«این‌ها همه حبابه»

خطر ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران و واکنش تکراری دولت

زیتون-سینا پاکزاد:دلار به بالای هفت هزار تومان رسیده، سکه به بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان. قیمت خودروها هم از دو تا ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته اما مقامات دولتی همچنان این قیمت‌ها را «حباب» می‌دانند.

افزایش قیمت دلار که از روز یک‌شنبه بار دیگر آغاز شده در روز سه‌شنبه ادامه یافت و قیمت هر دلار آمریکا به هفت هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

وب‌سایت خبری اقتصادنیوز نیز نوشت که قیمت یورو در روز سه‌شنبه حتی تا هشت هزار و ۳۰۸ تومان نیز افزایش یافت که با توجه به برابری جهانی ارزش دلار آمریکا در برابر یورو، قیمت دلار آمریکا هفت هزار و ۵۰ تومان ارزیابی می شود.

ظرف چند روز گذشته قیمت برخی از خودروها حتی تا ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته و گاهی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان تفاوت قیمت کارخانه و بازار آزاد است.

قیمت سکه نیز ظرف مدت دو هفته ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته و به بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

با این حال رئیس کل بانک مرکزی گفت که «گرانی سکه ، روانی است که به تدریج برطرف می شود».

ولی‌الله سیف تاکید کرد:« بابت تعادل عرضه و تقاضای بازار سکه مشکلی نداریم ضمن اینکه منابع کلان بانک مرکزی هم وضع مطلوبی دارد».

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران نیز گفت:« کل کسانی که اقدام به پیش خرید سکه کردند ۶۵ هزار نفر بودند که ‏چند میلیون سکه خریدند. بعضی از آنها ۲۵ هزار سکه یکجا خریدند در واقع عده‌ای محدود ماموریت‌شان را در این دیدند که اگر ‏تشخیص دادند چنین شرایطی پیش آمده کاری کنند فضای اقتصادی کشور به هم ریخته شود».

بیشتر بخوانید

زمینه‌سازی برای «نرمش قهرمانانه» دیگر

«جمشید بسم‌الله» جدید در بازار ارز

مقامات دولت همین سخنان را نیز درباره دلار بیان کرده بودند و دلار ۴۲۰۰ تومانی را به بازار عرضه کردند اما عرضه این دلارها تاثیری در قیمت نداشته است.

دراین میان خودرو نیز به فهرست دلار و سکه اضافه شده و افزایش قیمت آن نیز لحظه ای شده است.

ظرف چند روز گذشته قیمت برخی از خودروها حتی تا ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته و گاهی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان تفاوت قیمت کارخانه و بازار آزاد است.

در همین حال خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت که روز سه شنبه قیمت کارخانه مزدا ۳ تیپ سه ۱۳۱ میلیون تومان و قیمت آن در بازار آزاد به ۲۱۵ میلیون تومان رسیده است.

در سه روز گذشته اتفاقاتی در حوزه برجام رخ داده که یکی از آن ها مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم است که یکی از پیش نیازهای اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی(FATF )است.

در نمونه دیگری ایسنا به پژو ۲۰۰۸ اشاره کرده که قیمت کارخانه آن ۱۱۵ میلیون تومان است ولی در بازار آزاد ۲۰۶ میلیون تومان به فروش می‌رود.

در همین حال علی فاتحی از ایرانیان ساکن فرانسه در توییتر خود نوشت که قیمت همین پژو در فرانسه با یوروی ۸هزار تومانی ۱۵۰ میلیون تومان است.در حالی که میانگین حقوق کارگران خودروسازی در ایران سالانه ۱۲ میلیون و در فرانسه ۱۹۲ میلیون تومان است.

قیمت کارخانه‌ای سراتو ۱۱۳ میلیون تومان و قیمت بازار آن ۱۶۴ میلیون تومان است. همچنین قیمت کارخانه هیوندایی اکسنت ۱۱۵ میلیون تومان و قیمت بازار آن به ۱۵۳ میلیون تومان رسیده است.

افزایش قیمت خودروها پس از اعلام قطع همکاری پژو هیوندا و مزدا با شرکت های ایرانی رخ داده است.

در همین حال سعید موتمنی، رییس اتحادیه فروشندگان اتومبیل تهران گفته است: «امروز به دلیل خروج پژو و رنو از صنعت خودرو، شرکت‌ها نتوانستند تولید خود را به موقع تحویل بدهند و همانطور که شاهد بودیم شرکت سایپا بخشنامه‌ای ارایه کرده که در آن به کسانی که ساندرو ثبت نام کردند گفته می‌توانند در ازای آن ال ۹۰ تحویل بگیرند».

وزیر صنعت تحریم‌های خودرو و تغییر جهت نقدینگی مردم به سمت سرمایه‌گذاری در بازار خودو و در نتیجه افزایش تقاضا را عوامل گرانی خودرو اعلام کرد.

به گفته محمد شریعتمداری هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی سرگردان در دست مردم است که این نقدینگی به سمت بازارهای طلا و ارز و مسکن می‌رود و اکنون به سمت بازار خودرو حرکت کرده است.

هنوز ایران از برجام خارج نشده وضعیت اقتصاد کشور در حوزه ارز و خودرو ونزوئلایی شده و افزایش قیمت ها لحظه ای شده است.

اتفاقات سیاسی درحوزه برجام می‌تواند مهم‌ترین دلیل این اتفاقات باشد.

در سه روز گذشته اتفاقاتی درحوزه برجام رخ داده که یکی از آن‌ها مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم است که یکی از پیش‌نیازهای اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی(FATF )است.

نام ایران از سال ۸۸ در فهرست سیاه «گروه ویژه اقدام مالی» قرار داشته اما این گروه در دو سال اخیر با تأکید بر حفظ ایران در فهرست سیاه خود، برخی محدودیت‌ها علیه ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

مهلت ایران برای اجرای این مقررات یک هفته دیگر به پایان می‌رسد و مسکوت گذاشتن این لایحه ممکن است بر تصمیم این گروه تاثیر بگذارد.

به گفته برخی از نمایندگان مجلس همچنین تصویب این لایحه و سه لایحه دیگر از جمله موضوعات مذاکرات ایران و طرفین اروپایی درباره ادامه برجام است؛ هر چند این لوایح به صورت مستقیم به برجام ارتباط ندارد.

«اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» در مجلس ایران در حال بررسی است.«لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته (پالرمو)» نیز پس از ایرادات شورای نگهبان بار دیگر در مجلس تصویب شده و منتظر اعلام نظر این شورا است.

رهبر جمهوری اسلامی نیز شش شرط برای باقی ماندن ایران در برجام مطرح کرده که «تضمین فروش کامل نفت ایران»مهم ترین آن ها است.با این حال پالایشگاه‌های اروپایی خرید نفت از ایران را کمتر کرده‌اند.

نزدیک شدن به مهلت آمریکا برای شرکت‌های اروپایی نیز یکی از دلایل افزایش قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران است.

در پی تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از توافق اتمی با ایران، ایالات متحده به شرکت‌های اروپایی هشدار داده است که حداکثر شش ماه فرصت دارند تا به معاملات و قراردادهای خود با تهران خاتمه دهند.

در همین حال کامبیز افسری، تحلیلگر بازار ارز، در این زمینه به نزدیک شدن به مهلت تعیین شده از سوی آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌های اروپایی همکار با ایران اشاره کرده و آن را از جمله دلایل افزایش قیمت ارز دانسته است.

وی همچنین گفت که گروهی از مردم منتظر مشخص شدن وضعیت بازار بودند، اما به دلیل کاهش نیافتن قیمت، «زمان آن رسیده که ارز مورد نیاز خود را تامین کنند از این‌رو افزایش تقاضا در بازار رخ داد».

البته پیش از پایان اعلام شده از سوی آمریکا نیز شرکت‌های بزرگی نظیر توتال، مرسک، پژو، جنرال الکتریک، هانی ول، بوئینگ، لوک اویل، ریلاینس، داور کورپوریشن و زیمنس، مزدا و هیوندای اعلام کرده‌اند همکاری با ایران را متوقف می‌کنند.

مقامات ایران اعلام کرده‌اند که کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت دارند تا «تضمین دهند» منافع ایران را تامین می‌کنند.

رهبر جمهوری اسلامی نیز شش شرط برای باقی ماندن ایران در برجام مطرح کرده که «تضمین فروش کامل نفت ایران»مهم ترین آن ها است.

با این حال پالایشگاه‌های اروپایی هنوز که مذاکرات ایران و اروپا به نتیجه نرسیده روند خرید نفت از ایران را کمتر کرده‌اند.

هنوز ایران از برجام خارج نشده وضعیت اقتصاد کشور در حوزه ارز و خودرو ونزوئلایی شده و افزایش قیمت‌ها لحظه‌ای شده است.

در همین حال محمد آقازاده، روزنامه نگار درتوئیتر خود نوشت:«قیمت‌ها افزایش نمی‌آید ، بلکه پرواز می‌کند . قیمت یک کامپیوتر از دیروز تا امروز هفتصد و پنجاه هزار تومان افزایش یافت».

با این حال برخی از مقامات جمهوری اسلامی همچنان امیدوارانه از بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها سخن می‌گویند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »