برگزارى جشن ازدواج آسان برای ۵٠ زوج دانش آموز

زیتون-امور بانوان اداره آموزش و پرورش شهرستان پارسیان، از توابع هرمزگان، جشن ازدواج آسان ۵۰ زوج دانش آموز امروز در سالن تندگویان این شهرستان برگزار کرد.

طبق موازین بین المللی ازدواج همه افراد زیر ۱۸ سال خلاف کنوانسیون حقوق کودکان است؛ کنوانسیونی که ایران به آن پیوسته است. با این حال هر ساله شاهد رشد نرخ ازدواج زیر سن قانونی در ایران هستیم. موضوع ازدواج کودکان حتی به آخرین گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، راه پیدا کرد. پس از انتشار گزارش احمد شهید، مسئولان وقت رشد آمار ازدواج کودکان را به شدت تکذیب کردند. با این حال امروز (چهارشنبه) خبرگزاری «پانا»، خبر داد که دبیر کمیته ازدواج امور بانوان شهرستان پارسیان برای اولین بار در سطح شهرستان با هدف تسهیل امر ازدواج  مطابق با آداب و فرهنگ  ایرانی اسلامی۵۹ زوج دانش آموز را به ازدواج هم در آورده است. آذر خسروانی، دبیر کمیته ازدواج امور بانوان شهرستان پارسیان  این گونه اقدامات و جلسات را دارای آثار  فراوانی در ترویج ازدواج آسان و اسلامی، تحکیم بنیان خانواده  و نیز پرهیز از اسراف دانسته است. به گفته او تمامی ۵۰ زوجی که امروز در در این جشن شرکت داشتند از مدارس متوسطه دوم شهرستان بوده که به همراه خانواده های خود به این جشن دعوت شدند.

آذر خسروانی در این گفتگو اشاره نکرده که همسران این ۵۰ دختر دبیرستانی از همان گروه سنی هستند یا بزرگتر از آنان. البته این موضوع در اصل ضدیت این عمل با حقوق کودکان تغییری ایجاد نمی کند. اگر این کودکان با همسالان خود ازدواج کرده باشند، مسئله معیشت و آینده آنان در ابهام قرار می گیرد. از سوی دیگر اگر این دختران زیر سن قانونی با مردانی بزرگتر از خود ازدواج کرده باشند، این اقدام مسئولان دولتی مصداق کامل تشویق به سوء استفاده از کودکان خواهد بود. مسئله بعدی مشکل ادامه تحصیل این کودکان است. این مسئول دولتی مشخص نکرده است که با توجه به منع تحصیل زنان ازدواج کرده در مدارس عادی، سرنوشت ادامه تحصیل آنان چه خواهد شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یکی از اختلافات محمود طالقانی با روح الله خمینی در روزها و شب‌های آخر انقلاب ۵۷ خود را در موضوع دعوت مردم به خیابان‌ها در شب ۲۲ بهمن ۵۷ نشان داده است. اصرار طالقانی به

ادامه »

«امروز در آمریکا قطارها و اتوبوس‌های عمومی بدون بلیط مردم را سوار می‌کردند! اما نه انقلاب شده و نه کسی وعده آب و برق

ادامه »

بازاریان نقش تعیین‌کننده‌ای در وقوع انقلاب ۵۷ داشتند. بخشی از حزب مؤتلفه به نام موتلفهٔ بازار پیش از انقلاب نقش

ادامه »