تا کمتر از ۵۰ سال دیگر «آب» در ایران وجود نخواهد داشت

زیتون– عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست٬ گفت که «وضعیت کمبود آب در کشور از آنچه گفته می‌شود، بسیار بدتر» است.

رییس سازمان محیط زیست و مشاور رییس جمهوری همچنین خبر داد که

ایران تا «کمتر از ۵۰ سال آینده» دیگر آب نخواهد داشت.

پیشتر کاظم کردوانی٬ فعال محیط زیستی که از او با عنوان «پدر علم کویرشناسی ایران» نام برده می‌شود٬ خبر از «بحران شدید آب» در ایران داده بود.

کردوانی با انتقاد از سدسازی‌های بی‌رویه در ایران، گفته بود: «بیچاره کسی که ۵۰ سال دیگر به دنیا بیاید، تا آن زمان دیگر نه آب سطحی داریم، نه آب زیرزمینی. البته این اتفاق شاید زودتر هم بیافتد.»

او با انتقاد از فقدان برنامه در ایران برای جلوگیری از جیره‌بندی نشدن آب، افزوده تا ۵۰ سال دیگر، چاه‌ها و سدها در ایران «خشک» خواهند بود و مقابله با بروز این خشکسالی گسترده، مدیریت می‌خواهد که انجام نمی‌شود.

غیر از کاظم کردوانی٬ دیگر متخصیصین و فعالین حوزه محیط زیست نیز طی سال‌های اخیر،‌ بارها در مورد مشکل کم‌آبی در ایران هشدار داده‌اند.

رییس سازمان محیط زیست خردادماه امسال تایید کرده بود که بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران در معرض بی‌آبی قرار دارند و سرانه آب در سال جاری از شرایط «بحرانی» نیز عبور کرده است.

کلانتری امروز در واکنش به اظهارات کاظم کردوانی به ایلنا گفت که معتقد است این متخصص محیط زیست «بسیار بسیار خوشبینانه درباره اتمام آب تا ۵۰ سال آینده صحبت کرده است و ما خیلی زودتر از این زمان با بی‌آبی مواجه می‌شویم.»

او به این پرسش که احتمال اتمام نفت ایران تا ۴۰ سال آینده هم مطرح است، پاسخ داد که «آب مانند نفت نیست که با توجه به نیاز مصرف شود و به اندازه نیاز و فروش بازار برداشت شود. آب از حد نیاز ما کمتر است، اما نفت بیشتر از حد نیاز ماست.»

رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه «وضعیت آب کشور از آنچه که گفته می‌شود، بسیار بدتر است»، هشدار داده که تغییرات اقلیمی و کاهش بارش‌ها «مطمئنا» ایران را با «مشکلات بسیاری» مواجه خواهد کرد.

به گفته کلانتری براساس آمارها بارندگی در سال گذشته «۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است و به زیر ۲۰۰ میلیمتر مکعب» رسیده، اما «در مقابل مصرف آب روز به‌ روز بیشتر می‌شود».

وضعیت تنش آبی در ایران به اندازه‌ای جدی است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور به تازگی گفته که در پنج ماه نخست سال ۹۷ «دست‌کم ۲۰ اعتراض و درگیری مرتبط با مسئله آب» ‌در ایران وجود داشته است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

3 پاسخ

  1. تیمم میکنیم ، بدل از وضو و غسل ، مراجع عالیقدر راهی برای بدل از غسل میت ارائه فرمایند !

  2. چه غافل و بی اعتناییم به این فاجعه ای که پیش چشم ما است !
    از خامنه ای و حکومتش توقعی نیست ولی ما مردم هم بی اعتناییم و غافل!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »