زیتون– عبدالصمد خرم‌آبادی٬ معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی٬ مدعی شد که «تمام نهادها و قوای سه گانه در زمینه مقابله با فعالیت بی‌ضابطه و مسدودسازی تلگرام متحد و یکپارچه هستند» و همکاری کم نظیری بین دولت ، مجلس، قوه قضائیه و مرکز ملی فضای مجازی در این رابطه وجود دارد.

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی همچنین به تسنیم گفت که استفاده تمام نهادهای دولتی و حاکمیتی از پیام‌رسان‌های خارجی اکیداً ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود و با متخلفان وفق مقررات برخورد خواهد شد.

صبح روز گذشته (دوشنبه) بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دستور مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام را داد.

او از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی در ایران خواست این دستور را اجرا کنند و اعلام کرد که در غیر این صورت با پیام رسان‌ها برخورد خواهد شد.

از سوی دیگر دولت با صدور بیانیه‌ای حکم قضایی «فیلتر تلگرام» در تضاد با صیانت از «حق انتخاب شهروندان» دانست.

در این بیانیه تاکید شده که دسترسی آسان، ارزان و امن به اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از مصادیق بارز حقوق شهروندی است و  صیانت از حق انتخاب شهروندان و مقابله با هرگونه انسداد و یا  انحصار در حوزه شبکه های اجتماعی از وظایف دولت است.

در این بیانیه که با عنوان «سیاست و برنامه دولت در حوزه فضای مجازی» منتشر شده٬ تضمین شفافیت، پاسخگویی و حق نظارت عمومی مردم بر کلیه امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی از جمله برنامه دولت در این حوزه نامیده شده است.

دولت همچنین بر حرمت شرعی و منع قانونی نقض حریم خصوصی شهروندان و کاربران تاکید کرده است.

 

محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات٬ نیز در حساب کاربری‌اش در توییتر٬ اظهاراتش پیرامون موافقت خود با فیلترینگ تلگرام را در دیدار با اعضای شاخه جوانان برخی احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا تکذیب کرد.

او در این باره نوشت: «بسیاری از جوانان احزاب سیاسی در جلسه مذکور حضور داشته‌اند، این گزارش صحت ندارد.»

بازگشت به صفحه اول