زیتون– نشست وزیران خارجه ایران و سه کشور اروپایی با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره وضعیت توافق هسته ای با ایران، برجام، پس از خروج آمریکا از این توافق، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، موگرینی پس از این نشست در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفته است که گروهی از کارشناسان اروپایی طی هفته های آینده طرح هایی را برای محافظت از منافع شرکت های اروپایی که با ایران روابط تجاری دارند، ارائه می کنند.

به گفته او، هفته آینده نشستی در سطع معاونان وزیر خارجه فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین در وین بدون حضور آمریکا برگزار می‌شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این که «نمی‌تواند در خصوص تضمین های اقتصادی یا حقوقی صحبت کند» ادامه داد که قدرت‌های اروپایی به دنبال راه‌حلی عملی برای حفظ برجام هستند و آنها در هفته‌های آینده تلاش خواهند کرد که طرح‌های کوتاه‌مدت برای حفظ برجام را مورد

بررسی قرار دهند.

موگرینی ادامه داد که کشورهای اروپایی به دنبال اقداماتی هستند که به ایران اجازه می‌دهد صادرات نفتی داشته باشد و بانک های اروپایی نیز بتوانند معاملات را انجام دهند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفته است، ما فهرست واضحی از مسایلی که باید مورد رسیدگی قرار گیرند در مقابل خود داریم. ما در چارچوبی بسیار دشوار و سخت مشغول به کار هستیم. من نمی توانم در خصوص تضمین های اقتصادی یا حقوقی صحبت کنم، اما می توانم در مورد کار جدی، مصمم و فوری از جانب اروپا صحبت کنم.

محمدجواد ظریف اما در دیدارش با موگرینی درباره ضرورت اجرای کامل برجام توسط طرف‌های باقیمانده و تضمین بهره‌مندی ایران از منافع این توافق تاکید کرده بود.

هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد که این کشور از توافق برجام خارج می‌شود و تحریم علیه ایران بازگردانده می شوند.

پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد، شرکت های خارجی که با ایران روابط تجاری دارند حداکثر شش ماه وقت دارند تا به قراردادهای خود با تهران پایان دهند.از این رو اروپا برای حفظ برجام کار ساده‌ای پیش رو نخواهد داشت.

بازگشت به صفحه اول