????ایرانیان منصف٬ قدردان خدمات یزدی خواهند بود

زیتون– جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی با صدور بیانیه‌ای درگذشت ابراهیم یزدی٬ دبیرکل نهضت آزادی را تسلیت گفتند.
به گزارش «زیتون» در این بیانیه آمده است: ایرانیان منصف و آگاه و به‌ویژه هموطنان پیگیر آزادی و دموکراسی، قدردان خدمات و تلاش‌های دکتر یزدی در طی هفت دهه (از نیمه دهه ۱۳۲۰ تا پایان عمر) خواهند بود؛ کوششی بی‌یأس و خستگی، و تلاشی صبورانه و امیدوارانه زیر تیغ تهدیدها و در متن محدودیت‌های گوناگون.
متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَ مِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَ ما بَدَّلوا تَبدیلًا
دکتر ابراهیم یزدی از فعالان دیرپای ملی و مذهبی کشور، و دبیرکل نهضت آزادی ایران نیز چشم بر جهان فروبست. مرد آزاده از پس هفتاد سال مبارزه و کوشندگی برای تحقق حاکمیت ملت و آزادی و استقلال و توسعه ایران، با تنی رنجور از بیماری سخت و گسترش‌یافته، به یاران درگذشته‌ی خویش (آیت‌الله سیدمحمود طالقانی، دکتر مصطفی چمران، مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی، دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی، مهندس عزت‌الله سحابی و …) پیوست.
ایرانیان منصف و آگاه و به‌ویژه هموطنان پیگیر آزادی و دموکراسی، قدردان خدمات و تلاش‌های دکتر یزدی در طی هفت دهه (از نیمه دهه ۱۳۲۰ تا پایان عمر) خواهند بود؛ کوششی بی‌یأس و خستگی، و تلاشی صبورانه و امیدوارانه زیر تیغ تهدیدها و در متن محدودیت‌های گوناگون.
ما (جمعی از فعالان ملی ـ مذهبی خارج از کشور) ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم یزدی، همفکران و یاران در نهضت آزادی ایران و نیز به خانواده نیروهای ملی ـ مذهبی و هموطنان عزیز و آزاده، امیدواریم دغدغه‌داران ایران پویندگان صبور و امیدوار راه دکتر یزدی باشند و این تاکید آن پیر آزادی‌خواه را از یاد نبرند: «برای تحقق آرمان حاکمیت ملت و نهادینه شدن مردمسالاری راهی طولانی آمده‌ایم و راهی طولانی‌تر در پیش داریم. راهی که با وجود تمامی موانع و فراز و نشیب‌ها، ناامیدی در آن خود یک گناه نابخشودنی است.»
والعاقبه للمتقین
مهدی امینی‌زاده، عبدالعلی بازرگان، ایرج باقرزاده، فرزانه بذرپور، رضا جعفریان، رضا حاجی، محمد حیدری، تقی رحمانی، فرزانه روستایی، زهره سردار، علی سردار، معصومه شاپوری، رضا علیجانی، فرشید فاریابی، حسن فرشتیان، نورالدین غروی، مرتضی کاظمیان، هادی کحال‌زاده، علی کلایی، پروین کهزادی، مسعود لدنی، رضا مسموعی، فهیمه ملتی، مهدی ممکن،  مهدی نوربخش، حسن یوسفی اشکوری

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

 1. من هم به بازماندگان اقای دکتر یزدی تسلیت می گویم،کاشکی قسمت عربی نوشته را ترجمه می فرمودند تا عربی ندان ها هم بفهمند..این که این دوستان امضاء کننده با این افکارشان چند نفر بیشتر را به بهشت فرستاده اند ،فقط خدا می داند و اگر موفق بوده اند اجرشان با خدا…دست آوردهای این جهانی و قابل محاسبه پراکنده شدن افکار امیزندگان دین و سیاست اینست که تمام زشتیها و فساد دوره شاه ده ها برابر شده..مردم گرسنه اند ..اخلاق نابود شده..در مقابل ححاب و انواع روضه خوانی زیاد شده است.

  1. جناب احمد آقا، سلام
   عبارت عربی در متن فوق، آیه ی شریفه ی قرانست. کتاب آسمانی مورد اعتقاد مسلمانان. ترجمه اش اینست: از مومنان، کسانی، برعهدی که با خدا داشتند صادق بودند. پس بعضی را عمر و اجل سپری گشت و بعضی نیز در انتظار ند، و این تقدیر جاودانه و بی تغییر خداوند است.
   در روایات است که در راه کربلا نیز وقتی امام حسین ع خبر شهادت مسلم ابن عقیل را شنیدند، این آیه را تلاوت فرمودند. حاکی از آنکه عده ای قبل از ما رفتند و ما هم رفتن را باور داریم.

   اما، بعضی شرافتمندانه می روند و بعضی ذلیلانه. امام حسین ع و علی ع نمونه های درخشان این مرگ عزتمندانه اند که بر تارک انسانیت حق گرا می درخشند و دکتر یزدی عزیز شاگرد این مکتب بود. جوانی و عمر خود را در راه آرمان های انسانی والا, متعهدانه و آگاهانه فدا کرد. و لا یخافون فی الله لومه لائم (قران، و در راه خدا از هیچ ملامتی نهراسند).
   اما همچنانکه علی ع و حسین ع گرفتار غاصبان خلافت پیامبر ص، خوارج و ابن ملجم و معاویه و بنی امیه و یزید شده و شهید گشتند، اما پیامشان و حق و حقیقت باقی ماند، راه حق گرایانه ی امثال بازرگان و سحابی و یزدی ها، چراغی فراسوی حق جویان ایران پر افتخار خواهد بود.
   ظلم و فساد ناخواسته موجود را پای آن مظلومان مبارز و صادق و اندیشمندان برجسته ملت ننویسید. اینها زمان رژیم سابق هم در تبعید و زندان بودند.

   کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا.
   امام علی ع: خصم ظالم باشید و یاور مظلوم.

   1. از لطف و بزرگواریتان برای پاسخ بسیار ممنونم ،امیدوارم که دیگر بزرگانی چون دکتر یزدی و ….اشتباها به سپاه شمر و ابن زیاد و خولی و حرمله وحارث کمک نکنند…اگر مهندس ابوالفضل حکیمی هم در قید حیات است ،خدمتشان عرض ادب دارم.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »