پای فیفا به میان کشیده شد

احتمال مجازات فدراسیون فوتبال ایران به دلیل محرومیت شجاعی و حاج‌صفی

زیتون– فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، روزگذشته (جمعه) اعلام کرد که از ایران خواسته است تا توضیح دهد چرا دو بازیکن فوتبال تیم پانیونیوس یونان را به خاطر بازی مقابل یک تیم اسرائیلی محروم کرده است.
مسعود شجاعی، کاپیتان و احسان حاج‌صفی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در جریان رقابت‌های لیگ اروپا، با تیم پانیونیوس آتن مقابل مکابی تل‌آویو به میدان رفتند.
جمهوری اسلامی ایران همواره از رویارویی ورزشکاران ایرانی با تیم‌ها و ورزشکاران اسراییلی ممانعت می‌کند؛ البته به ادعای جمهوری اسلامی این ورزشکاران هستند که از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می کنند. این رویکرد باعث شده تا فدراسیون‌ها، ورزشکاران و تیم‌های ملی در آستانه تعلیق و محرومیت قرار گیرد.
باشگاه پانیونیوس اما قبل از مسابقه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این باشگاه به عدم همراهی دو بازیکن در دیدار رفت به میزبانی تل آویو احترام می‌گذارد اما آنها در بازی برگشت باید به قراردادشان احترام بگذارند. در نتیجه دو لوژینر ایرانی مقابل تیم اسرائیلی بازی کردند.

بیشتر بخوانید: فوتبال سیاسی نیست
این تصمیم دو ملی پوش و لوژینر ایرانی٬ واکنش‌های زیادی را در داخل کشور برانگیخت. تا جایی که روز پنج شنبه٬ ۱۹ مرداد٬ محمدرضا داورزنی، ‌معاون وزیر ورزش، اعلام کرد که به دلیل زیر پا گذاشته شدن خطوط قرمز توسط شجاعی و حاج صفی، این دو دیگر جایی در تیم ملی فوتبال ایران ندارند.
طبق مقررات فیفا٬ فیفا هرگونه دخالت سیاسی در فدراسیون‌های ملی عضو خود را ممنوع کرده است و در صورتی که به این نتیجه برسد «دخالتی رخ داده»، رای به محرومیت کل فوتبال کشور خاطی خواهد داد.
روز گذشته یکی از سخنگویان فدراسیون جهانی فوتبال در ایمیلی به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما در حال حاضر این موضوع را زیرنظر داریم و اطلاعات بیشتری از فدراسیون فوتبال ایران درخواست خواهیم کرد. در حال حاضر نمی‌توانیم پیرامون این موضوع اظهارنظر کنیم.»
در صورتی که فیفا کشوری را تعلیق کند هم تیم ملی و هم تیم‌های باشگاهی آن از حضور در رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی محروم خواهند شد.
پس از انتشار سخنان معاون وزیر ورزش٬ تعدادی از شهروندان ایرانی با مراجعه به حساب‌های کاربری فیفا در شبکه‌های اجتماعی مختلف خواستار دخالت این نهاد فرا کشوری برای حل موضوع محرومیت مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی شده بودند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

پای فیفا به میان کشیده شد

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »