زیتون– واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل٬ روز گذشته (جمعه) تایید کرد که اسرائیل و روسیه بر سر خروج نیروهای ایرانی و همپیمانان آنها از مرزهای سوریه با اسرائیل توافق کرده‌اند.

واسیلی نبنزیا به این پرسش که آیا گزارش رسانه ها در خصوص توافق روسیه و اسرائیل برای خروج نیروهای ایرانی از مرز با اسرائیل درست است، پاسخ داد: «بله، من هم خبرها را در خصوص توافق درباره ترک مخاصمه در جنوب غربی سوریه را دیده‌ام.»

سفیر روسیه در سازمان ملل اضافه کرد: «آنچه می دانم این است که توافق حاصل شده است. نمی توانم بگویم که (این توافق) الان به اجرا در آمده است یا نه، اما می توانم بگویم طرف های این فرایند خشنود هستند. اگر تا الان در عرصه عملیاتی هنوز اجرا نشده باشد، در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.»

همچنین بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که شبکه تلویزیونی هداشوت اسرائیل روز پنجشنبه گزارش داده بود که مقام‌های اسرائیلی و روسی در خصوص خروج نیروهای ایرانی از سوریه پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

از سوی دیگر اما علی شمخانی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگو با شرق تاکید کرد که «جمهوری اسلامی با درخواست دولت قانونی سوریه و برای کمک مستشاری به این کشور برای مبارزه با تروریسم حضوری محدود در سوریه دارد.» به گفته او جمهوری اسلامی ایران «امنیت سوریه را معادل امنیت خود تلقی می‌کند» و از این حیث حفظ ثبات در سوریه برای جمهوری اسلامی ایران نیز یک دستاورد محسوب می‌شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از گفت‌وگو افزود: «کمک‌های مستشاری ما نیز تا زمانی که دولت این کشور درخواست داشته باشد، تداوم خواهد داشت. حضور ایران برخلاف حضور نامشروع آمریکا و برخی دیگر از کشورهای منطقه در سوریه، تحمیلی و حاصل تجاوز غیرقانونی نظامی نیست. مستشاران ایرانی در کنار نیروهای سوری در یک سنگر حضور دارند و با هماهنگی کامل عملیات‌های علیه گروه‌های تروریستی و نجات مردم را پیش می‌برند.»

بازگشت به صفحه اول