زیتون– محمدعلی نجفی٬ شهردار جدید تهران٬ اعلام کرد که امسال نیز همچون گذشته برنامه‌های «شهرداری تهران به مناسبت اربعین» اجرا خواهد شد.
شهردار جدید تهران در حالی این خبر را اعلام کرد که روز گذشته مجتبی عبداللهی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران دیروز خبر داده بود در سال‌های گذشته شهرداری تهران ۱۰ میلیارد تومان بیشتر از بودجه مصوب شورای شهر برای اربعین هزینه کرده است؛ یعنی ۱۵میلیارد تومان برای مراسم اربعین در کربلا هزینه شده است.
به گفته عبداللهی این میزان هزینه مورد انتقاد اعضای شورای شهر پنجم تهران بوده است.
چندین سال است که مراسم اربعین با حضور گسترده مسافران ایرانی و با تبلیغات دولتی در کربلا برگزار می‌شود. بسیاری از زائران با پای پیاده راهی کربلا می‌شوند و شهرداری تهران با ایجاد ستادی برای برگزاری این مراسم مسئولیت تدارکات آن را به عهده دارد.
عبداللهی در پاسخ به انتقادات اعضای شورای شهر گفته بود که وزارت کشور وظایف ده گانه‌ای برای برگزاری مراسم اربعین تعیین کرده است که این وظایف ازجمله نظارت بر شهرهای مرزی ایران و عراق و جاده ۸۰ کیلومتری نجف، دفع زباله‌های شهری، بیمارستانی و جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی، تامین فضای سبز، تامین آب و تهیه سرویس‌های بهداشتی و آتش‌‎نشانی هستند.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تایید کرد مابه‌التفاوتی بین مصوبه شورا و هزینه‌های شهرداری وجود دارد. به گفته او شهرداری تهران همه ساله بیش از ۱۵ میلیارد تومان هزینه می‌کند. او همچنین تایید کرده بود که این میزانه هزینه کرد «بیش از اعتبار مصوب برای این ستاد است.»
او همچنین توضیح داده بود که ستاد برگزاری اربعین شهرداری از این بودجه برای ساخت و سازی استفاده نکرده اما «برخی مدارس برای اقامت زائران آماده‌‎سازی» شدند.

بازگشت به صفحه اول