حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از ایده بستن تنگه هرمز

زیتون– آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ تهدید اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه اگر نفت ایران صادر نشود «معنی ندارد» نفت هیچ کشوری در منطقه صادر شود، را تایید کرد.

رهبر جمهوری اسلامی امروز سخنان پیشین رییس جمهوری را «سخنانی حاکی از سیاست و رویکرد نظام» خواند و وظیفه وزارت خارجه ایران را «پیگیری جدی این‌گونه مواضع رئیس جمهور» دانست.

حسن روحانی٬ رییس‌ جمهوری٬ ۱۲ تیرماه با اشاره به سخنان مقام‌های آمریکایی در مورد تلاش برای قطع صادرات نفت ایران، گفته «اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود.»

روحانی در دیدار با گروهی از ایرانیان مقیم سوئیس گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود.»

او سپس افزود که «اگر شما توانستید، این کار را بکنید، تا نتیجه‌اش را ببینید.»

این سخنان رییس جمهوری تحسین قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، را به دنبال داشت که در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشت، دست او را می‌بوسد.

پس از آن محمدعلی جعفری٬ فرمانده سپاه و علی مطهری٬ نایب رییس مجلس٬ نیز از این ایده حمایت کردند.

امروز نیز آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با سفیران و دیپلمات‌های وزارت خارجه جمهوری اسلامی با تمجید از این تهدید، آن را «سخنانی مهم و حاکی از سیاست و رویکرد نظام» خواند.

در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی٬ صادرات نفت ایران مجددا مورد تهدید قرار گرفت.

وزارت خارجه آمریکا پنجم تیرماه گفته بود کشورهای خریدار نفت ایران از آغاز ماه نوامبر (۱۳ آبان) و از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه تهران، باید تمام واردات خود از این کشور را متوقف کنند.

جمهوی اسلامی طی هفته‌های گذشته تلاش‌هایی را برای حفظ تعاملات اقتصادی با اروپا و آسیا، از جمله در زمینه فروش نفت که اقتصاد ایران به آن وابسته است، انجام داده‌ است.

با این حال گزارش‌های مختلفی در مورد نتیجه این تلاش‌ها منتشر شده که لزوما تصویر روشنی از شرایط پیش‌رو نمی‌دهد. با این حال مشتریان سابق ایران از جمله ژاپن و هند تمایلی به ادامه خرید نفت از ایران نشان نمی‌دهند.

پیشتر ارتش آمریکا اعلام کرد که تنگه هرمز در خلیج فارس باید به روی نفتکش‌ها باز بماند و آمریکا و متحدان آن برای این منظور آماده هستند.

کاپیتان ویل اوربان٬ یکی از سخنگویان ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده٬ این سخنان را در واکنش به تهدید «بستن تنگه هرمز» از سوی رییس جمهوری ایران٬ عنوان کرد.

کاپیتان بیل اوربان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «نیروی دریایی آمریکا و متحدان آن در منطقه آماده‌اند که آزادی رفت و آمد و جریان آزاد تجاری را در هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه می‌دهد، برقرار کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

 1. در اینکه رفتار آقای ترامپ ناپسند است بحثی نیست. در باره نتانیاهو هم جز این نمیشود گفت. ار قضا او از شعارها و رفتارهای سران جمهوری اسلامی بهره بسیار برده ادامه نخست وزیریش هم تا اندازه زیادی از برکت های رفتار این آقایان است.
  ولی رفتار آقای خامنه ای (پیش از او خمینی) جز خسارت و ناکامی چیزی برای کشور در پی نداشت. ۸ سال رییس جمهور بود و سی سال است که ولی امر مطلق است ! ایران دشمنی بدتر او و رژیمش ندارد.
  ادعای محو اسرائیل، ساختن موشک و روی آن شعار نابودی اسرائیل نوشتن و رفتارهایی مانند این نشانه بی خردی و بی اخلاقی خامنه ای و طرفداران اوست. اکنون شعار بستن تنگه هرمز ادعایی بسیار خطرناک و و از سر بی خردی است. اهمیت ایران و ایرانی برای خامنه ای تنها برای سروری و سؤاستفاده از قدرت و سرمایه های این کشور است. دلبستگی و دوست داشتن کشور و مردم در دل او جایی ندارد چنانکه برای خمینی جایی نداشت.
  وضع کشور از نظر بحرانهای زیست بومی و آلودگی هوا و آب و خوراک، اقتصادی، بیکاری و تهیدستی مردم، ورشکستگی بانکها، فساد گسترده و سراسری حکومت و نهادهای وابسته به آن، پایمال کردن حقوق اولیه مردم، غارت دارایی های کشور، بحران ها در حوزه بهداشت و درمان، هزینه های نجومی بخش رهبری و آخوندی در داخل و خارج، هزینه های نهادهای سرکوبگر مانند سپاه و بسیج و اطلاعات، رشوه خواری و رشوه دهی در داخل و خارج و هزار و یک گونه فساد در همه زمینه ها، کشور را به لبه پرتگاه برده. ولی خامنه ای و دارو دسته اش همچنان در خیالهای باطل و هوا و هوس های پایان ناپذیر و پرخسارت غرقند !
  او میگوید مذاکره و برقراری ارتباط با امریکا همه مشکلات را حل نمیکند ! وی مردم را تا این اندازه نادان فرض کرده که خیال میکند این حرفها را باور میکنند!
  مذاکره با کدام کشور همه مشکلات را حل کرده ؟ مگر ارتباط نزدیک و این همه امتیاز دادن به روسیه مشکلی را حل کرده ؟
  مردم و همه خردمندان و دلسوزان میگویند دشمن نتراش و بحران نساز، دست از گسترش فساد و جنایت بردار، شعار نابودی امریکا و اسرائیل را کنار بگذار و مانند دیگر کشورها از جمله چین و روسیه و دیگران با کشورهای دیگر از جمله با امریکا و اسرائیل رابطه ای خردمندانه داشته باش تا کشور از اینگونه رفتارهای تو بیش ازاین خسارت نبیند و از روابط عاقلانه بهره مند شود. کسی نمیگوید رابطه با امریکا همه مسائل را حل میکند.
  این زشت و زننده است که سیاست رهبر کشوری این باشد که طرفدارانش پرچم آتش بزنند ومرگ بر این و آن بگویند و مشکل درست کنند.

  سیاست (!) شما تحقیر ایرانیان است. بسیاری از برنامه های صدا و سیمایتان با هزینه مردم همین را نشان میدهد. جز این نیست که خود شخصیت بسیار بدی دارید و صفتهای خود را به ایرانیان نسبت میدهید.

  هر آدم خردمندی میداند تا تو و رژیمت هستید جز انواع خسارت های جانی و حیثیتی و اقتصادی و زیست بومی و … برای ایران و منطقه نخواهد بود. از امثال ترامپ و نتانیاهو چه توقعی است؟ از قضا آنها بیشترین بهره را از تو و سپاه و دیگر نهادها و وابستگانت و همدستانت میبرند.
  همه باید برای قانون اساسی دیگری برای حفظ و گسترش حقوق شهروندی تلاش آگاهانه، هشیارانه و هماهنگ کنیم، کار سازمان یافته.
  وضع بسیار خطرناک است. ایران به لبه پرتگاه رسیده. آنها که صدای و نوشته هایشان پخش میشود و امکانی برای کوشش در این راه دارند بیکار ننشینند و با هم کار کنند.

 2. تفاوت در این است که حکومت کشورهای منطقه میتوانند با عدم صدور نفت سر پا بمانند ، اما نظام مقدس چه ؟!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »