رییس دادگاه انقلاب تهران: حصر فقط نامش حصر است

زیتون– موسی غضنفرآبادی٬ رییس دادگاه انقلاب تهران٬ در خصوص اصرار مهدی کروبی به برگزاری دادگاه علنی٬ گفت: «محاکمه برای خیلی از این افراد به خصوص خود سران فتنه پشیمانی دارد، چرا که دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد و وظیفه قانونی خود را با قاطعیت، قدرت و دقت انجام می‌دهد.»
مهدی کروبی مردادماه سال ۹۵ طی نامه‌ای به حسن روحانی٬ رییس جمهوری خواستار برگزاری دادگاهی علنی برای رسیدگی به پرونده‌اش شد. او هفته پیش نیز برای اجرای همین خواسته دست به اعتصاب خشک زد که با وعده پیگیری دولت٬ اعتصاب خود را شکست.
موسی غضنفرآبادی در گفت‌وگو با وب‌سایت راه دانا٬ پافشاری این رهبر در حصر «جنبش سبز» را «جوسازی‌ صورت گرفته در زمینه درخواست سران فتنه برای محاکمه» دانست و تاکید کرد: «شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته که این افراد در حصر باشند و اگر بنا بر محاکمه باشد دادگاه انقلاب یا هر دادگاه دیگری که صلاحیت رسیدگی را داشته باشد با قطعیت به این موضوع رسیدگی می‌کند.»
به گفته رییس دادگاه انقلاب تهران محاکمه این افراد زمانی انجام می‌شود که خود را از زیر سایه رأفت اسلامی خارج کنند؛ حصر تصمیم شورای عالی امنیت ملی است و این اشخاص در حصر امان دارند.
غضنفر آبادی در ادامه تاکید کرد که در حصر از «سران فتنه» مراقبت و محافظت می‌شود و در واقع فقط نامش «حصر» است؛ چرا که ممکن است کسانی که دشمنان نظام و علیه انقلابند، به دلیل سوء استفاده خودشان برای این افراد تهدید جانی ایجاد کنند تا از آن برای خودشان سوژه‌ای درست کنند.
وی در پایان گفت: «این حرف که برخی اصرار دارند حصر نباشد و این افراد محاکمه شوند، حرف دلسوزان نظام نیست، برخی از کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند شاید بی‌اطلاع باشند ولی این حرف بیگانگان است نه دلسوزان نظام.»
روز گذشته نیز یدالله جوانی٬ مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران٬ مدعی شد که اگر دادگاه محصورین برگزار شود آنان برای تبرئه شدن، باید ادعای خود مبنی بر انجام تقلب در انتخابات سال ۸۸ را اثبات کنند.
یدالله جوانی روز سه‌شنبه در یادداشتی که درروزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسداران منتشر شده است، حصر رهبران جنبش سبز، را «قانونی» دانست.
جوانی با طرح این پرسش که «آیا کسانی که خواهان تشکیل دادگاه هستند به عواقب کار خود اندیشیده‌اند»، می‌گوید، اگر دادگاه تشکیل شود، این متهمین هستند که باید بی‌گناهی خودرا ثابت کنند.»
به گفته مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه، «محصورین مدعی تقلب در انتخابات شده‌اند و باید این تقلب را ثابت کنند چون در غیر این صورت بایستی مسئولیت همه ناآرامی‌ها و خسارات جانی و مالی وارد شده به کشور را بپردازند.»
پیشتر، علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه، خواستار ارائه دلیل مخالفت با درخواست محاکمه علنی محصورین شده بود.
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از معترضین به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ نزدیک به هفت سال است که بدون حکم هیچ مرجع قضایی در حصر خانگی به سر می‌برند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. بهتر نبود که این غضنفرابادی راهکار برون رفت از رافت اسلامی نظام را هم اعلام میکرد !!
    عامه مردم در مورد فردی که به هیچ اصلی پایبند نبود و روی هیچ چیز او نمی شد حساب کرد میگفتند ، فلانی مثل سگ نازی آباد است و غریبه و خودی نمی شناسد .
    اینکه نظام با کسی عقد اخوت نبسته است و اینکه نظام با کسی تعارف ندارد تعابیر ادبی آن ضرب المثل است !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه را به «مردم نقده و خواستشان برای زندگی به یاد سید

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ آن بسیار استقبال شد:

ادامه »

جامعه‌ ایران شکل گیری یک جنبش انقلابی را تجربه می‌کند که نتیجه مطلوب آن گذار از جمهوری اسلامی با کمترین

ادامه »