مخالفت رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با فروش خدمت سربازی

زیتون- محمدکاظم بهرامی٬ رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، ضمن مخالفت با طرح فروش سربازی، اجرای چنین طرحی را باعث «خدشه‌دار» شدن ماهیت خدمت سربازی اعلام کرده است. محمدکاظم بهرامی در بیست و دومین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح اعلام کرده که مخالف اجرای چنین طرحی است.

ایسنا خبر داد که او گفته «سربازی با شکل کنونی ادامه خواهد داشت٬ پس باید فکر کرد چگونه وضعیت فعلی را ارتقا ببخشیم.» خدمت نظام وظیفه (سربازی) در ایران اجباری است و اما به رغم این موضوع، هزاران جوان به دلایل مختلف از انجام آن خودداری کنند.

در دهه ۷۰ خورشیدی و در پی افزایش غایبان خدمت سربازی مسئولان اقدام به فروش سربازی کردند که در آن ایام حدود ۳۶۰ هزار نفر با پرداخت پول از خدمت سربازی معاف شدند. این طرح در آن زمان با مخالفت‌های زیادی مواجه و متوقف شد٬ اما مقام‌های ایران پس از گذشت چندین سال تصمیم گرفته‌اند این طرح را با عنوان و نام دیگری به اجرا بگذارند. براساس این طرح که از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و به تصویب مجلس نیز رسیده٬ غایبان از خدمت سربازی می‌توانند در ازای پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان «جریمه» از خدمت سربازی معاف شوند. بر اساس اعلام آذر ماه سال ۱۳۹۳ موسی کمالی٬ معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح٬ در ایران حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشمول خدمت وظیفه عمومی (سربازی) وجود دارد.

تعداد قابل توجهی از این افراد پس از تصمیم دولت مبنی بر اخذ جریمه از افرادی که هشت سال غایب بوده‌اند٬ اقدام به ثبت‌نام و پرداخت جریمه مالی خود کرده‌اند.

ابراهیم کریمی، جانشین سازمان وظیفه عمومی ۱۱ اسفند ماه امسال از صدور کارت معافیت ۱۹۰ هزار مشمول طرح پرداخت جریمه غیبت خدمت سربازی خبر داده است. او گفته که تا کنون بیش از ۳۲۸ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده و مشمول شرایط این طرح شده‌اند. بر اساس قانون سال ۹۳ جریمه برای غایبان سربازی با مدرک زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلمه ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانسه ۲۵ میلیون، فوق لیسانس ۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالا‌تر ۵۰ میلیون تومان است.

این میزان از جریمه باعث شده که حدود ۸۰ درصد غایبان از ثبت‌نام در این طرح خودداری کنند که همین مسئله باعث وضع قانون جدیدی برای سال آینده در مجلس شده است. بر اساس قانون جدید افرادی که مدت هشت سال از خدمت سربازی غایب بوده‌اند می‌توانند جریمه خود را به صورت اقساطی بپردازند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

میانجی‌گری چین  میان عربستان سعودی و ایران از یک سال پیش با عربستان سعودی به بحث گذاشته شده بود. معلوم نیست کدام کشور این پیشنهاد را در ابتدا با دیگری به‌گفتگو گذاشته اما هردو حد

ادامه »

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به

ادامه »

«برادران لیلا» در حالی مجوز پخش در سینماهای داخل کشور را نگرفت که شش ماه از قیام زن ،زندگی آزادی در

ادامه »