قربانیان تازه افشای اسناد پاناما

زیتون- نخست وزیر ایسلند اولین مقام اروپایی بود که در پی افشای اسناد پاناما ناچار شد از مقام خود استعفا بدهد. اما امروز دیوید کامروز نخست وزیر بریتانیا و دفتر اتحادیه فوتبال اروپا نیز به دلیل افشای این اسناد ناچار به پاسخگویی به افکار عمومی شدند.

بی بی سی فارسی نوشت: در پی افشای اسناد مربوط به سابقه فعالیت‌های مالی و سرمایه‌گذاری پدر دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در گریزگاه‌های مالیاتی، فشار بر آقای کامرون برای انتشار جزئیات وضعیت مالیاتی خود و اعضای خانواده‌اش افزایش یافته است.

دفتر نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده که «هیچ بنیاد یا صندوق سرمایه‌گذاری در گریزگاه های مالیاتی» وجود ندارد که کامرون یا بستگان درجه یک او در آینده از آنها نفع ببرند.

حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت بریتانیا گفته که هنوز ابهام باقی است و از نخست وزیر خواسته که جزئیات فرم های مالیاتی خود را منتشر کند.

بررسی اسنادی که اخیرا منتشر شده نشان داده بود که ایان کامرون، پدر نخست وزیر بریتانیا، از مشتریان شرکت پانامایی موساک فونسکا بوده و پس از تأسیس یک صندوق سرمایه‌گذاری، از روش های پنهانکارانه، اما قانونی، برای فعالیت در گریزگاه‌های مالیاتی استفاده می کرده است.

اتحادیه فوتبال اروپا نیز امروز خبر داد که پلیس سوئیس دفاتر آن را مورد تفتیش قرار داده و قراردادهای مربوط به حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال اروپا با یک شرکت درگیر در پرونده رسوایی مالی فیفا را ضبط کرده است.

رادیو فردا در این مورد نوشت: یوفا حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال اروپا در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ را به پیر هوگو و ماریانو جینکیس، صاحبان شرکت «کراس تریدینگ» که در یکی از گریزگاه‌های مالیاتی ثبت شده بود فروخته است و این شرکت نیز آن را به سه برابر قیمت به تلویزیون «تله آمازوناس» اکوادور واگذار کرده است.

فیفا تایید کرده که قرارداد یاد شده از سوی جیانی اینفانتینو، رییس فعلی فیفا، که در سال ۲۰۰۶ رییس یوفا بود امضاء شده بود. خبر این واگذاری با انتشار اسناد پاناما مربوط به شرکت موساک- فونسکا در روزهای اخیر برملا شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز، یوفا روز چهارشنبه خبر داد که پلیس سوئیس با در دست داشتن حکم بازرسی، خواستار دریافت قراردادهای میان یوفا و کراس تریدینگ/ تله آمازوناس شد.

تنها اروپا نبود که در زلزله پاناما لرزید، آمیتا باچان و ایشوایارای، دو هنر پیشه مشهور هندی نیز امروز ناچار شدند در مورد افشای اثرار مالی شان در اسناد پاناما، به افکار عمومی توضیح بدهند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی و ثبات سیاست گذاری را در سطح جهان را ارزیابی سنجیده

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی

ادامه »