زیتون– صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران٬ از بازنشستگی اجباری خود از دانشگاه تهران خبر داد.

او در نامه ای به رییس این دانشگاه نسبت به بازنشستگی اجباری خود اعتراض کرد.

این استاد علوم سیاسی پیشتر از دانشگاه آزاد نیز اخراج شده بود. صادق زیباکلام به‌شکل پاره‌وقت و به مدت ۱۰ سال در دانشگاه آزاد تدریس می‌کرد.

او اسفند ماه سال گذشته به ایسنا گفت نه اخراجش از دانشگاه آزاد به او ابلاغ شده و نه دلایل آن. او پس از آن‌که متوجه پرداخت نشدن حقوق ماهیانه‌اش شده از اخراجش باخبر شده است.

زیباکلام امروز با انتشار نامه‌ای سرگشاده خبر داد که همان اسفندماه سال گذشته «حکم بازنشستگی» او از دانشگاه تهران نیز صادر شده است.

در این نامه آمده است: «در اتوماسیون نامه‌ای به تاریخ ۲۰اسفند اشاره به بخشنامه یک روز قبلش از طرف وزارت علوم می‌نماید که چون سن من به هفتاد سال و سنوات خدمتم در دانشگاه به چهل سال رسیده، لذا می‌بایستی بازنشسته شوم. من اعتراضی به بازنشستگی اجباری‌ام ندارم. یعنی فی‌الواقع اعتراضی هم می‌داشتم چیزی عوض نمی‌شد. پرسشم آن است که به نظر جنابعالی، آیا وقتی دانشگاه می‌خواهد یک همکارش را بعد از چهل سال بازنشسته نماید جای آن ندارد که با علم واطلاع و یک احترام صوری به وی و دانشکده‌اش صورت بگیرد؟»

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: «یک بخاری نفتی علاءالدین را بعد از گازکشی پرت نمی‌کنند در انبار، آن را دو دستی کنارانباری می‌گذارند.»

صادق زیباکلام پیشتر استاد علوم سیاسی به اتهام  تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود.

بازگشت به صفحه اول