زیتون– کتاب «از سرد و گرم روزگار» نوشته ی «احمد زیدآبادی» به وسیله انتشارات «نشر نی» منتشر شد. مقدمه این کتاب که توسط نویسنده در اختیار زیتون قرار گرفته است در ادامه می آید.

مقدمه

این خاطرات کم حجم به نظرم نیازی به مقدمه ندارد. شاید فقط تاکید بر این نکته لازم باشد که تمام تلاشم را به کار برده‌ام تا صادقانه و بی‌ریا روایت کنم.

صداقت اما تنها اصل اخلاقی در زندگی بشر نیست٬ بلکه حفظ حریم و حرمت افراد فراتر از آن است. از این رو٬ از نقل ماجراهای پرده‌درانه به کلی صرف‌نظر کرده‌ام. در عین حال٬ از آنجا که نیاز به بیان خاطره‌ای مضحک به منظور نشاندن لبخندی بر لب خواننده بوده است٬ گرچه به شرح صدر و وسعت نظر همشهریانم در سیرجان و منطقه زیدآباد وافقم٬ از ذکر نام حقیقی افراد صرف‌نظر و یا از اسامی مستعار استفاده کرده‌ام.

در متن فقط هنگامی از افراد حقیقی نام برده‌ام که یا از آنان ذکر خیری به میان آمده است و یا از دوستان نزدیکم هستند.

این دسته از دوستان شاید برخی از داوری‌های مرا٬ متفاوت از روابط گرم شخصی‌ام با آن‌ها٬ قدری سرد تلقی کنند. این سردی احتمالی عامدانه نبوده٬ بلکه منطق شیوه روایت داستان آن را بر من تحمیل کرده است.

اندوهی که بخش‌هایی از این خاطرات بر دل می‌نشاند و یا لبخندی که بخش‌های دیگر از آن بر لب می‌آورد٬ شاید به نوعی بیانگر سرشت کمیک-تراژیک حیات انسانی است٬ اما به نظرم هم موقعیت‌های کمدی هم موقعیت‌های تراژیک٬ هردو حاوی معنایی است که کشف آنها شاید فلسفه خلقت ما آدمیان باشد.

احمد زیدآبادی

۲۷/۳/۹۶

تهران


لینک کتاب در سایت آمازون


لینک دانلود نسخه الکترونیک در کافه بازارسایت فیدیبو

بازگشت به صفحه اول