخاطب و خواننده را نادان فرض نکنید.

 2. @«جمال خاشقجی»، هر که بود و هر گذشته‌ای داشت، از سال‌های اخیر به یک روزنامه‌نگار غیرقابل خرید تبدیل شده بود[email protected]
  یاد میرحسین افتادم. او هر که بود و هر چه گذشته داشته الان در مقابل دیکتاتور و مستبد ایران ایستاده. و کروبی البته

 3. جا دارد که ما هم یادی از هموطنان ایرانی خود چون زیبا کاظمی، ستار بهشتی، ندا آقا سلطان، فریدون فرخ زاد،………کنیم

 4. دیدگاهی که تمام نکبت جاری در خاورمیانه را به عملکرد ولیعهد تبهکار عربستان یا آمریکا تقلیل میدهد، دقیقا پروپاگاندای سپاه و خامنه ای است. عملکرد ماجراجویانه سپاه قدس در منطقه بدون توجه به ظرفیت نظامی و اقتصادی ایران، منجر به قدرت گرفتن جناح افراطی آل سعود در عربستان و تبعات بسیار سنگین سیاسی و اقتصادی برای ایران شده است. باند حاکم بر سپاه با همدستی مجتبی خامنه ای که در واقع محمد بن سلمان ایران است، کشور ما را به نابودی میکشند.

 5. جواب به آقای کشتگر بسیار عالی ودرست است.جنایاتیکه قدرتهای جهانی بخصوص سرمایه داران مرتکب میشونددرنوع خود بینظیرند.نقشه های شیطانیکه انها میکشند غیر انسانی بودن آنهارا نشان میدهد.با چنین کسانی همکاری کردن وانعام ( پاداش ) گرفتن یک ننگ است.

 6. علی کشتگر عزیز، سوالت بسیار بجاست اما آیا فکر می کنی دوستان اصلاح طلبت از این مسائل بی خبرند؟
  آیا از کسانی که از قتل عام زندانیان سیاسی زیر حکم در سال ۶۷ دفاع کنند یا در بهترین حالت در قبال آن سکوت اختیار ld کنند می توان انتظار این را داشت که قتل یک روزنامه نگار را محکوم کنند؟ آن هم قتلی که توسط دولتی که به آن چشم امید دارند و بعضا مزد و پاداش خود را نیز در شکل شهریه فرزندانشان در فرنگ دریافت می کنند.
  کشتگر عزیز این ها شاگردان ممتاز کلاس درس امپریالیسم هستند. ندیدی چگونه برای ساقط کردن توطئه آمیز رئیس جمهور مردمی برزیل و به زندان انداختن وی رقص و پایکوبی براه انداختند و امروز که برزیل به آغوش فاشیسم می رود خفه شده اند؟
  آیا نمی بینی کشتار مردم یمن و سوریه توسط آدم کشان سعودی را مسکوت گذاشته و بجای آن در شیپور “خطر ایران” می دمند؟
  آیا نمی بینی که از وضع ونزوئلا که غالبا نتیجه سیاست های غیر انسانی امریکاست به وجد می آیند و همصدا با رسانه های وابسته به محافل قدرت در غرب جعل می کنند؟
  به هر گوشه از جهان بحران زده کنونی که بنگری شاهد همزبانی و اتحاد کامل بین اصلاح طلبان و دوستانشان با امریکا و متحدان مرتجع و فاشیست منتطقه ایش خواهی بود.
  غبار توهم را از چشم هایت کنار بزن تا ببینی از مشتی وطن فروش نمی توان انتظار معجزه داشت.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از اشغال یوگسلاوی توسط آلمان، در لیوبلیانا و در خانه منتقد ادبی یوسیپ ویدمار تأسیس شد.

ادامه »

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم

ادامه »