آغاز ثبت‌نام برای همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق

زیتون– اقلیم کردستان امروز (یکشنبه) از گشودن مراکز ثبت نام رأی دهندگان در همه‌پرسی «استقلال اقلیم کردستان» خبر داد که این اقدام حکایت از آغاز فعالیت‌ها برای برگزاری این همه‌پرسی دارد.
آرام نجم الدین، مسئول کمیساریای انتخابات و همه‌پرسی در استان اربیل، مرکز اقلیم کردستان اعلام کرد که این کمیساریا ۵۳ مرکز را برای ثبت نام رای دهندگان در اربیل گشوده است که این گام در چارچوب آمادگی‌ها برای برگزاری همه‌پرسی، انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم کردستان صورت می‌گیرد.
طبق اطلاعات اولیه یک میلیون و ۱۴۷ هزار و ۱۲۳ شخص در اربیل حق دارند که آرای خود را به صندوق‌های رای بیندازند.
پیشتر ایران٬ ترکیه و عراق با استقلال اقلیم کردستان٬ مخالفت کرده بودند.
ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق نسبت به پیامدهای منفی احتمالی تصمیم اربیل برای برگزاری همه پرسی استقلال در ۲۵ سپتامبر هشدار داد.
او به صراحت به اعضای هیات مذاکره کننده کرد گفت که همه‌پرسی برای منافع کردستان عراق می‌تواند پیامدهای منفی و زیان بخش داشته باشد.
سرلشکر محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در پی دیداری با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، ‌خبر داد که هر دو کشور با استقلال اقلیم کردستان عراق مخالف هستند.
به گفته باقری در این دیدار دو طرف ایرانی و ترکیه‌ای تاکید و اعلام کردند که برگزاری این همه پرسی، اگر اتفاق بیفتد، مبنایی برای آغاز یک سری تنش و درگیری در داخل کشور عراق خواهد بود که تبعات آن دامنگیر کشورهای همجوار خواهد شد.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با تاکید بر این که برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، «ایران، عراق و ترکیه» را درگیر خواهد کرد، گفته بود که به همین علت مقامات دو کشور تاکید دارند که چنین کاری امکان‌پذیر نیست و نباید صورت بگیرد.
مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم کردستان عراق اواسط خردادماه سال جاری اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر، سوم مهرماه، برگزار خواهد شد.
اعلام خبر برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق واکنش منفی همسایه‌های عراق یعنی ایران وترکیه را درپی داشته که هر یک بخش قابل توجهی از جمعیت‌شان کرد است.
آمریکا نیز خواستار به تاخیر انداختن این همه‌پرسی شده است. اما حکومت اقلیم کردستان عراق این درخواست را رد کرده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »

در این فضای تب‌آلود جامعه ایران و در این روزهای خشم و خروش و آتش و خون و سرکوب در

ادامه »