زیتون– جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی با صدور بیانیه‌ای درگذشت ابراهیم یزدی٬ دبیرکل نهضت آزادی را تسلیت گفتند.
به گزارش «زیتون» در این بیانیه آمده است: ایرانیان منصف و آگاه و به‌ویژه هموطنان پیگیر آزادی و دموکراسی، قدردان خدمات و تلاش‌های دکتر یزدی در طی هفت دهه (از نیمه دهه ۱۳۲۰ تا پایان عمر) خواهند بود؛ کوششی بی‌یأس و خستگی، و تلاشی صبورانه و امیدوارانه زیر تیغ تهدیدها و در متن محدودیت‌های گوناگون.
متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَ مِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَ ما بَدَّلوا تَبدیلًا
دکتر ابراهیم یزدی از فعالان دیرپای ملی و مذهبی کشور، و دبیرکل نهضت آزادی ایران نیز چشم بر جهان فروبست. مرد آزاده از پس هفتاد سال مبارزه و کوشندگی برای تحقق حاکمیت ملت و آزادی و استقلال و توسعه ایران، با تنی رنجور از بیماری سخت و گسترش‌یافته، به یاران درگذشته‌ی خویش (آیت‌الله سیدمحمود طالقانی، دکتر مصطفی چمران، مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی، دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی، مهندس عزت‌الله سحابی و …) پیوست.
ایرانیان منصف و آگاه و به‌ویژه هموطنان پیگیر آزادی و دموکراسی، قدردان خدمات و تلاش‌های دکتر یزدی در طی هفت دهه (از نیمه دهه ۱۳۲۰ تا پایان عمر) خواهند بود؛ کوششی بی‌یأس و خستگی، و تلاشی صبورانه و امیدوارانه زیر تیغ تهدیدها و در متن محدودیت‌های گوناگون.
ما (جمعی از فعالان ملی ـ مذهبی خارج از کشور) ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم یزدی، همفکران و یاران در نهضت آزادی ایران و نیز به خانواده نیروهای ملی ـ مذهبی و هموطنان عزیز و آزاده، امیدواریم دغدغه‌داران ایران پویندگان صبور و امیدوار راه دکتر یزدی باشند و این تاکید آن پیر آزادی‌خواه را از یاد نبرند: «برای تحقق آرمان حاکمیت ملت و نهادینه شدن مردمسالاری راهی طولانی آمده‌ایم و راهی طولانی‌تر در پیش داریم. راهی که با وجود تمامی موانع و فراز و نشیب‌ها، ناامیدی در آن خود یک گناه نابخشودنی است.»
والعاقبه للمتقین
مهدی امینی‌زاده، عبدالعلی بازرگان، ایرج باقرزاده، فرزانه بذرپور، رضا جعفریان، رضا حاجی، محمد حیدری، تقی رحمانی، فرزانه روستایی، زهره سردار، علی سردار، معصومه شاپوری، رضا علیجانی، فرشید فاریابی، حسن فرشتیان، نورالدین غروی، مرتضی کاظمیان، هادی کحال‌زاده، علی کلایی، پروین کهزادی، مسعود لدنی، رضا مسموعی، فهیمه ملتی، مهدی ممکن،  مهدی نوربخش، حسن یوسفی اشکوری

بازگشت به صفحه اول