رفع فیلتر اینستاگرام خلاف قانون بود

زیتون– عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون دادستان کل کشور رفع فیلتر از اپلیکیشن اینستاگرام را غیر قانونی خواند.

به گفته او از سوی دادستانی کل کشور به مسئولین وزارت ارتباطات اخطار داده شده که رفع فیلتر اینستاگرام بر خلاف موازین قانونی و قضایی انجام شده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

از دهم دی‌ماه دسترسی کاربران ایرانی به دو اپلیکیشن تلگرام و اینستاگرام محدود شد.

تلگرام همچنان فیلتر است و به گفته مسئولان تا زمانی که مدیران آن تعهد ندهند که طبق موازین جمهوری اسلامی بر این شبکه نظارت خواهند داشت٬‌ فیلتر خواهند ماند.

اینستاگرام اما پس چند روز رفع فیلتر شد.

عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در مطلبی در کانال شخصی‌اش در پیام‌رسان سروش به نشانی http://sapp.ir//khoramaabaadi به سوال یکی از اعضای کانال در این رابطه که «چرا با وجودی که اینستاگرام دارای میلیون ها محتوای مجرمانه علیه امنیت کشور و مقدسات اسلامی و غیر اخلاقی است دستور رفع فیلتر آن صادر شده است؟ آیا مراجع قضایی نمی خواهند از این اقدامات غیر قانونی جلوگیری کنند؟»، در پاسخ نوشته است: «بله کاملا درست است, شبکه اجتماعی اینستاگرام در ظاهر امر یک شبکه اطلاع رسانی است. اما در واقع یک شبکه جاسوسی غیر قابل کنترل می باشد که میلیونها محتوای مجرمانه علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و محتوای غیر اخلاقی و علیه مقدسات اسلامی را منتشر می کند.»

به گفته خرم‌آبادی دستور فیلتر اینستاگرام پیش از اعتراضات سراسری صادر شده و به علت مقاومت وزارت ارتباطات اجرایی نشده بود.

پیشتر نیز مسئولان قوه قضاییه در خصوص عدم فیلتر تلگرام اعتراض کرده بودند.

عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستانی عمومی و انقلاب تهران٬ مهرماه امسال خبر داد که علیه مدیریت شبکه پیام‌رسان «تلگرام» اعلام جرم کرده و این پرونده به ناحیه امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است.

خرم‌آبادی پیشتر نیز وزیر ارتباطات را به دلیل عدم تمکین از دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و عدم فیلتر تلگرام٬ مجرم خوانده بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »