کاخ سفید خواستار آزادی بازداشت شدگان اعتراضات سراسری شد

زیتون– دولت آمریکا صبح امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در قبال سرکوب حقوق اساسی مردم در ایران توسط «حکومت دیکتاتوری» این کشور ساکت نخواهد ماند.

کاخ سفید همچنین در این بیانیه نسبت به وضعیت هزاران نفر از کسانی که در اعتراضات اخیر در ایران بازداشت شده‌اند٬‌ ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت دونالد ترامپ عمیقا از گزارش ها در خصوص بازداشت هزاران نفر در جریان تظاهرات مسالمت آمیز هفته گذشته توسط حکومت ایران نگران است. مضافا این که گزارش هایی در خصوص شکنجه و کشته شدن بازداشت شدگان در زندان توسط حکومت منتشر شده است که نگرانی ها در این زمینه را تشدید می کند.

کاخ سفید در بیانیه خود خواستار آزادی فوری کلیه زندانیان سیاسی از جمله بازداشت شدگان اعتراضات اخیر شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که تظاهرکنندگان در ایران نارضایتی های مشروع خود را بیان کردند از جمله از حکومت خواستند به سرکوب، فساد و اتلاف منابع ملی در ماجراجویی های نظامی، پایان دهد.

در ادامه این بیانیه تاکید شده حکومت ایران مدعی است که از دمکراسی حمایت می کند، اما زمانی مردم این کشور خواست خود در خصوص زندگی بهتر و پایان دادن به بی عدالتی را مطرح می کنند، این رژیم ماهیت وحشیانه خود را به نمایش می گذارد.

طی روزهای اعتراضات سراسری ترامپ طی چند توییت از اعتراضات مردم حمایت کرده بود و نیکی هیلی٬‌ نماینده آمریکا در سازمان ملل٬‌ خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت در این خصوص شده بود.

تجمع‌ها و تظاهرات از پنجم دی ماه در شهر مشهد آغاز شد که شرکت‌کنندگان در آن ضمن اعتراض به گرانی و مشکلات اقتصادی، شعارهایی علیه رهبر و رییس جمهوری سر داده‌اند.
دامنه این اعتراضات به سرعت بالاگرفت و به شهرهای مختلف ایران سرایت کرد.
در طی روزهای اعتراض٬‌ بر اساس اخبار صدا و سیما حداقل ۲۱ تن کشته شدند. محمود صادقی٬ نماینده مجلس نیز تعداد بازداشت شدگان را حداقل ۳۷۰۰ نفر ذکر کرده است.

همچنین مسئولین جمهوری اسلامی مرگ دستکم دو تن از بازداشت شدگان اخیر در زندان های تهران و اراک را تایید کرده اند.

مسئولین جمهوری اسلامی تظاهرات اعتراضی در ایران را که به بیش از صد شهر کشیده شد دسیسه کشورهای خارجی بویژه آمریکا ، اسرائیل ، بریتانیا و عربستان نسبت می دهند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »