اعتراف فرمانده سپاه: حمله حوثی‌ها به نفت کش‌های سعودی به خواست جمهوری اسلامی

زیتون– ناصر شعبانی، رئیس مرکز پژوهش‌های دفاعی امنیتی دانشگاه جامع امام حسین و از فرماندهان سپاه٬ اعلام کرد که حوثی‌های یمن به درخواست جمهوری اسلامی به دو نفتکش عربستان سعودی حمله کردند.

ناصر شعبانی این سخنان را در مراسمی در مشهد بر زبان آورد و تاکید کرد که گروه‌هایی چون حزب الله لبنان و انصار الله یمن «عقبه» جمهوری اسلامی در منطقه هستند.

او اضافه کرد: «به یمنی‌ها گفتیم دو نفتکش سعودی‌ها را بزنید و زدند… دشمن به قدری آسیب‌پذیری دارد که می‌توانیم آن‌ها را آن طرف مرز درگیر کنیم، البته ما اصرار نداریم که با عربستان در آن سوی مرز درگیر شویم.»

خبرگزاری فارس که متن کامل سخنان سردار شعبانی را منتشر کرده بود٬ پس از چند ساعت بخش مربوط به «حمله حوثی‌ها به نفت‌کش‌های سعودی به درخواست ایران» را از متن مصاحبه حذف کرد.

عربستان سعودی، سوم مرداد ماه، اعلام کرده بود که دو نفتکش غول‌پیکر (وی‌ال‌سی‌سی) این کشور در دریای سرخ هدف حملات شورشیان حوثی قرار گرفته‌اند و به یکی از آن‌ها آسیب‌های جزئی رسیده‌است.

پس از این اتفاق ​نخست‌وزیر اسرائیل گفت اگر ایران تلاش کند تا تنگه باب‌المندب را مسدود کند، احتمالا با یک ائتلاف بین‌المللی روبرو خواهد شد و اسرائیل نیز به این ائتلاف می‌پیوندد.

باب المندب، پل پیوند خلیج عدن و اقیانوس هند، که در فاصله‌ای بسیار نزدیک از جنوب اسرائیل قرار دارد، برای این کشور همانند عربستان مهم است.

این اتفاق پس از تهدید مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر بستن تنگه‌های منطقه و همچنین گزارش‌ها درباره افزایش تولید نفت عربستان سعودی پس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای کنترل بازار نفت منتشر شده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. اگر سعودیها هواپیمایی بفرستند و جایی را بزنند چه خواهید گفت؟!
    فرمانده شما نه آدم حسابی است و نه عقل لازم را دارد، در نتیجه حس مسئولیتی به ایران ندارد.
    تازه ادعای صلح دوستی هم دارد !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »