توقف قطعی فروش ارز مسافرتی

زیتون- بر اساس تصمیم اخیر کمیته اقتصادی قوای سه‌گانه «بنا شده است تا فورا جلوی پرداخت ارز دولتی به مسافران گرفته شود.»

احد آزادی‌خواه، نماینده ملایر در مجلس٬ به نقل از رییس مجلس خبر داد که طبق قوانین جدید مسافران عازم خارج از کشور دیگر ارز دولتی دریافت «نخواهند کرد.»

علی لاریجانی، رییس مجلس، در گزارشی از تصمیمات این کمیته در جلسه غیرعلنی روز یک‌شنبه به این امر اشاره کرده است.

۲۸ تیرماه خبر منتشر شده بود که بر اساس اطلاعیه بانک سامان فروش ارز مسافرتی تا اطلاع ثانوی «تعلیق» می‌شد.

بر اساس این اطلاعیه که به کلیه شعب بانک سامان ابلاغ شده با دستور بانک مرکزی فروش ارز مسافرتی از تاریخ سی‌ام تیرماه ممنوع شده است.

در پی ممنوعیت خرید و فروش آزاد ارزهای خارجی٬ تعطیلی صرافی‌ها و تک‌نرخی شدن ناگهانی ارز ٬دولت تصویب کرد که به مسافران غیر زیارتی با نرخ دولتی تعلق بگیرد.

ارز اختصاص یافته به مسافران هوایی برای یک‌بار سفر در سال حداکثر هزار یورو اعلام شد که در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، برای کشورهای مشترک المنافع و هم مرز ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها هزار یورو ارز مسافرتی اختصاص خواهد یافت.

پیشتر مسافران با ارائه پاسپورت، کارت ملی و بلیت می‌توانستند تا سقف ۵۰۰۰ دلار از بانک‌ها ارز دریافت کنند که بهای آن فرق چندانی با بازار آزاد نداشت.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. بجای اینکه تکلیف موضوعهایی چون یک تریلی ارزی که مرزبانان ترکیه گرفتند را روشن کنند، در آن موارد خاموشند ولی ارز مسافرتی را قطع می کنند!
    اینها هیاهویی برای فرونشاندن اعتراض ها است.

  2. یعنی چی؟ این کسایی که پول کشور رو میبرن میریزن تو جیب عربستان یا عراق ارز دولتیشون قطع میشه یا نه؟ اگر نه باید به این سیاست اعتراض کرد. سفر یک بیمار برای معالجه صد بار لازم تر از یک سفر حج یا کربلا هست. چرا به اولی ارز دولتی تعلق نمیگیره و به دومی تعلق میگیره؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »