زیتون– ظهر امروز (شنبه) هر دلار آمریکا در بازار تهران با نرخ هشت هزار تومان معامله شد.

ایسنا خبر داد که  دلالان و صرافانی که در بازار «غیررسمی ارز» دلار را تا هشت هزار تومان خرید و فروش کردند.

از سوی دیگر قیمت هر گرم طلا نیز به قیمت اندکی بیش از یک میلیون تومان خرید و فروش شد. قیمت سکه نیز به بیش از دومیلیون و پانصد هزار تومان رسید.

صعود قمیت هر پوند انگلیس به بیش از ده هزار تومان و هر یورو به بیش از ۹ هزار و پانصد تومان خبر از سقوط ارزش ارزش ریال می‌دهد.

بهای رسمی دلار، موسوم به «ارز مبادله‌ای» یا دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز طی روزهای اخیر بین پنجاه تا هفتاد تومان افزایش یافته است.

بنا بر سیاست‌های ارزی جدید دولت ایران، بانک مرکزی از توزیع ارز در بازار منع شده است اما به نوشته ایسنا، این بانک تا یک هفته پیش، برای کنترل بازار به روش‌های مختلف به عرضه ارزهای خارجی اقدام می‌کرد.

همچنین بنا بر سیاست‌های ارزی جدید، بازار آزاد ارز به رسمیت شناخته نمی‌شود و هر گونه‌ معامله‌ای در آن «قاچاق» است؛ با این حال به گزارش خبرگزاری ایسنا، حجم عرضه و تقاضا در این بازار، حتی پس از اجرای سیاست‌های جدید، نیز بالا بوده است.

سیاست ارزی جدید دولت حسن روحانی را معاون اول او، اسحاق جهانگیری، شامگاه بیستم فروردین اعلام کرد.

بر اساس سیاست جدید، ارز مورد نیاز برای واردات و همچنین ارز ناشی از صادرات به شبکه پولی و بانکی اقتصاد ایران، با دلار ۴۲۰۰ تومانی ارائه می‌شود و تمامی نرخ‌های غیر از آن «غیررسمی و غیرقانونی» محسوب می‌شود.

بازگشت به صفحه اول