امیدوارم قوه‌قضاییه با خبرنگاران مهربان باشد

زیتون– صادق آملی‌لاریجانی٬‌ رییس قوه قضاییه، در آستانه روز خبرنگار، گفت: «متأسفانه برخی افراد و روزنامه‌نگاران که سر در آخور کشورهای سلطه دارند ادعا می‌کنند که مسئولان قضایی جمهوری اسلامی با حقوق بشر غربی مخالفند اما احکام عرب جاهلی را می‌پذیرند. این ادعاهای مضحک و عجیب در واقع حمله به احکام اسلام است. کدام فقیه اگر حکمی در زمان جاهلیت وجود داشته و توسط اسلام امضا نشده است را پذیرفته که ما بخواهیم به عنوان مسئولان قضایی جمهوری اسلامی بپذیریم؟ دفاع ما از احکام امضایی و تأسیسی اسلام است و دلیل تبعیتمان از این احکام نیز اتصالی است که به حق تعالی دارد و فهم آن با مجتهدان و فقهاست.»
رییس دستگاه قضا با توصیه خبرنگاران به رعایت «اخلاق، حقوق مردم، قوانین و حدود دینی»، اظهار امیدواری کرد که «قوه قضاییه نیز با خبرنگاران مهربان باشد.» به گفته او اما خبرنگاران هم باید حدود را رعایت کنند تا با گسترش اخلاق و حمایت از آزادی، مردم از شفاف سازی رسانه‌ها بهره‌مند شوند.
صادق لاریجانی علت دشواربودن حرفه روزنامه نگاری را باریک بودن مرزهای میان شفافیت، آزادی بیان و حقوق دیگران دانست و افزود: «گاهی شنیده می‌شود که خبرنگاران به دلیل برخی برخوردهای قضایی از قوه قضاییه گلایه دارند. این در حالی است که برخوردهای قضات و قوه قضاییه در چارچوب قانون است و آنجا که قانون به صورت مطلق، «توهین، استهزا، افترا، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و مواردی از این دست را جرم دانسته، قاضی و دستگاه قضایی دخالتی در کم یا زیاد کردن میزان جرم ندارند.»
او همچنین با اشاره به ۱۴مرداد روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، نیز گفت که امروز مسئله حقوق بشر به عنوان یک اهرم فشار علیه کشورهای مستقل خصوصا کشورهای اسلامی و بویژه جمهوری اسلامی ایران به کار برده می‌شود.
رییس قوه قضاییه در ادامه داد: «ما در موضوع حقوق بشر با غرب دو سخن اصلی داریم. یکی بحث مبنایی است که به شناخت از انسان بازمی گردد. دولت‌های غربی حق ندارند فهم خود از انسان را که مبتنی بر نگاه لیبرال دموکراسی است به همه ملت‌ها، اقوام و ادیان با تنوع فرهنگی گوناگون تعمیم دهند و آن را تحمیل کنند. این تلقی که نگاه فلاسفه لیبرال دموکرات باید مورد قبول همه دنیا باشد، زورگویی آشکار در عالم فکر است.»
لاریجانی نکته دوم مورد اختلاف با غرب در زمینه حقوق بشر را مباحث عملی دانست و افزود: «آن‌ها از سویی دانشگاه‌ها و محافل آکادمیک را به مباحث نظری حقوق بشر مشغول می‌کنند اما در عمل به‌‌ همان حقوق بشر و کرامت انسانی مورد ادعای خود هم پایبند نیستند چنانکه امروز رفتار آمریکا در قبال جنایات عربستان سعودی در یمن را می‌بینیم که با هیچ سند حقوق بشری و عهدنامه‌ای سازگار نیست. آیا گرفتن پول نفت یک ملت و فروختن اسلحه و بمب برای سرکوب انسانهای بی‌دفاع و بی‌پناه و رقص شمشیر ترامپ در کنار حکام سعودی، تجلی حقوق بشر است؟ آیا حقوق بشر‌‌ همان جنایاتی است که رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی مرتکب می‌شود و امروز اقداماتش در مسجدالاقصی فریاد سازمانهای بین‌المللی تحت نفوذ خودشان را هم درآورده است؟»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. مواد قانونی راجع به مجازات سرقت که در قانون مجازات عمومی زمان طاغوت آمده بود ، در قانون مجازات اسلامی عینا کپی شده است ، ظاهرا اسلام آن احکام را هم امضا فرموده است !
    چرا روحانیون با این همه ادعا در مورد پویایی فقه شیعه دست از ادعای مسخره احکام امضایی بر نمیدارند ، از انجا که میزان احکام امضایی بیش از احکام تاسیسی مذکور در قران است ، ظاهرا عقل عرب جاهلی بیش از خداوند برای نحوه زندگی بشر تا قیام قیامت میرسیده است !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »