یادنامه ابراهیم یزدی

پرونده ویژه زیتون

زیتون– چهار دهه از «انقلاب نخواستن‌ها و ندانستن‌ها» گذشته است و حالا همه از «شکوری و صبوری» او می‌گویند؛ شاهدی بر این‌که هنوز هم نمی‌دانیم چه می‌خواهیم. درگذشت ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه دولت موقت، بهانه‌ای است که کارنامه انقلابی‌گری و اصلاح‌طلبی یکی از پیشتازان و بانیان انقلاب ۵۷ را مرور کنیم. مجموعه‌ی گزارش‌ها، گفت‌وگو‌ها و یادداشت‌های اختصاصی زیتون را در این پرونده بخوانید.


این پرونده در حال بروز رسانی است…

گزارش:

از «قلندری» خمینی تا وزارت و زندان / احسان محرابی
حزبی که حاشیه‌نشین سیاست شد؛ نهضت آزادی در قاب تاریخ / مهدی تاجیک

گفت‌وگو

ابراهیم یزدی، دموکرات یا ناسیونالیست؟/ گفت‌وگو با علی‌رضا علوی‌تبار
ابراهیم یزدی با میراث مهندس بازرگان کار چندانی نمی‌توانست بکند/ گفت‌وگو با عباس عبدی
حرف‌های یزدی و قطب‌زاده باورهای امام بود/ گفت‌وگو با صادق زیباکلام
ابراهیم یزدی به مشی مصدق و بازرگان وفادار ماند / گفت‌و‌گو با مهدی نوربخش
یزدی انقلابی تر از بازرگان بود / گفت‌و‌گو با ماشاالله شمس الواعظین

یادداشت

در سوگ سالک «شصت سال صبوری و شکوری» / عبدالعلی بازرگان
یزدی از فردای روشن گفت/ سولماز ایکدر
وارث آب و خرد و روشنی / سروش دباغ
دکتر یزدی و سعه صدرش / پیمان عارف
جایگاه نگاه دکتر یزدی از دیروز تا فردا / فرخ نگهدار
صدای انقلاب و وجدان انقلاب / حسن یوسفی اشکوری
برای ابراهیم یزدی از آن‌سوی گریه‌ها / محمد رهبر
عروج پیرمرد و ما / علی کلایی
ابراهیم یزدی؛ سیبل انقلاب / سعیا حیدری
یزدی را محاکمه کنید / مرتضی کاظمیان

 

واکنش ها، پیام ها و بیانیه ها  

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

6 پاسخ

 1. بهزاد نبوی سال شصت بعد از ترور رجایی میگفت همه اینها را باید اعدام کرد وگرنه جریح میشن. مقصر نفوذ اینها به نهادها بنی صدر و دولت موقتند. بازرگان هم در جدابش گفت که نفوذیها همه چپند ! و ما که خودمان طراح سپاه و نهادها بودیم چطور مقصر نفوذ باشیم؟ بعد هم ما خودمان مبتکر قانون پاکسازی ومجری آن بودیم و نه مخالف.

 2. برای اینکه همه از “آزادی خواهی” یزدی و دوستانش خاطر جمع شوند، توصیه میکنم بیانیه نهضتشان بعد از سرکوب حزب توده را هم منتشر کنید. بدون شرح:
  «بسمه تعالی
  تاریخ: ۲۰/۰۲/۱۳۶۲
  بیانیه نهضت آزادی ایران پیرامون دستگیری سران حزب خائن توده
  خانه را از رسوبات مارکسیستی پاکسازی کنیم
  حزب توده در قالب مثالهای قرآن
  مثل الذین اتخذوا من دون الله اولیا کمثل العنکبوت اتخذت بیتا و ان اوهن البیوت لبیت العنکبوت لو کانوا یعلمون. مثل کسانی که جز خدا اولیایی برگرفتند (وابسته و سپرده قدرتهای دیگر شدند) همانند مثل عنکبوت است که خانه ای بگرفت، و بیگمان سست ترین خانه ها خانه عنکبوت است،ای کاش میدانستند (عنکبوت آیه ۴۱).
  سرانجام تشکیلات آهنین! حزب طرازنوین! بعد از چهل سال بند و بست و فریب و خیانت همچون تار عنکبوتی به سستی فرو ریخت و بندبازان بازیگرش که عمری جوانان بیخبر را اسیر و مسحور دام ها و تارهای تبلیغاتی و تشکیلاتی خود کرده بودند به زمین ذلت سقوط کردند. اینان که عمری شیره جان و ایمان طعمه های خود را مکیده نجات و بهروزی خلق را ادعا میکردند وقتی دفتر اعمالشان گشوده شد و رازها برملا گردید ناگزیر به اعتراف و اقرار شده و به گوشه ای از خیانت های خود اشاره کردند. در حالی که تصور میکردند با وابستگی به ابرقدرت شمالی و کمونیسم بین الملل به حصن حصینی تکیه کرده اند که رخنه ای در آن نمی رود و از پس دیوارهای آهنین چیزی درز نمیکند! اما هم از تاریخ انقلابات دنیای سوم و عملکرد ارباب در رابطه با احزاب برادر! غافل بودند و هم از عنکبوتی بودن این تارهای وابستگی و سرانجام تکیه به اربابان دنیایی. کاش میدانستند بنا کردن تشکیلاتی با مصالحی پوشالی دوامی بیش از دام عنکبوت ندارد (لوکانوا یعلمون).
  ….
  و چنین است که در شعار نه شرقی نه غربی ابرقدرتهای شرق و غرب از روسیه و آمریکای جنایتکار گرفته تا چین و انگلیس و… برای ما یکساناند و در برابر قدرت قاهر پروردگار عزیز همه آنها را پوشالی میدانیم.
  نهضت آزادی ایران به دلیل سابقه طولانی در مقابله با آفت مارکسیسم و آشنایی که در این مدت با تاکتیکها و سیاستهای کهنه سازمانهای مارکسیستی پیدا کرده بود به خاطر وظیفه اسلامی و رسالتی که احساس مینمود از هر فرصتی استفاده کرده هشدارها و تذکرات برادرانه ای به مسئولین امور و گردانندگان دولت انقلاب می داد و علیرغم اتهام تضعیف دولت و منصرف کردن مردم از حمله به شیطان بزرگ و تراشیدن شیطان فرضی و… صبورانه این نابخردی ها را تحمل مینمود… نهضت آزادی میدانست که احزاب کمونیست بر اساس رهنمودهای لنین، با نفوذ در نیروهای نظامی و انتظامی و رخنه در شوراها (سویتها) و نهادهای مختلف از یکطرف، و کارشکنی، جوسازی و ایجاد هرج و مرج از طرف دیگر مترصد شرایطی میمانند تا وقتی اوضاع به بن بست رسیده به اصطلاح آچمز گردد آنگاه با یک جهش قدرت را در دست گرفته هژمونی طبقه کارگر را برقرار مینمایند.
  نهضت بر اساس این تحلیل، قبل از اعترافات سران حزب در مصاحبه های تلویزیونی (که جزئیات و روش آن برای ما روشن نیست) مرتباً به دولت و نهادها تذکر میداد و آنها را از خطر رخنه تودهای ها در ارگان های دولتی و نهادهای انقلابی آگاه میساخت. اما متاسفانه این هشدارها کمتر مورد پذیرش قرار میگرفت و اکنون که به همت و پشتکار برادران (که صدق عرایض ما را به اثبات رساندند) و پیگیری دقیق اطلاعات غیرمنتظره این لانه فساد برچیده شده است ضمن حمد و سپاس به درگاه ایزدی و تشکر از تلاش برادران باید بدانیم که تنها به این دستگیریها نباید دلخوش بود و به آن بسنده نمود زیرا اگرچه اعضای اصلی این شجره گرفتار شده اند، اما آثار و عوارض مسموم و القائات فکری و ایدئولوژیک آنها در گوشه و کنار این کشور باقی است و جو غالب را تشکیل میدهد اینک وقت آن رسیده که خانه انقلاب را از تارهای عنکبوتی مارکسیسم یکسره نظافت و پاکسازی کنیم.

  سرنوشت عبرت انگیز سران حزب خائن توده و بن بست های مارکسیسم در ایران اسلامی تجلی تحقق وعده های الهی و مثالهای قرآنی است و موجب خوشحالی ملت ایران میباشد. اما همانطور که گفته شد این ابراز مسرت کافی نیست. اکنون که فرصت بازگشت به اسلام اصیل، قرآن حکیم و سنت جامع پیامبر(ص) را پیدا کرده ایم باید بدانیم بازگشت مقبول به درگاه الهی با اصلاح اشتباهات گذشته (خانه تکانی فرهنگی) و بیان آشکار خطاهای انجام شده است، یعنی زدودن کامل القائات مارکسیستی از روابط و رسانه های عمومی …
  نهضت آزادی ایران
  اردیبهشت ۱۳۶۲

 3. یادمانده ها ناقصند. من به ارتباطات یزدی در آستانه انقلاب و روزهای پس از آن نمی پردازم. یک راست میروم سراغ یزدی اصلاح طلب می روم. آقای یزدی در شهریور سال ۸۶ در دیدار با دانشجویان اصلاح طلب در منزلش بدانان چنین هشدار داد: “شما- انجمن های اسلامی و تحکیم وحدت-که ازتبارروشنفکردینی هستید،مراقب رخنه نیروهای ضدمذهبی و غیرمذهبی به انجمن ها باشید”.
  این تنها یک نمونه کوچک از آن ” آزادگی” ای است که شما به ایشان میچسبانید!

 4. سوالات مختصری دارم بنده را راهنمایی فرمایید
  چه فضیلتی در کشاندن اسلام به سیاست آست؟کمک به کشاندن اسلام به دانشگاه ها چه دست آوردی داشت؟امریکایی ها بعد ازکودتا با آوردن شاه به ایران بیشتر لطمه زدند یا عده ای با آوردن خمینی؟اگر ابراهیم یزدی و مهدی بازرگان،بدنیا نمی آمدند و یا وارد سیاست نمی شدند ،مردم ایران زندگی بدتری داشتند؟در دوران کدام یک از نخست وزیران شاه،دزدی ،ادم کشی و فساد بیشتر از دوره بهترین بعد از انقلاب ،مثلا دوران سید محمد خاتمی بوده است؟ایا انقلابیون چپ وراست از دست اوردهای خود شرمنده نیستند؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش از نیمی از این سن هم مشغول تحصیل در ایران تا

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی اوست که نمی‌تواند به

ادامه »

چرا پرداختن به جنبش های اجتماعی زنان  از منظر اقتصادی اهمیت دارد؟ چون توسعه جنبش های اجتماعی زنان مسئله اساسی

ادامه »