نامه احمد منتظری در پاسخ به محسن هاشمی

زیتون– احمد منتظری٬ فرزند آیت‌الله منتظری در پاسخ به محسن هاشمی بر ادعا‌های سابق خود مبنی بر «نسبت دادن جاسازی مواد منفجره در ساک حجاج با اطلاع هاشمی رفسنجانی» پافشاری کرد.

او در نامه‌ای سرگشاده که در کانال تلگرامی‌اش منتشر شد٬ نوشت:

۱. در اردیبهشت ۹۳ مجله رمز عبور در شماره ۲ خود ادعا کرد اسنادی در دست دارد که صورت بازجویی های سیدمهدی هاشمی است و طبق آن جناب آقای هاشمی رفسنجانی باعث و بانی ارسال مواد منفجره در ساک حجاج بوده است. چرا آیت الله هاشمی و یا دفتر ایشان در آن زمان اعتراضی نکردند؟

۲. فرموده اید عده ای خودسر این کار را کرده اند. در تاریخ ۱۴ مهرماه ۶۷ آقای میرحسین موسوی یکی از علل استعفای خود را از سمت نخست وزیری چنین عنوان می کنند: «عملیات برون مرزی که بدون اطلاع و دستور دولت صورت می گیرد …. پس از کشف مواد منفجره از حجاج ما در جده، اینجانب از این امر آگاه می شوم …. هنوز نظیر این عملیات می تواند هرلحظه و هرساعت به نام دولت صورت گیرد». آیا دلیل استعفای نخست وزیر اقدام عده ای خودسر بوده است؟!! و آیا این افراد خودسر مورد ادعا نباید معرفی و مجازات می شدند؟

۳. فرموده اید آقای شمخانی اطلاع از این قضیه را تکذیب کرده است. با کمال تاسف مساله تایید و تکذیب در عالم سیاست معنای دیگری پیدا کرده و سوء استفاده از واژه مصلحت رواج کامل دارد علاوه بر اینکه جناب آقای شمخانی تکذیب نکرده بلکه اظهار بی اطلاعی نموده اند.
آیا جنابعالی دلیلی را که ایشان برای بی اطلاعی ارائه کرده اند قانع کننده می دانید؟

۴. فرموده اید این اظهارات نه اقدامی اخلاقی و نه عقلائی است. آیا کنکاش در رابطه با شفاف شدن و بیان واقعیت در مورد مساله ای که ۳۲ سال از آن گذشته است کاری غیراخلاقی است؟ و آیا نقل و نقد و بررسی اشتباهات گذشته به منظور تنبّه و عدم تکرار آن غیرعقلائی است؟
قراردادن مواد منفجره در ساک حجاج و انتقال آن به عربستان، حداقل همان قدر ناپسند و مضرّ بود و برای جمهوری اسلامی هزینه داشت که حمله به سفارت عربستان در تهران.

البته همیشه در بین مسئولین افرادی بوده و هستند که عقیده دارند مصلحت نظام در این است که کارهای خلاف را که به شکست و رسوایی منجر می شود به افراد دارای نقطه ضعف یا محکوم به زندان نسبت دهند تا دامن نظام از آن کارهای خلاف مبرّا گردد. در قضیه قتلهای زنجیره ای نیز افرادی از هر دو جناح سیاسی چنین پیشنهادی به جناب آقای خاتمی دادند که خوشبختانه مورد قبول واقع نشد و ایشان اعلام حقیقت را بر هر مصلحتی ترجیح دادند و موجب سرفرازی خود و افتخار مردم ایران گردیدند.

۱۷ مهرماه محسن هاشمی٬ فرزند هاشمی رفسنجانی٬ ضمن انتقاد از اظهارات اخیر احمد منتظری گفت: «نسبت دادن جاسازی مواد منفجره در ساک حجاج به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پس از ۳۳ سال بدون هیچ مستنداتی نه اقدامی اخلاقی و نه عقلانی است.»

احمد منتظری٬ فرزند آیت‌الله منتظری٬ در مصاحبه‌ای تصویری با برنامه خشت خام، درباره خاطرات پدرش اعلام کرده که حمل مواد منفجره در دهه شصت به عربستان سعودی از سوی سید مهدی هاشمی نبوده؛ بلکه از طرف شش پاسدار انجام شده است.

منتظری با نقل این مطلب از خاطرات پدر خود اضافه کرده که آیت‌الله منتظری به او گفته، این پاسداران با اکبر هاشمی رفسنجانی کار می‌کرده‌اند.

اکبر هاشمی در خاطرات ۲۰ مرداد سال ١٣۶۵ می‌نویسد: «آقای بشارتی اطلاع داد که عربستان اعلان کرده چند نفر از حجاج ایرانی در ساکهای خود تی ان تی داشته‌اند.»

احمد منتظری در این باره با ایرنا پلاس نیز گفت‌وگویی انجام داده است. او در این گفت‌وگو تاکید کرد که سال ۶۵ آیت‌الله منتظری نامه‌ای به آیت‌الله خمینی می‌نویسند و این ماجرا را شرح می‌دهند که شش نفر از سپاهیان این اقدام را انجام داده‌اند که یک نفرشان آمده به من توضیح داده که ما این کار را کردیم و بعد در نهایت دیدند که کار بدی شده و ماجرا لو رفته و آقای کروبی به عنوان نماینده امام(ره) در حج مجبور شده رسما از ملک فهد عذرخواهی کند، گفتند چه کار کنیم، بعد گفته‌اند که سید مهدی هاشمی که اشکالات دیگری هم داشته، این اشکال را هم متوجه ایشان کنیم تا پرونده بسته شود.

به گفته احمد منتظری٬ این را صریحا آیت‌الله منتظری نوشته‌اند که در سال ۶۵ هم خودشان هم آقای هاشمی و هم امام(ره) در قید حیات بودند و هیچ وقت این ماجرا تکذیب نشده است.

فرزند آیت‌الله منتظری همچنین مدعی شد که «در این‌باره علی شمخانی اطلاعات تکمیلی دارد.»

اما علی شمخانی٬ دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی می‌گوید آن زمان درگیر جبهه بوده و اطلاعی ندارد.

محسن هاشمی نیز در این خصوص نامه‌ای به ایرنا پلاس نوشت.

او در این نامه تاکید کرد: «پرواضح است نسبت دادن این اقدام که توسط عده‎ای خودسر انجام شده و گزارشات رسمی آن نیز موجود است به‎صورت آگاهانه به نظام جمهوری اسلامی در سطح رئیس مجلس وقت و فرمانده جنگ آن‎هم پس از ۳۳ سال و در اوج تنش‌های منطقه‎ای، بدون هیچ مستنداتی نه اقدامی اخلاقی و نه عقلانی است.»

محسن هاشمی در بخش دیگری از این نامه نوشته است: «ادعای مطرح شده بر مبنای شنیده شما از فردی که ابوی گرامی اظهار نموده‌اند، نمی‎تواند پایه‎ای محکم برای چنین تهمت‎هایی باشد. مخصوصا اینکه این اقدام خودسرانه کاملا برخلاف مشی اصولی آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در تعامل با جهان و تنش‌زدایی بویژه در جهان اسلام بوده است و به کار بردن واژه تیم آقای هاشمی برای چند نیروی خودسر نیز صحیح به‌‌ نظر نمی‎رسد، زیراکه در آن مقطع آیت‎الله هاشمی رفسنجانی مسئولیت فرماندهی جنگ را از سوی امام خمینی به عهده داشته و تمامی نیروهای مسلح تحت فرماندهی ایشان بوده است.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. رفسنجانی رسواتر از اینها است. با گفتن این خاطره مطلبی افشا نشده که مردم ندانند. معلوم است که اینگونه کارها با نظر ، دستور یا موافقت رفسنجانی بوده. او فرمانده کل نیروهای مسلح و در واقع نفر دوم و بسیار وقت ها نفر اول حکومت و تصمیم گیرنده بوده. بعدها در جنگ قدرت «مصلحت» ایشان باعث تغییر بعضی شعارهایش شده.
    حالا پسرش دارد آبرو درست می کند ! مصلحت !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش داده بودند. انگار مثلا سلاح بیولوژیکیول کردن توو استان 🤣مدیریت فشل. هرکی به هرکی. خر

ادامه »

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی

ادامه »