اسناد ارتباط جمهوری اسلامی و القاعده منتشر شد

زیتون– سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای)، اسناد تازه‌ای از حمله به مخفی‌گاه اسامه بن‌لادن در پاکستان را منتشر کرده‌است. بخشی از این مدارک به «روابط» میان جمهوری اسلامی و گروه القاعده مربوط می‌شود.
اسناد منتشر شده نزدیک به ۴۷۰ هزار سند تازه را در برمی‌گیرد؛ از جمله ویدئویی از عروسی حمزه بن لادن است که «در ایران فیلم‌برداری شده‌است.»
مایک پمپئو مدیر سیا ماه پیش در کنفرانسی در واشنگتن قول انتشار اسنادی که روابط القاعده با ایران را روشن تر کند داده بود.
او گفته بود: «روابطی وجود داشته، تماس هایی وجود داشته. وقت هایی بوده که ایرانی ها با القاعده همکاری کرده اند.»
جاسلین و روجیو در «لانگ‌ وار ژورنال»ِ بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها نوشته‌اند که یکی از اسناد فاش‌شده گزارشی ۱۹ صفحه‌ای را در مورد نوع و طبیعت رابطه با ایران است که توسط یکی از افسران بن‌لادن نوشته شده‌است.
بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که وب‌سایت هیل، به نقل از پژوهشگران بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها به موضوع اسناد نوشته‌شده توسط عضو ارشد القاعده اشاره کرده و می‌گوید میان جمهوری اسلامی ایران و این گروه توافقاتی وجود داشته که القاعده حملاتی علیه منافع آمریکا در «خلیج [فارس] و عربستان سعودی» انجام دهد. در برابر از طرف ایران «پول و جنگ‌افزار» و اجازه «آموزش در اردوگاه‌های حزب‌الله لبنان» را کسب کند.
از طرف دیگر نویسندگان مدارک گفته‌اند القاعده «توافقات» را زیر پا گذاشته که به بازداشت شماری از نفرات آن در ایران انجامیده‌است. اما عضو ارشد این گروه به این موضوع اشاره کرده که با این حال القاعده در وضعیت جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران قرار ندارد زیرا هر دو طرف منافع مشترک ضدآمریکایی دارند.
البته اسناد دیگری نیز منتشر شده‌اند که نشان می‌دهد در برخی موراد ایران و القاعده اختلافات شدیدی داشته‌اند و بن لادن یک بار نامه ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران نوشت تا خواستار آزادی بستگانش شود.
شش سال پیش در حمله نیروهای ویژه آمریکا به مخفی‌گاه بن‌لادن در ایبت‌آباد، پاکستان بن‌لادن کشته شد. در جریان یورش به این مخفی‌گاه اسناد، مکاتبات، فیلم‌ها و اطلاعات مختلفی نیز به دست آمد که بخش‌هایی از آن پیش‌تر منتشر شده بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه فنی و حرفه‌ای هرگونه نگریسته شود سزاوار عضویت در تیم ملی

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم که مرادم از کلمه

ادامه »

می‌توان خشونت‌پرهیز بود و به جای نصیحت به قربانی‌ها به جلاد ایران رو کرد و او را به نام شایسته‌اش فراخواند. می‌توان به جای بی‌کار کردن کسانی همانند اسماعیلیون از آنان قهرمانان آزادی و دادگری آفرید. می‌توان به جای زیدآبادی بودن، موسوی و تاج‌زاده شد…

ادامه »