زیتون– عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در پاسخ به سؤالی درباره تأیید صلاحیت احمدی‌نژاد، مهدی کروبی ومیر حسین موسوی امکان تأیید صلاحیت افراد یادشده را منتفی دانست و گفت: هزینه‌هایی که از طرف این سه نفر به کشور تحمیل شده کافی است. کسی که به چهره مردم و نظام جمهوری اسلامی خدشه وارد کند دیگر جایگاهی برای تصدی مدیریت در کشور ندارد.
او درباره رد صلاحیت احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گذشته توضیح داد: «شورای نگهبان ناچار است به عده‌ای که شرایط را ندارند نه بگوید و طبیعتاً عده‌ای مخالفش می‌‌شوند و انتقاد می‌کنند. اگر در جایی هم اشتباه کرده باشیم ابایی نداریم از اینکه اشتباهمان را بپذیریم. ممکن است در بررسی صلاحیت‌ها گاهی اشتباه کرده باشیم و این شجاعت را داریم که عذرخواهی کنیم.»
سخنگوی شورای نگهبان در مورد رد صلاحیت اکبر هاشمی‌رفسنجانی نیز گفت: «بنده به آقای روحانی و به آقای لاریجانی گفتم که به ایشان بگویند. آقای روحانی را به شورای نگهبان دعوت کردم و گفتم شما احراز صلاحیت شده‌اید و آقای هاشمی تأیید صلاحیت نشده‌اند. از شما خواهش می‌کنم به اطلاع ایشان برسانید که اگر می‌خواهند انصراف دهند یا نظری دارند بگویند. بعد هم به آقای لاریجانی رئیس محترم مجلس گفتیم و مسأله منتقل شد.» به گفته کدخدایی همین روند در مورد محمد احمدی‌نژاد نیز طی شد. به گفته کدخدایی «این بار هم تلفنی اطلاع دادیم؛ به دکتر الهام گفتم چند ساعت دیگر قرار است نتیجه را اعلام کنیم، اگر شما زحمت بکشید و به ایشان اطلاع دهید که آقایان احراز صلاحیت نکرده‌اند و اگر مایل به انصراف هستند اعلام کنند. آن زمان هم(سال ۹۲) به آقای روحانی گفتم. اما هر دو واسطه نخستین سؤالشان این بود که امکان تجدیدنظر هست؟ عرض کردم خیر این نظر قطعی شورای نگهبان است. در هر دو مورد این‌طور بود. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره تأیید صلاحیت احمدی‌نژاد، مهدی کروبی ومیر حسین موسوی امکان تأیید صلاحیت افراد یادشده را منتفی دانست و گفت: هزینه‌هایی که از طرف این سه نفر به کشور تحمیل شده کافی است. کسی که به چهره مردم و نظام جمهوری اسلامی خدشه وارد کند دیگر جایگاهی برای تصدی مدیریت در کشور ندارد.»

بازگشت به صفحه اول