ماموریت کمیته چهار نفره‌ برای رسیدگی به «حوادث ناخوشایند» در بازداشتگاه‌ها

زیتون– شهین‌دخت مولاوردی، دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی خبر از تشکیل کمیته‌ای چهار نفره به دستور حسن روحانی برای رسیدگی به «حوادث ناخوشایند» در بازداشتگاه‌ها داد.

بر اساس این دستور، وزیران کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رییس‌ جمهوری مامور شدند تا «جزئیات امر را رسیدگی و پیگیری دقیق کنند و نتایج بررسی‌های خود، از جمله قصور یا تقصیر احتمالی را به رئیس‌جمهوری گزارش دهند.»

صدور این دستور پس از آن صورت گرفت که طی چند هفته اخیر «خبر خودکشی چندین زندانی در طول دوران بازداشت» منتشر شد. آخرین مورد خبر در گذشت کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه امام صادق و مدیرعامل «حیات وحش میراث پارسیان»، دو هفته پس از بازداشت، در زندان اوین بود.

سینا قنبری، وحید حیدری و محسن عادلی نیز از جمله بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی ماه گذشته بودند که خبر «خودکشی» آنها در زندان منتشر شد.

در گذشت بازداشت شدگان حوادث سراسری در زندان‌های تهران اراک و دزفول موجب اعتراض نمایندگان مجلس شد.

۲۴ دی ماه گذشته بیش از ۴۰ تن از نمایندگان قوه مقننه با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستار تشکیل یک گروه مستقل برای بررسی علل مرگ تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌ها شدند.

پس از آن نیز هیئتی از نمایندگان به بازدید از زندان اوین رفتند. اما تا کنون نه نتیجه گروه مستقل مجلس برای بررسی علل مرگ بازداشت‌شدگان منتشر شده است و نه نتیجه بازدید نمایندگان از زندان اوین.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب