سپاه عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ.پ.ک را تکذیب کرد؛ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید کرد

زیتون– قرارگاه «حمزه سید الشهدا» سپاه ظهر امروز با صدور اطلاعیه‌ای عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ.ک.ک در خارج مرزهای کشور را تکذیب کرد.
روز گذشته رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، اعلام کرد که ایران و ترکیه در جریان سفر اخیر رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به آنکارا درباره انجام عملیات نظامی مشترک علیه گروه‌های شبه نظامی کرد با هم رایزنی کرده‌اند.
به گفته اردوغان «مبارزه موثر علیه حزب شورشی کارگران کردستان و شاخه ایرانی آن، پژاک، از طریق عملیات نظامی مشترک با ایران امکان‌پذیر است.»
ایران و ترکیه گروه‌های شبه‌نظامی کرد را که در خاک دو کشور عملیات نظامی انجام می‌دهند در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار داده و از چند دهه پیش با آنها درگیر هستند.
در این بیانیه آمده است: «ما هیچ برنامه عملیاتی در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی نکرده ایم، ولی همچون گذشته با هر گروه، تیم یا فردی که قصد نفوذ به خاک ایران را برای اقدامات ضد امنیتی و یا تروریستی داشته باشند به شدت برخورد خواهیم کرد.»
روابط عمومی این قرارگاه تاکید کرد: «علی‌رغم آن که جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای برای انجام اقدامات عملیاتی گسترده در خارج از مرزهای خود ندارد، اما چنانچه هر یک از گروهک‌های تروریستی که از سالهای پیش تاکنون در اردوگاه های خود در شمال عراق خزیده بودند و طی سال گذشته و امسال با حمایتها و پشتیبانی‌های دشمنان جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایجاد ناامنی در خاک کشورمان بودند (که البته بارها و بارها ضربات مهلک و نابود کننده‌ای را متحمل شده اند و به خواست خداوند هیچگونه حرکتی را نتوانستند انجام دهند)، قصد انجام کوچکترین حرکتی برای ایجاد ناامنی در مرزهای ما را داشته باشند، با پاسخ شدید و کوبنده ما روبرو شده، عقبه‌های آنها در هر نقطه‌ای باشد مورد هدف قرار خواهد گرفت.»
این اطلاعیه در حالی منتشر شد که محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام٬ در نشست خبری در محل دفتر مجمع در ساختمان قدس (کاخ مرمر) در پاسخ به خبرنگار عصر ایران در مورد هدف از برنامه عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه در شمال عراق و اینکه طرح کننده این برنامه عملیات مشترک کدام کشور بوده است؟ گفت: «در حال حاضر بحث مهمی در منطقه در جریان است که قصد دارند، شمال عراق را تجزیه و جدا کنند. این مساله در کل برای کشورهای اطراف عراق؛  ایران، ترکیه، سوریه و کشورهای دیگر نگرانی هایی ایجاد کرده است.»
به گفته او زیرا این تجزیه سرآغاز یک موجی از ناامنی ها، درگیری ها و بی ثباتی هایی است که در منطقه به دنبال خواهد داشت.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین تاکید کرد: «سیاسیت های کلی جمهوری اسلامی بر این محور و استراتژی است که هیچ کشوری نباید مرزهای جغرافیایی آن تغییر پیدا کند. لذا طرح تجزیه عراق، سوریه و … را ما به هیچ وجه قبول نداریم و سیاست کلی ما تغییر پیدا نکردن مرزهای جغرافیایی به رسمیت شناخته شده کشورهاست که همانطور باقی بماند از انجا که این اتفاق خلاف سیاست های کلی نظام ما بود مسئولان نظامی ما که نگران امنیت کشور هستند با تصویب شورای امنیت و موافقت مقام معظم رهبری به آنجا سفر کردند.»
محسن رضایی ادامه داد: «سفر سرلشکر باقری جدیت ما در مورد این مساله نشان داده شد. یک مقام سیاست خارجه هم می توانست این پیغام را بفرستد اما رفتن ایشان به ترکیه قاطعیت ما را رابطه با سیاست نظام جمهوری اسلامی رساند که منطقه نباید دست خورده شود.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. وقتی فصل الخطاب بی اعتبار شد ، هر ننه قمری که صبح زودتر بیدار شود سیاست های کلی نظام را اعلام میکند !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جریان شناسی سیاسی در آستانه آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، قرار است طی چهار روز آینده ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شود. این

ادامه »

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش

ادامه »