زیتون– کانال تلگرامی آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ امروز با انتشار یک فایل تصویری به بازخوانی سرنوشت ابوالحسن بنی‌صدر٬ اولین رییس جمهوری ایران پرداخت.
در این فایل بنی‌صدر به عنوان یکی از همراهان آیت‌الله خمینی در سفر وی از پاریس معرفی شده و در ادامه به عنوان «رییس جمهوری مخلوع» از او نام برده می‌شود. در فیلم گفته می‌شود که ابوالحسن بنی‌صدر دوماه بعد از ورودش به ایران رییس جمهوری ایران شد و ۱۶ ماه بعد در ۱۳ خرداد ۱۳۶۰ با عنوان «عدم کفایت سیاسی» از ریاست جمهوی ایران خلع شد.
این در حالی است که بنی‌صدر روز ۵ بهمن ۱۳۵۸ به فاصله یک سال پس از پیروزی انقلاب و پس از استعفای دولت موقت به عنوان اولین رییس جمهوری ایران انتخاب شده بود. او در اولین انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۱۱ میلیون رای از حدود ۱۴ میلیون آرای ماخوذه را کسب کرده بود.
اداره کنندگان کانال تلگرامی آیت‌الله خامنه‌ای در پی تلاش برای ارائه چهره بنی‌صدر گونه از حسن روحانی و هشدار دادن به وی، اشتباه دیگری را نیز مرتکب شده اند. دوران ریاست جمهوری بنی‌صدر نه ۱۶ ماه که ۱۷ ماه بوده است.
رهبر جمهوری اسلامی اولین بار در شب ۲۲ خرداد در اظهاراتی دوپهلو در حضور حسن روحانی، با انتقاد از «تفسیرهای غلط از رای مردم» و «تلاش برای تقسیم کردن مردم» این اقدامات را به رفتار نخستین رئیس جمهوری ایران، ابوالحسن بنی صدر تشبیه کرد.
آیت الله علی خامنه‌ای در دیدار با مسئولان عالیرتبه نظام رای مردم در انتخابات را «ابراز اعتماد به نظام اسلامی» دانست و از کسانی که به گفته او «با تفسیرهای غلط به دنبال تقسیم کردن مردم هستند»، انتقاد کرد.
او با بیان اینکه «نباید با بگومگوها و تقسیم کردن مردم، کار بزرگ ملت در انتخابات را خراب و ضایع کرد» فضای دو قطبی را تجربه ای خطرناک دانست و گفت: «در سال ۵۹، رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد که نباید این تجربه تکرار شود.»
حسن روحانی٬ رییس جمهوری ایران٬ در روزهای پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با اشاره به انتخاب دوباره خود، رای مردم را رای به یک تفکر و رد تفکر مقابل آن دانسته و از دستگاه‌های دیگر خواسته بود که به مطالبات کسانی که به او رای دادند، احترام بگذارند. این سخنان آقای روحانی انتقاداتی را به ویژه از سوی مقامات قوه قضائیه در پی داشت.
پس این هشدار آیت‌الله خامنه‌ای بخشی از بدنه هوادار او با هشتگ بنی‌صدر شروع به تهدید و تخریب منتخب دوزادهم ملت کردند.
ابوالحسن بنی صدر، تنها رییس جمهوری ایران است که با رای عدم کفایت مجلس روبرو و عزل شد.

بازگشت به صفحه اول