قانون حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر تصویب شد

زیتون– مجید انصاری٬ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد که مشکل سپنتا نیکنام حل و شرایط بازگشت او به شورای شهر یزد فراهم شد.

به گفته انصاری مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز قانون مربوط به عضویت شوراهای شهر را تصویب کرد.

سپنتا نیکنام که از سال ۹۲ به مدت چهار سال عضو شورای شهر یزد بود در انتخابات سال ۹۶ بار دیگر به عضویت این شورا انتخاب شد اما عضویتش در این شورا با شکایت یک نامزد اصول‌گرا که رأی لازم را برای راهیابی به شورا به دست نیاورده بود، با «حکم دیوان عدالت اداری و به دلیل غیرمسلمان بودن» معلق شد.

رای دیوان عدالت اداری در زمینه شکایت علی‌اصغر باقری، رقیب شکست‌خورده اصولگرای نیکنام مبنی بر تعلیق وی از عضویت در شورای شهر یزد به دلیل «غیرمسلمان بودن»، با استناد به ابلاغیه آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در زمان تایید صلاحیت نامزدها صورت گرفته بود.

او به استناد به قاعده «نفی سبیل» ابلاغ کرده بود غیرمسلمانان نمی‌توانند در شوراهای شهر حضور داشته باشند. برپایه این قاعده، غیرمسلمانان نمی‌توانند بر مسلمانان سلطه پیدا کنند.

سپنتا نیکنام روز گذشته از رییس جموری خواسته بود تا با حضور در مجمع به تصویب این قانون کمک کند.

۱۸ تیرماه حمدجواد کولیوند٬ رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس خبر داده بود که پس از بررسی قانون شوراها از سوی کمیسیون‌های قضائی و سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام و تاکید آنها بر اجرای قانون مصوب مجلس در سال ۱۳۷۵ زمینه بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد فراهم شده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

 1. حدود ۱۱۰ سال پس از جنبش مشروطه به اینجا رسیدیم ! سهل انگاری در این مدت چشمگیر است.
  اکنون هم جنبش مدنی همگانی، با آگاهی و هشیاری، سازمان یافته و هدفمند، همکاری و پیگیری و کوشش در راه حاکم کردن آنگونه قانون اساسی که حقوق شهروندی همگانی را تضمین کند راه نجات کشور و ملت است.
  آبادانی و پیشرفت ایران برای منطقه و جهان نیز یک نیاز قطعی است.
  همگان برای این هدفها به هم بپیوندیم. هرکس از هر راه و هر اندازه که برایش مقدور است در این راه بکوشد.
  فردا دیر است.

 2. جا دارد که کمی خوشالی کنیم که هموطنی و مردمی که به او رای داده اند به حق خود رسیدند.
  البته میدانم که منفی بافان را خوش نیاید۰ خوب نیاید۰
  بعضی تئوری ماتریالیسم تاریخی و جبر تاریخ را دنبال میکنند و میخواهند دیگ نارضایتی به جوش آید تا مملکت بترکد انوقت شاید انها به جائی برسند و نیز کار مردم سامان گیرد۰
  تاریخ وقایع انسانی چیز عجیبی است. خداوند به انسانها اختیار داده و خود مسئولیم.
  با انقلاب انفجاری احتمال بسیار زیاد وضع بدتر از بد خواهد شد.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »