زیتون– بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر اسرائیل٬ طی برنامه‌ای از پیش اعلام شده٬ مدعی شد که جمهوری اسلامی به دنبال برنامه ساخت سلاح هسته‌ای هست.

او شامگاه امروز (دوشنبه) با حضور در وزارت دفاع این کشور، آنچه را که «اسناد و مدارک» پیشرفت محرمانه هسته‌ای ایران و «فریب جهانیان» از سوی تهران نامید، در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

به گفته بنیامین نتانیاهو، این مدارک شامل آرشیو برنامه‌های هسته‌ای محرمانه ایران در پروژه «عماد»، «یک دستاورد بزرگ اطلاعاتی» از چیزی است که «جهان تا به حال ندیده بود.»

به گزارش رادیو فردا نخست وزیر اسرائیل افزود است که این کشور می‌تواند سند «جدید و قاطعی» را فاش کند که نشان می‌دهد ایران فعالیت ساخت سلاح هسته‌ای خود را مخفی کرده است.

او با نشان دادن طرح‌ها و نقشه‌هایی مدعی شد که ایران برنامه ساخت سلاح اتمی خود را به نقاط مخفی منتقل کرده است.

نتانیاهو جمهوری اسلامی را به «دروغگویی بی‌شرمانه» درباره ماهیت فعالیت هسته‌ای خود متهم کرد و گفت که برنامه جامع اقدام مشترک راه را برای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای فراهم کرده است.

او از پروژه‌ای مخفی به نام «عماد» سخن گفت که در آن طراحی، ساخت و آزمایش کلاهک‌های هسته‌ای دنبال می‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود فعالیت‌های مخفی اتمی ایران در راستای تولید کلاهک‌هایی معادل «پنج بمب فرود آمده بر هیروشیما» است که قرار است روی موشک‌های بالستیک سوار شوند.

او همچنین مدعی شد که اسرائیل «کپی دقیقی» از آرشیو هسته‌ای ایران مشتمل بر ۵۵ هزار فایل در اختیار دارد.

این مدارک بدست موساد، سازمان جاسوسی و ماموریت‌های ویژه این کشور، افتاده است و دستور مشخص یوسی کهن، رئیس موساد، بوده است.

دهها پرونده و سی‌دی که نخست‌وزیر اسرائیل آن را «اسناد حقیقی ایرانی» نامید، به گفته او، از چند هفته پیش در اختیار این کشور قرار گرفته است. پرونده‌ها و سی‌دی‌های متعددی در کمدهایی در برابر رسانه‌ها قرار گرفته بود.

 

بازگشت به صفحه اول