مخالفت رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با مستقل شدن اقلیم کردستان

احتمال عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد
زیتون- محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت: «تغییر جغرافیای منطقه با توجه به اختلافاتی که بین اکراد و دولت مرکزی درباره کرکوک و سایر مناطق وجود دارد، می‌تواند موجب آغاز تنش‌ها و درگیری‌ها در داخل عراق باشد که این موضوع به‌هیچ‌وجه در داخل جغرافیای عراق محدود نخواهد شد وناامنی به‌سرعت به کشورهای همجوار از جمله ایران و ترکیه سرایت می‌کند که قابل‌پذیرش نیست.»
به گفته محمد باقری، طی دیدار او و رییس جمهوری ترکیه، به این نتیجه رسیدند که جغرافیای سیاسی کشورهای منطقه از جمله عراق به هیچ وجه نباید تغییر کند و هر گونه مباحثی در مورد اختلافاتی در مورد استقرار کردستان و حاکمیت مرکزی بغداد باید در چارچوب قانون اساسی عراق صورت گیرد.
همزمان رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، نیز اعلام کرد که ایران و ترکیه در جریان سفر اخیر رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به آنکارا درباره انجام عملیات نظامی مشترک علیه گروه‌های شبه نظامی کرد با هم رایزنی کرده‌اند.
به گفته اردوغان «مبارزه موثر علیه حزب شورشی کارگران کردستان و شاخه ایرانی آن، پژاک، از طریق عملیات نظامی مشترک با ایران امکان‌پذیر است.»
ایران و ترکیه گروه‌های شبه‌نظامی کرد را که در خاک دو کشور عملیات نظامی انجام می‌دهند در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار داده و از چند دهه پیش با آنها درگیر هستند.
امروز همچنین ایسنا به نقل از خبرگزاری پی.تی.آی برکیلن خبر داد که انفجار یک بمب دودزا در یک تجمع مربوط به کردها در برلین منجر به زخمی شدن ۹ تن شد.
۹ تن از شرکت کنندگان در این مراسم که توسط کردهای مقیم آلمان برگزار شده بود، به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از انفجار این بمب دودزا روانه بیمارستان شدند. این نشست درباره تصمیم منطقه خودمختار کردستان عراق برای برگزاری رفراندوم استقلال در ماه آتی میلادی بود.
پلیس آلمان گفته است که هنوز مشخص نیست که چه انگیزه‌ای پشت این رخداد است. در این نشست ۴۰۰ تن حضور داشتند.
اقلیم کردستان روزگذشته (یکشنبه) از گشودن مراکز ثبت نام رأی دهندگان در همه‌پرسی «استقلال اقلیم کردستان» خبر داد که این اقدام حکایت از آغاز فعالیت‌ها برای برگزاری این همه‌پرسی دارد.
آرام نجم الدین، مسئول کمیساریای انتخابات و همه‌پرسی در استان اربیل، مرکز اقلیم کردستان اعلام کرد که این کمیساریا ۵۳ مرکز را برای ثبت نام رای دهندگان در اربیل گشوده است که این گام در چارچوب آمادگی‌ها برای برگزاری همه‌پرسی، انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم کردستان صورت می‌گیرد.
تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. این همه پرسی کرد ها یک قوز بالا قوز برای منطقه و باعث تفرقه و دعوای بیشتری خواهد شد. زمان انجام آن هم، حاکی از فرصت طلبی است. و برای کرد ها در میان سایر اقوام تصوری منفی ایجاد خواهد کرد.
    البته رنجی که قوم کرد در ایران و عراق و سوریه و ترکیه برده اند، نیز دردآور است. اما بنطر من این راهش نیست.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مخالفت رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با مستقل شدن اقلیم کردستان

جریان شناسی سیاسی در آستانه آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، قرار است طی چهار روز آینده ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شود. این

ادامه »

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش

ادامه »