توافق تهران و پاریس: سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران به تعویق افتاد

زیتون– کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که روسای جمهور ایران و فرانسه در یک گفت‌وگوی تلفنی با یکدیگر توافق کردند تا سفر وزیر امور خارجه این کشور به تهران را به تعویق بیندازند.

ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، روز سه شنبه نهم آبان ماه امسال گفته بود که به زودی به تهران سفر خواهد کرد تا مقدمات سفر امانوئل مکرون، رییس جمهور این کشور به ایران را فراهم کند. این مهمترین سفر یک مقام فرانسوی پس از سالها به ایران بود که بدون ذکر دلیل به تعویق افتاده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که در این گفتگوی تلفنی مکرون به تعداد «قربانیان اعتراضات در ایران اشاره و خواهان خویشتنداری مقامات ایرانی شده است.»

از سوی دیگر ایرنا نیز خبر داد که حسن روحانی از همتای فرانسوی خود خواسته است تا درقبال سازمان مجاهدین خلق که در فرانسه مستقر است، اقدام کند.

فرانسه جدی‌ترین متحد ایران در دفاع از توافق هسته‌ای٬ برجام٬ پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ بود. اگرچه این کشور در خصوص برنامه موشکی و فعالیت های ایران در منطقه انتقادهایی را مطرح کرده است.

کشورهای غربی از اقدامات ایران در منطقه از جمله حمایت نظامی و مالی تهران از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن به شدت انتقاد می کنند.

وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود که در جریان سفر خود به تهران این نگرانی ها را با مقام های ایران در میان می گذارد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »