محمدجواد ظریف: گروه اقدام وزارت خارجه آمریکا به دنبال تکرار سناریوی کودتا علیه مصدق است

زیتون– محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز یکشنبه همزمان با شصت و پنجمین سالگرد کودتا علیه دولت دکتر مصدق، هدف تشکیل «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا را طراحی سناریویی مانند کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ارزیابی کرده است.

وزیر امور خارجه در حساب کاربری‌اش در شبکه توییتر نوشت: گروه اقدام که از سوی وزارت خارجه آمریکا تشکیل شده است، قصد «سرنگونی» جمهوری اسلامی را دارد اما «شکست» خواهد خورد.

پیشتر و در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گروه ویژه‌ای را در وزارت خارجه برای همکاری و اجرای سیاست‌های واشینگتن در رابطه با تهران تشکیل داده است.

همچنین برایان هوک، مسئول ویژه رسیدگی به امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته هدف کارزارِ فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران این است که دسترسی این کشور به منابع مالی خود برای تامین هزینه‌های تروریسم و برنامه موشکی‌اش را قطع کند.

به گفته او «گروه اقدام»، کار هماهنگ کردن اقدامات در قبال ایران را در کلیه وزارتخانه‌ها و نهادهای زیر مجموعه دولت آمریکا به عهده خواهد داشت.

هوک در ماه‌های اخیر مذاکراتی را با کشورهای اروپایی به منظور تغییر توافق هسته‌ای با ایران انجام داده بود که بی‌نتیجه ماند و در نهایت دونالد ترامپ که خواستار دستیابی به توافق دیگری با ایران است، آمریکا را از برجام خارج کرد.

با آنکه کشورهای اروپایی امضاکننده برجام و نیز اتحادیه اروپا بارها از تعهد خود به این توافقنامه بین‌المللی سخن گفته‌اند، اما محمدجواد ظریف می‌گوید «اروپا هنوز برای هزینه کردن آماده نشده است.»

باوجود وعده‌های مقام‌های اروپایی مبنی بر تلاش برای ادامه رابطه اقتصادی با ایران و حفظ شرکت‌های خود از مجازات‌های آمریکا، شرکت‌های بزرگ اروپایی در طول ماه‌های اخیر یک به یک از ایران خارج شده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. نکند ظریف میخواهد بگوید تشکیل گروه اقدام برای تغییر وزیر خارجه ایران است ، توهم خود مصدق پنداری !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جریان شناسی سیاسی در آستانه آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، قرار است طی چهار روز آینده ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شود. این

ادامه »

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش

ادامه »